(function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.async=true;j.src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-W9NZ6SK'); window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-74795751-1');
Symbolika kolorów – dodatki, w jakich kolorach warto mieć w swoim mieszkaniu?

Symbolika kolorów – dodatki, w jakich kolorach warto mieć w swoim mieszkaniu?

Symbolika kolorów – dodatki, w jakich kolorach warto mieć w swoim mieszkaniu?

Kolor we wnętrzu odgrywa bardzo ważną rolę – bardziej istotną niż mogłoby się wydawać. Jego dobór oddziałuje bowiem nie tylko na ogólny wystrój pomieszczenia, ale także na nastrój domowników. Dlatego można śmiało stwierdzić, iż wybrana paleta barw to jeden z najważniejszych składowych aranżacji. Jak dobierać i łączyć kolory we wnętrzach? Jakie dodatki będą najlepsze?

Jak postrzegane są kolory?

Warto wiedzieć, iż barwa to tak na prawdę jedynie wrażenie. Podczas gdy oko odbiera poszczególne fale elektromagnetyczne, mózg rozpoznaje je jako konkretne kolory. Co ważne, sposób ich postrzegania jest zależny od liczby komórek światłoczułych, jakie znajdują się w oku. Jednak to nie wszystko – to, jak odbierana jest paleta barw, zależne jest nie tylko od indywidualnych biologicznych możliwości, ale również od właściwości powierzchni, rodzaju tła i oświetlania. Dlatego jeszcze przed wybraniem koloru farby, mebli czy dodatków, warto przeanalizować siłę i rodzaj oświetlenia w pokoju. Nie bez znaczenia jest również wybór rodzaju powierzchni – kolor inaczej będzie eksponował się na tej błyszczącej i matowej. Równie ważne są barwa i jasność tła – sofa w kolorze butelkowej zieleni usytuowana w białym salonie będzie wydawać się jeszcze ciemniejsza. Efekt będzie odwrotny, jeśli mebel zostanie umieszczony z wyposażeniem w podobnych odcieniach.

Barwy zimne czy ciepłe?

Wpływ na sposób, w jaki odbierana jest dana przestrzeń ma także tak zwana temperatura barwowa wnętrza i znajdujących się w nim dodatków. Z tego względu już na samym początku należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy w pomieszczeniu mają panować ciepłe, czy też zimne barwy. Ciepłe odcienie optycznie zmniejszają przestrzeń, dając wrażenie przybliżenia. Im kolory są bardziej nasycone, tym efekt jest mocniejszy. Zimne kolory wykazują działanie odwrotne – oddalając, czynią każde wnętrze bardziej przestronnym. Wiele osób często popełnia błąd, uznając wszelkie pomarańcze, czerwienie i żółcie za kolory ciepłe, natomiast błękity i zielenie za kolory zimne. Tak naprawdę sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana. Barwy powszechnie uważane są za zimne, mogą posiadać ciepła tony (i na odwrót). Najprostszym sposobem na ocenienie danego koloru jest porównanie go z innym, który w oczywisty sposób przynależy do grupy zimnych bądź ciepłych. Gdy jednak ktoś nie radzi sobie w tej dziedzinie, wybierając kolor do wnętrza, powinien spytać eksperta.

Jak łączyć kolorystycznie dodatki z wnętrzem?

Najczęstszym rozwiązaniem jest zastosowanie kontrastu. Jest to zestawienie przeciwnych do siebie kolorów. W aranżacji przestrzeni stosowany jest w celu podkreślenia i uwydatnienia danego elementu czy dekoracji jak np. granatowych firanek na żółtym tle. Tworzenie kontrastu we wnętrzu nie musi wiązać się jedynie z kolorami, ale także z rozmiarami, kształtami, fakturami czy ilością światła. Wchodząc do jasnego pomieszczenia, momentalnie wzrok przyciągają meble, dywaniki, zasłony czy ściereczki kuchenne, w ciemnych kolorach. Najbezpieczniejsza aranżacja polega na zestawieniu kolorów do siebie podobnych, a więc takich, które w palecie barw sąsiadują ze sobą. Tak więc granatowe wnętrze może zostać uzupełnione przez jesno-niebieskie bądź fioletowe dodatki. Łączenie kolorów monochromatycznych, a więc tej samej barwy o różnym nasyceniu i jasności, pasuje do pomieszczeń, w których ma panować harmonijna i jednolita aranżacja.

Jakie kolory sprawdzą się w sypialni, kuchni i salonie?

W przypadku salonu, kuchni czy jadalni, a więc miejsc, w których spędzana jest duża ilość czasu, najlepiej wybrać soczyste barwy, które będą działać pobudzająco – na przykład pomarańcze czy żółcie. W sypialni natomiast, z racji tego, że najważniejsze są w niej wyciszenie i odpoczynek, rekomenduje się wybór łagodnych i delikatnych kolorów, takich jak błękity, odcienie fiolety czy różu oraz zielenie.