(function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.async=true;j.src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-W9NZ6SK'); window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-74795751-1');
Dywanik łazienkowy – cieszący oko i bezpieczny. Dlaczego warto mieć go w swojej łazience?

Dywanik łazienkowy – cieszący oko i bezpieczny. Dlaczego warto mieć go w swojej łazience?

Dywanik łazienkowy – cieszący oko i bezpieczny. Dlaczego warto mieć go w swojej łazience?

Wbrew pozorom moda na dywaniki łazienkowe nie przeminęła z czasem. Także wbrew powszechnej opinii nie są one niehigieniczne, a wręcz przeciwnie – umożliwiają zachowanie czystości i poprawiają komfort korzystania z łazienki, a nawet zwiększają bezpieczeństwo, ponieważ wychodząc z wanny czy spod prysznica na dywanik, wyeliminowane jest ryzyko poślizgnięcia się na mokrych kafelkach. Można także znaleźć wiele modeli, kolorów, a nawet materiałów dywaników łazienkowych.

Dywanik łazienkowy – jaki powinien być?

Materiał, z jakiego wykonany jest dywanik łazienkowy, bardzo często uważany jest za kluczowy element, nie tylko ze względu na wygląd, ale również dla bezpieczeństwa i higieny użytkowania. Spód dywanika powinien być wykonany z materiałów o wysokiej przyczepności, aby dywanik po stanięciu na niego jedną nogą nagle nie przesunął się, wprawiając o zachwianie równowagi i być może upadek. Jego włosie bądź wierzch powinno być wykończone materiałem przyjemnym w dotyku, jednak przede wszystkim szybko schnącym, aby woda czy wilgoć z pary wodnej sprawnie odparowały, a nie zalegały i gromadziły w sobie grzyby czy bakterie.

Zalety dywaników łazienkowych

Do głównych zalet dywaników łazienkowych zaliczane są funkcjonalność oraz estetyka. Większość decyduje się na zakup dywanika do łazienki nie tylko po to, aby cieszyć się stąpaniem po miękkiej powierzchni. Okazuje się jednak, iż taki dywanik łazienkowy jest produktem wręcz nieocenionym, zwłaszcza w przypadku, kiedy w łazience nie ma ogrzewania podłogowego. Dzięki dywanikowi nie jest konieczne stawianie bosych stóp na zimnych kafelkach. Co więcej, dzisiejsze dywaniki łazienkowe często zawierają antypoślizgowy spód. Taki dywanik łazienkowy usytuowany przed wanną minimalizuje ryzyko upadku na podłodze mokrej od wody po kąpieli czy praniu. W przypadku gdy dywanik sam w sobie nie jest antypoślizgowy (ponieważ jest ręcznikiem dwustronnym), warto zabezpieczyć właściwą matą antypoślizgową, którą można zakupić w formie gumowej kartki, którą rozkłada się bezpośrednio pod dywanikiem. Warto również uzmysłowić sobie, iż starannie dobrany dywanik łazienkowy pełni także funkcję dekoracyjną i estetyczną. Może on podkreślić styl łazienki oraz uczynić ją miejscem bardzo przytulnym. W związku z tym, przy zakupie należy wybrać taki, który będzie pasował do ogólnej aranżacji wnętrza łazienki. Oczywiście nie należy przesadzać ze wzorzystością i wielkością dywaników – szczególni w bardzo małych łazienkach. Obecnie dostępne na rynku dywaniki produkowane są z różnych materiałów, przeważnie z bawełny oraz materiałów syntetycznych (na przykład polipropylenu). Bawełniany dywanik łazienkowy cechuje się tym, że jest płaski i przywodzi na myśl grube koce albo pledy, dostępny jest w naturalnych kolorach. Natomiast dywaniki wyprodukowane z włókien syntetycznych są puszyste, cieszą się żywymi kolorami i mają miękkie długie włosie. Zakup dywanika do łazienki do mieszkania czy do domu ma wiele zalet. Decydując się zaopatrzyć wnętrze kąpielowe w taki dywanik łazienkowy, najpierw zależy dokładnie upewnić się, że jest on w pełny dostosowany do stawianych mu wymogów oraz czy pasuje do wystroju łazienki.

Najpopularniejsze dywaniki łazienkowe

Najtańsze są dywaniki wykonane z pianki bądź maty piankowej. Nie jest to zły wybór, jednak te tańsze mogą szybko się drzeć, kruszeć czy pęcznieć od wody. Dlatego nie warto kusić się bardzo niską ceną. Nawet przy piankach jakość jest odzwierciedlona w cenie. Powszechne są również dywaniki gumowe. Nie nasiąkają one wodą, jednak są mniej przyjemne w dotyku. Wraz z czasem użytkowania guma również będzie się kruszyć, ale łatwo ją wysuszyć czy umyć. Jednak takie gumy można także położyć pod prysznicem, ponieważ działają one antypoślizgowo na każdej powierzchni, na której zostaną rozłożone. Najprzyjemniejsze w dotyku są dywaniki bawełniane, które wyglądają jak prawdziwy, puchaty dywan. Niestety są one trudne do utrzymania czystości. Gdy dywanik zbyt mocno nasiąknie wodą, będzie długo sechł, dlatego po każdym użyciu należy go podsuszyć na przykład na grzejniku.