window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-74795751-1');
Sypialnia dla alergika – o czym warto pamiętać?

Sypialnia dla alergika – o czym warto pamiętać?

Sypialnia dla alergika – o czym warto pamiętać?

Choć alergia na kurz lub uczulenie na proszek do prania mogą wydawać się nieszkodliwą niedogodnością, w rzeczywistości po latach często prowadzą do rozwoju bardzo poważnych schorzeń. Aby uniknąć stresu i częstych wizyt u lekarza, aranżując sypialnię dla alergika warto z wyprzedzeniem zaplanować kilka zakupów.

Jak objawia się alergia na roztocza i kurz?

Alergia na roztocza to typowy przykład alergii wziewnej. Nieświadomie wraz wdechem wciągamy do płuc martwe mikroorganizmy i ich odchody, które potrafią być silnie alergizujące. Typowe objawy uczulenia obejmują uczucie zatkanego nosa, zmiany skórne w postaci czerwonych plam oraz swędzących wysypek. W miarę jak alergia na roztocza się rozwija mogą wystąpić objawy astmy oskrzelowej, a także atopowego zapalenia skóry. Alergia na roztocza zwykle nasila się w godzinach porannych. Alergia na kurz i roztocza może objawiać się również katarem i uporczywym swędzeniem spojówek.

Niestety alergia na kurz i roztocza może wystąpić w każdym wieku. Choć coraz częściej zapadają na nią małe dzieci nie oszczędza ona osób dorosłych. Nieleczona może doprowadzić do rozwoju pełnoobjawowej astmy i konieczne stanie się stosowanie silnych leków.

Szkodliwe mikroorganizmy szczególnie dobrze rozwijają się w ciemnych, wilgotnych i ciepłych miejscach, dlatego alergia na kurz może towarzyszyć Ci nie tylko w sypialni, ale też w łazience lub kuchni.

Alergia na roztocza kurzu pojawia się w naszych domach przede wszystkim jesienią i zimą. Ciepłe powietrze sprzyja gromadzeniu się zanieczyszczeń, a my sami mniej chętnie wietrzymy pomieszczenia.

Skąd bierze się alergia na proszek do prania?

Alergia na proszek do prania to reakcja organizmu na skondensowaną chemię zawartą w detergentach służących do czyszczenia pościeli. Zwykle objawia się wysypką na skórze. W skrajnych przypadkach na powierzchni skóry mogą pojawić się pęcherze, a sama tkanka staje się sucha, lśniąca i łatwo pęka. Niekiedy występują problemy z oddychaniem.

Alergia na proszek do prania jest szczególnie popularna u małych dzieci, dlatego w ich przypadku warto stosować specjalne proszki dla niemowląt lub proszek do prania dla alergików.

Jak urządzić sypialnię dla alergika?

Sypialnia dla alergika powinna być przestronna. Unikaj stawiania na półkach zbędnych przedmiotów, które łatwo się kurzą i zawsze chować pościel do schowka. Dobrym pomysłem jest regularne wietrzenie pomieszczeń i odkurzanie przestrzeni.

Jeszcze innym pomysłem jest stosowanie jonizatora powietrza. Emitowane cząsteczki wiążą się z kurzem, który opada na powierzchnię zamiast unosić się w powietrzu. Wystarczy wtedy zwykła ściereczka i płyn do czyszczenia powierzchni, aby się go pozbyć.

Pościel antyalergiczna. O co musisz zadbać?

Możesz oczywiście kupić specjalną pościel antyalergiczną. To dobre rozwiązanie, choć z pewnością nie będzie tanie. Co więcej stosowane przez producentów powłoki dosyć szybko tracą swoje właściwości.

Jeśli szukasz prostszego sposobu do zastosowania na co dzień mamy dla Ciebie garść pomysłów:

  • podczas ciepłych miesięcy często wystawiaj pościel na taras lub balkon i dokładnie wietrz przez kilka godzin dziennie. Cyrkulujące powietrze skutecznie pozbędzie się z materiału dużej części szkodliwych mikroorganizmów;
  • zimą, kiedy na zewnątrz panują ujemne temperatury tkaniny możesz wymrozić. W ten sposób również skutecznie pozbędziesz się zagrożenia.

Jest bardzo prawdopodobne, że po takich zabiegach alergia na roztocza osłabnie lub zniknie. Innym sposobem jest stosowanie specjalnego sprayu. Spryskując nim pościel hamujesz cykl rozrodczy roztoczy i ograniczasz ich rozprzestrzenianie się.

Jaka pościel wytrzyma przez lata?

Na szczęście alergia na roztocza to coś, z czym możesz walczyć. Przede wszystkim kupuj pościel i ręczniki dobrej jakości. Stawiaj na naturalne materiały. Idealnie sprawdzi się bawełna egipska. Jest miękka i puszysta w dotyku, ale jednocześnie oddycha, zapewniając dobrą cyrkulację powietrza.

To samo dotyczy pościeli – alergia na kurz będzie mniej dokuczliwa jeśli wybierzesz bawełniane materiały, które dobrze oddychają, odprowadzają wilgoć i szybko wysychają. W przeciwieństwie do tanich tkanin poliestrowych tekstylia naturalne nie powodują podrażnień i odparzeń, które szybko stałyby się bramą dla wszelkiego rodzaju patogenów.

Wysokiej jakości tekstylia to gwarancja, że nawet często prana pościel nie ulegnie szybkiemu uszkodzeniu i będziesz mogła korzystać z niej przez długie lata.

Aby alergia na proszek do prania stała się jedynie przykrym wspomnieniem możesz wybierać produkty, które są certyfikowane oznaczeniem Oeko-Tex Standard 100. To międzynarodowy standard testowania wyrobów materiałowych realizowane przez niezależne jednostki badawcze.

Pościel lub ręczniki z tym certyfikatem są wolne od substancji, które działają szkodliwie na człowieka lub mogłyby wchodzić w interakcję ze związkami zawartymi w popularnych proszkach do prania. Certyfikacja Oeko-Tex oznacza brak m.in.:

  • pestycydów;
  • chlorofenoli;
  • formaldehydu;
  • alergizujących oraz azowych barwników;
  • metali ciężkich.

W toku badania sprawdzany jest nie tylko sam materiał, ale również szwy, nadruki oraz elementy nietekstylne.

Alergia na roztocza kurzu albo alergia na proszek do prania potrafią być naprawdę uciążliwe. Wystarczy jednak kupić dobrej jakości pościel i ręczniki, abyś mogła bez obaw stosować kolejne zabiegi czyszczące bez ryzyka uszkodzenia materiału.

ZWOLTEX Sp. z o.o. Reviews with ekomi-pl.com