window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-74795751-1');
Jak wybrać idealny koc?

Jak wybrać idealny koc?

Jak wybrać idealny koc?

Ciepły koc to idealny towarzysz podczas długich jesiennych i zimowych wieczorów. Zapewni ciepło, jest przyjemny w dotyku i możesz się nim otulić, kiedy jesteś przeziębiona. W sklepach z tekstyliami znajdziesz dziesiątki różnych produktów, które różnią się między sobą wykorzystanym materiałem, gramaturą, fakturą i wieloma innymi detalami. Dlatego odpowiedź na pytanie jaki koc najlepszy do spania, a który sprawdzi się jako pled na dzień wcale nie jest taka prosta.

Dobry koc to przede wszystkim dobry materiał

Ciepły koc może być wykonany z różnego rodzaju materiałów. Jakie z nich najczęściej znajdziesz w sklepach?

Koc wełniany

Koc wełniany to klasyczne rozwiązanie. Wełna jest materiałem całkowicie naturalnym, który zapewnia ciepło kiedy temperatura spada, ale jednocześnie latem skutecznie chłodzi i przepuszcza powietrza. Wełniany koc do spania jest dobry dla alergików, ponieważ wełna nie wywołuje podrażnień.

W sklepach znajdziesz zarówno koce składające się wyłącznie z wełny, jak i materiały z dodatkiem innych materiałów, np. akrylu lub poliamidu. Nadają one miękkość, poprawiają wytrzymałość strukturalną włókien i sprawiają, że koc będzie jeszcze cieplejszy.

Koc bawełniany

Koce bawełniane to tańsza alternatywa dla wełny. Są podobnie ciepłe, choć stosunkowo łatwo się gniotą. Aby zapobiec zgniataniu się włókien możesz wybrać koc z dodatkiem poliamidu. Dzięki temu materiał będzie przyjemny w dotyku i nieco bardziej elastyczny. Podobnie jak wełna, bawełna jest hipoalergiczna i dobrze oddycha.

Kaszmir

Ciepły koc z kaszmiru to marzenie każdej pani domu. Materiał jest powszechnie uważany za bardzo dobry jakościowo. Pomimo, że jego struktura jest cienka, a sama tkanina jest niezwykle miękka w dotyku, koc z kaszmiru grzeje jeszcze lepiej niż wełna.

Zaletą tego materiału jest niska waga – nawet bardzo gruby koc kaszmirowy jest praktycznie niewyczuwalny, ale doskonale sprawdzi się nawet podczas największych mrozów. Jednocześnie splot jest przewiewny, szybko wysycha i oddaje wilgoć do środowiska.

Jedyną wadą kocy wykonanych z kaszmiru jest dosyć wysoka cena produktu.

Poliester

Koc poliestrowy to najtańsze z możliwych rozwiązań. Wytwarza się je w pełni z materiałów syntetycznych, które nie oddychają i nie zapewniają odprowadzania wilgoci. Niekiedy poliester łączony jest z niewielkim dodatkiem wełny lub bawełny, aby materiał był przyjemniejszy w dotyku, ale ostatecznie efekt trudno uznać za zadowalający. Koce poliestrowe nie zapewniają komfortu cieplnego, bardzo szybko zaczniemy się pod nimi pocić.

Warto także pamiętać, że większość tanich koców poliestrowych wykonana jest z materiałów niewiadomego pochodzenia. W dobie powszechnych chorób autoimmunologicznych trzeba liczyć się z ryzykiem wystąpienia podrażnień skórnych. Dotyczy to zwłaszcza małych dzieci, osób starszych oraz tych, które borykają się z chronicznie obniżoną odpornością.

Jak wybrać rozmiar koca?

Ciepły koc powinien zakrywać całe ciało i dać możliwość owinięcia się materiałem dla jeszcze większego komfortu. Jeśli korzystasz z koca jako wyłącznego okrycia zadbaj aby był miękki i przynajmniej tak duży, jak łóżko na którym śpisz. Kiedy wykorzystujesz pled jako warstwę docieplającą podczas chłodnych nocy – może być nieco mniejszy, ponieważ bazę termiczną zapewnia kołdra.

Typowy koc ma wymiary 150 x 200 cm, 200 x 220 cm albo 240 x 220 cm. Pledy dla dzieci są odpowiednio mniejsze, zwykle będzie to 75 x 100 cm.

Czym jest gramatura koca?

Pojęcie gramatury odnosi się do fizycznego ciężaru jaki wywiera jeden metr kwadratowy materiału. Wyraża się ją w gramach. Im gramatura jest wyższa, tym materiał będzie bardziej „mięsisty”, skumuluje i odda więcej ciepła. Nie można jednak zapominać, że gramatura przekłada się na większy ciężar koca. Typowe wartości to:

  • 200 g/m2 – lekki koc przeznaczony na lato;
  • 320-350 g/m2 – koc umiarkowanie ciepły, typowy wybór na jesienne miesiące;
  • 400 i więcej g/m2 – koc ciepły zarezerwowany na okres jesienno-zimowy.

Co zrobić żeby koc nie zostawiał kłaczków?

Irytujące kłaczki, określane też mianem peelingowania się koca to często efekt nieprawidłowego użytkowania tekstyliów. Jak sobie skutecznie radzić z tym problemem?

Wypróbuj zwykły pumeks. Weź materiał w rękę i bardzo delikatnie zacznij pocierać miejsca, gdzie pojawiły się zmechacenia. Jeśli nie są one jeszcze utrwalone powinny łatwo odejść..

Alternatywą dla pumeksu jest gąbka do naczyń – te najtańsze składają się z dwóch części, gładkiej i szorstkiej. Wypróbuj pocieranie za pomocą szorstkiej części.

Jeszcze innym rozwiązaniem jest wykorzystanie starej maszynki do golenia, brzytwy, nożyczek o długim ostrzu lub nożyka tapicerskiego. Ostrożnie przesuwaj ostrze płasko po materiale ciągnąc je w poprzek, nigdy wzdłuż, ponieważ może łatwo przeciąć tekstylia.

Pamiętaj, że używanie ostrych narzędzi wprawdzie jest bardzo skuteczne, ale powoli będzie osłabiało strukturę tkaniny.

Jeszcze inną opcją jest wykorzystanie specjalnych golarek, które kupisz w każdym sklepie z artykułami gospodarstwa domowego. Zasilane zwykłymi bateriami „paluszkami” skutecznie zrywają kłaczki z koca, ale też elementów garderoby nie niszcząc przy okazji tkaniny.

Jaki koc najlepszy?

Kupując koc zwróć uwagę również na jego inne cechy jak rozciągliwość, jakość wykończenia szwów, użyty barwnik. Dobre materiały powinny posiadać certyfikat Oeko-Tex Standard 100 lub inny porównywalny. To gwarancja, że do jego wyprodukowania wykorzystano wyłącznie materiały przebadane i bezpieczne dla zdrowia.

ZWOLTEX Sp. z o.o. Reviews with ekomi-pl.com