Kiedy na zewnątrz zaczynają spadać temperatury, suszenie prania na balkonie lub w ogrodzie zaczyna być problemem. Ręczniki kąpielowe, a nawet zwykła odzież z cienkiej bawełny wysycha bardzo długo. Sprawdź sposoby na to, jak szybko wysuszyć pranie i co zrobić, kiedy koszula lub spodnie są potrzebne na następny dzień.
Dlaczego suszenie prania w domu jest problematyczne?
Kiedy nie możesz wystawić suszarki na zewnątrz lub nie dysponujesz ogrodem, aby rozpiąć sznurki na pranie, pozostaje rozstawić suszarkę w domu lub mieszkaniu. To niezbyt wygodne rozwiązanie, ponieważ takie urządzenie zajmuje dużo miejsca. Wygląda też nieestetycznie. Przecież nie chcesz przyjmować gości w tym samym pokoju, w którym suszy się bielizna czy odzież sportowa. Kolejnym problemem jest brak przewiewu. Nawet po otwarciu wszystkich okien na osiedlu nie będzie takiego przeciągu, jaki jest na świeżym powietrzu.
Właściciele kawalerek dobrze znają również problem pleśni na ścianach. Pranie w pomieszczeniu generuje duże ilości wilgoci. W połączeniu z sezonem grzewczym stwarza to idealne warunki do rozwoju szkodliwych drobnoustrojów. Są one niebezpieczne dla dróg oddechowych, zwłaszcza u małych dzieci i mogą przyczynić się nawet do rozwoju astmy. Dlatego tak ważne jest, aby mokre pranie wysychało możliwie jak najszybciej,
Jak szybko wysuszyć pranie w okresie jesiennym i zimowym? Sprawdzone sposoby
Jeśli zastanawiasz się, jak szybko wysuszyć pranie, zacznij od rozwieszenia go nad grzejnikiem. Generowana przez niego energia termiczna spowoduje, że koc bawełniany czy prześcieradła wyschną znacznie szybciej, niż miałoby to miejsce gdzieś indziej. Jeżeli nie masz miejsca, aby pranie rozwiesić, ustaw obok grzejnika suszarkę.
Pamiętaj, aby nie układać delikatnych tkanin bezpośrednio na grzejniku. Gwałtowne zmiany temperatury mogą skrócić żywotność włókien. Jeżeli jednak chcesz to zrobić, ustaw pokrętło grzejnika na niskiej pozycji (jedynka lub dwójka, ale nie np. piątka). Nigdy nie ustawiaj przy grzejniku butów, ponieważ znajdujący się w nich klej może ulec rozpuszczeniu. Dotyczy to przede wszystkim lekkiego obuwia sportowego, np. do biegania.
Jesienią i zimą możesz spokojnie wystawić pranie na zewnątrz (np. na balkon) pod warunkiem, że panuje słoneczna pogoda. Nie przeszkadza temu niska temperatura, choć wtedy tekstylia będą wysychały nieco dłużej. Jeżeli w powietrzu unosi się mgła lub – co gorsza – pada deszcz lub śnieg, próba suszenia prania na świeżym powietrzu zwyczajnie nie ma sensu, ponieważ w krótkim czasie będzie ono bardziej wilgotne niż po wyjęciu z pralki.
Suszenie na świeżym powietrzu ma tę dodatkową zaletę, że wiatr skutecznie usuwa pozostałości zapachu proszku do prania i innych preparatów chemicznych, a także nadaje odzieży świeży, naturalny zapach. O tym jak duże ma to znaczenie, świadczy fakt, że firma Lenor wypuściła na rynek specjalną linię płynów do płukania o nazwie Fresh Air Effect, które zapewniają efekt prania suszonego na świeżym powietrzu.
Jak szybko wysuszyć pranie? Pamiętaj o ustawieniach pralki
Planując pranie, uwzględnij odpowiednie ustawienia pralki. Wszystkie modele mają możliwość włączenia wirowania ze zróżnicowaną prędkością. Im lepiej pranie zostanie odwirowanie, tym mniej zostanie w nim wilgoci, a suszenie przebiegnie szybciej. Segreguj jednak pranie tak, aby można było je wirować bezpiecznie. Nie wszystkie materiały się do tego nadają! Doskonałym przykładem materiałów, których nie należy wirować, są wełna i jedwab.
Jak szybko wysuszyć pranie przy użyciu elektroniki?
Do suszenia odzieży czy ręczników możesz wykorzystać suszarkę do włosów, a jeszcze lepiej grzejnik olejowy lub konwektorowy. Takie grzejniki nie zajmują dużo miejsca, a w krótkim czasie są w stanie nagrzać całkiem sporą przestrzeń. Ich zasadniczą wadą jest wysokie zapotrzebowanie na prąd. Podobną funkcję spełnia termowentylator, który generuje ciepło, a następnie przy pomocy wirnika rozprzestrzenia ją dookoła.
Ile schnie pranie w domu?
Na szybkość wysychania prania wpływa wiele czynników. Przede wszystkim jest to oczywiście temperatura i wilgotność panująca w pomieszczeniu. Duże znaczenie ma też rodzaj wykorzystanej tkaniny i jej gramatura. Im materiał jest cieńszy, tym mniej wody zaabsorbuje i szybciej będzie suchy. Rekordowo szybko wysycha odzież termoaktywna, ale ona została do tego zaprojektowana i w sprzyjających warunkach potrafi wyschnąć w pół godziny. Klasyczne ręczniki kąpielowe, prześcieradła z bawełny będą wysychały znacznie dłużej.
Na szybkość wysychania prania ma wpływ również to, w jaki sposób zostało ono rozwieszone. Staraj się zachować odstęp przynajmniej kilku centymetrów między poszczególnymi sztukami odzieży. Dzięki temu zapewnisz lepszy przepływ powietrza. Dużą odzież z grubego materiału, jak jeansy, bluzy softshell czy swetry rozwieszaj na większej przestrzeni (kilku drabinkach suszarki). Możesz je układać też na płasko.
Aby przyspieszyć wysuszanie prania, możesz zainwestować w suszarkę bębnową lub pralkę z funkcją suszarki. Są to dosyć drogie urządzenia, ale skutecznie i szybko usuną nadmiar wilgoci.
Jeśli zastanawiasz się, jak szybko wysuszyć pranie, zacznij od podstaw. Skonfiguruj pralkę, uruchom grzejniki i odpowiednio rozmieść pranie. Kiedy tylko możesz, wywieszaj je na zewnątrz.