Bez względu na to, jaka pościel zostanie zakupiona do sypialni – czy to będzie pościel z kory, pościel satynowa, czy pościel bawełniana, istnieje co najmniej kilka uniwersalnych sposobów na perfekcyjne złożenie pościeli, które nie zajmuje zbyt dużo czasu. Doskonale sprawdzają się one w przypadku niemal każdego rodzaju materiału. Jak złożyć prześcieradło z gumką szybko z pożądanym efektem?
Jak złożyć prześcieradło z gumką?
Przewagą prześcieradeł z gumką nad klasycznymi, jest fakt, iż nie przemieszczają się one w trakcie snu i mocno trzymają się materaca. Najczęściej spotykane jest prześcieradło z gumką jersey lub frotte. Niestety wielu osobom sprawia trudność odpowiedzenie na pytania – Jak złożyć prześcieradło z gumką. Niejednokrotnie użytkownicy takiego prześcieradła zwijają je w kulkę i wrzucają do kosza z pościelą, co w efekcie sprawia, że jest ono pogniecione.
Jak składać prześcieradło z gumką – sprawdzone sposoby
- Sposób pierwszy – Z początku należy obrócić prześcieradło na drugą stronę, włożyć dłonie w dwa sąsiadujące krótsze boki prześcieradła i złączyć je ze sobą (róg z prawej ręki powinien zostać przełożony na róg z lewej ręki).
Następnie róg znajdujący się u dołu (sąsiadujący z tym, który był ówcześnie trzymany w prawej ręce) trzeba unieść do góry i założyć na lewą rękę. Na sam koniec ostatni wolny róg należy dołączyć do pozostałych.
Tak złożone prześcieradło zaleca się umieścić na blacie lub stole, aby nadać mu kształt prostokąta poprzez kilkukrotne składanie go w kostkę.
- Sposób drugi – Z początku należy zacząć od rozłożenia prześcieradła na odpowiednio dużej powierzchni. Najlepiej zrobić to na kanapie lub łóżku (tam, gdzie dostępne jest najwięcej miejsca). Następni zaleca się złapać za rogi prześcieradła z gumką i złożyć je na pół – tak, aby trzymane rogi znalazły się mniej więcej w połowie prześcieradła.
Następnym krokiem jest wsunięcie wcześniej złapanych rogów pod rogi znajdujące się z przeciwnej strony. Ukrycie w ten sposób lamówki umożliwi łatwiejsze złożenie prześcieradła w kolejnych krokach. Do tego momentu, wszystko może przybierać charakter sporego nieładu, jednak następny krok wszystko zmieni.
W wyniku wsunięcia z początku złapanych rogów w przeciwstawne, na po ich stronie powstały dwa nowe. Należy złapać za nie i strzepać tak jak kołdrę czy koc. Zdecydowany i intensywny ruch sprawi, ze rogi równomiernie się rozłożą.
W kolejnym kroku prześcieradło trzeba starannie ułożyć z powrotem na łóżku, starając się wyrównać jego powierzchnię. Efektem tego ruchu jest nadanie jednej stronie prześcieradła prostego charakteru. Następnie należy złapać nowopowstały róg praz ten, który powstał poprzez wsunięcie pierwszego w przeciwstawny i złożyć prześcieradło na pół.
Zaleca się, aby nieustannie wyrównywać ewentualne zagięcia prześcieradła, aby otrzymać jak najgładszą strukturę. Taki sam ruch należy wykonać na stronę przeciwną, aby prześcieradło przybrało formę prostokąta. Na sam koniec konieczne jest złożenie prześcieradła w kostkę – w ten sposób możliwe jest przechowywanie go jednego na drugim w szafie.
- Sposób 3 (złożenie prześcieradła z gumką w rulon) - Należy rozpocząć od połączenia ze sobą przeciwległych rogów krótszego boku prześcieradła (istotna jest tutaj dokładność). Szwy powinny być nałożone na siebie równomiernie. W celu uzyskania podłużnego prostokąta należy wykonać tę samą czynność po drugiej stronie prześcieradła z gumką. Tak zwinięte prześcieradło można delikatnie przeprasować, aby całość wyglądała estetycznie. Gdy powstały prostokąt jest zbyt szeroki, zaleca się spróbować jeszcze raz złożyć prześcieradło wzdłuż poziomej linii. Tak przygotowane prześcieradło z gumką jest gotowe do zwijania. Kolejno trzeba wykonać rulon, zwijając materiał od jednego boku w stronę drugiego. Można całość przewiązać, np. sznurkiem, aby prześcieradło się nie zwinęło w czasie przechowywania.
Składanie prześcieradła z gumką nie jest takie trudne, jak się z początku wydaje. Najważniejsze, aby się nie poddawać przy kilku pierwszych próbach.