Czym są fouty, czyli od ręcznika plażowego do poncho

Czym są fouty, czyli od ręcznika plażowego do poncho

Tkaniny wykorzystywane były przez człowieka już w czasach starożytnych. W Egipcie znano ręczniki, które wykorzystywano zarówno do celów higieny, jak i religijnych rytuałów. W starożytnej Grecji i Rzymie korzystano z tóg. Z kolei w Turcji na potęgę wykorzystuje się hammamy. Nieco mniej znanym rodzajem tkaniny jest ręcznik plażowy fouta. Jakie są jego korzenie i gdzie przyda się ręcznik fouta?

Skąd pochodzi ręcznik plażowy fouta?

Ręcznik fouta to niewielki, kwadratowy fragment tkaniny używany w charakterze ręcznika Jest jednym z najstarszych osiągnięć cywilizacji ludzkiej jeżeli chodzi o tekstylia, a jego korzenie sięgają starożytnej Anatolii. Głównie korzystały z nich ludy zamieszkujące basen Morza Śródziemnego oraz Jemen.

Według innej koncepcji historycy doszukują się początku wynalezienia ręczników fouta w Indiach, gdzie ręcznie tkana płachta była wykorzystywana jako ubranie. Stamtąd zostały spopularyzowane w krajach Północnej Afryki, a następnie – krok po kroku – zyskały rozgłos w Europie. Obecnie ręcznik plażowy fouta cieszy się rosnącą popularnością w większości krajów na świecie, w tym także w Polsce.

Czym właściwie jest ręcznik fouta?

Tradycyjna fouta to płachta materiały utkana ręcznie z bawełny o wymiarach 1 x 2 metry z frędzlami uszytymi na końcach, zabarwiona wieloma kolorami. Cienki, lekki, i wysychający w mgnieniu oka ręcznik plażowy fouta szybko zaczął wypierać grube tkaniny bawełniane, które – choć miękkie i puszyste – nie sprawdzały się latem. Schły powoli i szybko przestawały być higieniczne. Obecnie ręczniki fouta występują w wersjach mono- i dwukolorowych, a także wielobarwnych. Nie obowiązują tutaj ścisłe reguły zdobienia, więc każdy znajdzie coś dla siebie.

Gęsto tkany splot materiału powoduje, że fouta wyróżnia się bardzo dużą spoistością i wytrzymałością materiału. Jednocześnie jednak absorbuje znaczne ilości wody, co czyni go niezwykle wszechstronnym akcesorium.

Jak używać ręcznik fouta?

Dobrym przykładem tego, jak można wykorzystać ręcznik typu fouta jest Tunezja. Panują tam suche, upalne dni, więc mieszkańcy prześcigają się w sposobach wykorzystania fouty. Używa się go jako:

Ręcznik fouta może być też położony na trawie, jeżeli planujesz piknik. Jego miękka tekstura sprawia, że wypoczynek jest przyjemny, ale nie musisz się obawiać, że przez przypadek łatwo uszkodzisz materiał. Fouty, zwłaszcza te barwne, wymagające włożenia dużej ilości ciężkiej pracy w manualną produkcję, stanowią przejaw snobizmu i luksusu, więc chętnie korzysta się z nich na plaży oraz w innych, publicznych miejscach.

Ręcznik fouta a peshtamal i kikoy. Na czym polega różnica między nimi?

Równolegle do fouty w różnych krajach funkcjonuje wiele innych typów ręczników. Niekiedy też używa się wymiennie nazw fouta oraz hammam. W ciepłych krajach spotkasz na przykład peshtemale oraz kikoy. Choć każdy z nich może być użyty jako klasyczny ręcznik, istnieje między nimi kilka różnic.

Przede wszystkim inne jest pochodzenie tych tkanin. Fouty po raz pierwszy zostały zaprojektowane w Indiach. Peshtemal pochodzi z Turcji, zaś kikoy ze wschodniej Afryki – głównie Tanzanii i Kenii. Jeśli chodzi o zastosowanie, to fouty pierwotnie były wykorzystywane jako turbany, rodzaj spodni lub ręczniki do łaźni. Z kolei kikoy to przepaski biodrowe noszone przez mężczyzn. Peshtemal zaś był widywany głównie w łaźniach tureckich.

Historycznie każdą z tych tkanin wykonywano z nieco innego rodzaju materiału. Oczywiście dzisiaj te różnice mocno się już zatarły w związku z komercjalizacją i masową produkcją, ale pierwotnie technologie produkcji były odmienne. Fouty wytwarzano z gręplowanej bawełny (ang. carded cotton). Peshtemal powstawały z połączenia włókna bambusowego i gręplowanej bawełny. Z kolei kikoy były produkowano z wełny czesanej (ang. combed cotton).

Czym różni się bawełna gręplowana od czesanej? Ta pierwsza jest tańsza, ma mniej gładki wygląd i spotyka się ją znaczenie częściej w życiu codziennym. Z kolei produkcja bawełny czesanej trwa nieco dłużej, ponieważ włókna wyczesuje się tak, aby były lepiej poukładane i zawierały wyłącznie najdłuższe i najbardziej wytrzymałe pasma. Wełna czesana jest nieco bardziej wytrzymała dzięki gęstszemu splotowi, a przez to również droższa.

Ręcznik plażowy fouta – poznaj naszą ofertę

W ofercie naszej firmy znajdziesz wysokiej jakości ręczniki typu fouta wykonane z bawełny egipskiej. gramatura 220 g/m2 zapewnia wysoką wytrzymałość mechaniczną włókien, a także wysoką absorpcję wody i niski ciężar. Uniwersalne wymiary 100 x 160 cm powodują, że wykorzystasz go zarówno w łazience, na basenie, jak i na plaży.

Dzięki technologii Ultrasoft nasze fouty zachowują doskonałą miękkość przez długi czas pomimo kolejnych prań. Posiadają też międzynarodowy certyfikat Oeko-Tex Standard 100. To gwarancja, że każdy materiał użyty do produkcji ręcznika (zarówno bawełna, nici, jak i barwniki) są całkowicie bezpieczne.

ZWOLTEX Sp. z o.o. Reviews with ekomi-pl.com