window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-74795751-1');
Jak usunąć długopis z materiału?

Jak usunąć długopis z materiału?

Jak usunąć długopis z materiału?

Świeżo wymieniona pościel, czyste, wyprasowane ubranie... i długopis, przy pomocy którego właśnie zostawiłeś plamę na swoich ulubionych spodniach lub poszwie na poduszkę. Z pewnością znasz tę sytuację. Uwierz, że nie musisz mieć w domu małych dzieci, aby to się stało. Wystarczy chwila nieuwagi podczas podpisywania dokumentów na kolanie. Nie oznacza to jednak, że zabrudzenia nie da się usunąć. Przeczytaj, jak usunąć plamę z długopisu.

Czy da się usunąć plamę z długopisu?

Pamiętaj, że przez przypadkowe maźnięcie spodni czy koszulki wcale nie musisz spisywać garderoby na straty. Nie ma jednak jednej, uniwersalnej metody, ponieważ dużo zależy od tego, czy plama jest świeża, czy zaschnięta. Tusz mokry zazwyczaj usuwa się łatwiej niż ten sprzed kilku dni.

Weź również pod uwagę rodzaj materiału, z którego została wykonana dana rzecz. Inaczej usuwa się długopis z lnianej koszuli, a inaczej z bawełnianego T-shirta.

Najprostszym sposobem jest wykorzystanie popularnego, zsiadłego mleka, które dostaniesz w każdym markecie. Możesz sprawdzić również działanie soku z cytryny, terpentyny lub zwykłego kwasku cytrynowego. Zabrudzony element należy zamoczyć w misce z roztworem na kilkanaście minut do godziny, w zależności od stopnia zabrudzenia (w przypadku kwasku, spróbuj rozrobić go w bardzo niewielkiej ilości wody i wetrzeć w plamę).

Jeżeli maźnięcie nie było bardzo silne, może się okazać, że plama zniknie już na tym etapie. Niestety niekiedy bywa tak (zwłaszcza, jeżeli dostrzeżemy ją po dłuższym czasie), że konieczne będzie pranie.

Pamiętaj, aby dopasować ustawienia pralki do rodzaju materiału. O ile pościel możesz często wygotować, nigdy nie rób tego z lnem czy materiałami syntetycznymi. W przeciwnym razie zniszczysz ubrania lub wyposażenie kuchni, zamiast usunąć plamę z długopisu. Nie pomoże również dosypywanie powiększonej porcji proszku do prania. Niemal na pewno może za to zaszkodzić materiałom i skrócić ich żywotność.

Zobacz, jak pozbyć się śladu z różnych rodzajów ubrań i tkanin.

Jak usunąć plamę z długopisu z odzieży codziennej?

Najczęściej spotykane plamy pojawiają się na spodniach i koszulkach. W ich przypadku możesz przeprowadzić kurację z wykorzystaniem soku z cytryny oraz szarego mydła. W przypadku delikatnej wełny lub jedwabiu zastosuj kwas cytrynowy, sprawdź jednak najpierw w mało widocznym miejscu, czy nie uszkadza on lub nie odbarwia włókien.

Niektórzy korzystają też z połączenia cytryny i soli, które równie skutecznie usuwają tusz lub przynajmniej osłabiają go na tyle, że ubranie nadaje się do prania.

Uważaj na zimną wodę! Jeżeli w pierwszym odruchu zanurzyłeś koszulkę pod zimnym strumieniem, mogłeś w ten sposób osłabić działania innych, domowych sposobów.

Dlatego zawsze pamiętaj, aby najpierw się zastanowić, jakie działania chcesz podjąć. Plama i tak już powstała, więc godzina na poszukiwanie rozwiązania niczego nie zmieni.

W przypadku materiałów o luźnym splocie, jak len lub niektóre gatunki bawełny, spróbuj odsączyć tusz za pomocą papierowego ręcznika spryskanego alkoholem, ciepłą gliceryną lub kuchennym octem. W tym ostatnim przypadku może jednak pojawić się konieczność kilkukrotnego przepłukania danego fragmentu pod bieżącą wodą w celu usunięcia nieprzyjemnego zapachu.

Jak usunąć długopis z materiału za pomocą lakieru do włosów?

Jeżeli znalazłeś w łazience lakier do włosów, jego również możesz wykorzystać. Wystarczy, że pod plamę położysz papierowy ręcznik, a sama plamę spryskasz lakierem. Drugi, suchy papierowy ręcznik położysz na wierzchu i dociśniesz, np. garnkiem lub miską. W ten sposób większość tuszu przejdzie na materiał pod wpływem siły nacisku, a Ty będziesz miał mniej pracy później.

Bez względu na to, którą z metod chcesz zastosować, nigdy nie pocieraj plamy papierowym ręcznikiem, zwłaszcza jeśli wcześniej ją zmoczyłeś. W ten sposób ryzykujesz, że atrament rozprowadzi się na większej powierzchni, a Ty będziesz miał dużo trudniejsze zadanie do wykonania.

Usuwanie plamy z długopisu z kurtek i materiałów syntetycznych

Kiedy plama pojawiła się np. na jesiennej kurtce, która posiada wierzchnią warstwę z materiału syntetycznego, w pierwszej kolejności spróbuj wykorzystać zwykłą gumkę do ścierania.

Jeżeli tusz nie zdążył zaschnąć, może się okazać, że uda Ci się pozbyć problemu od razu. Kiedy jednak uporczywa plama nie chce zejść, nie trzyj na siłę. Możesz w ten sposób rozmazać tusz lub wetrzeć go w głębsze warstwy materiału.

Zanim sięgniesz po drogą chemię, możesz spróbować jeszcze jednego sposobu – mokrych chusteczek czyszczących. Zazwyczaj są one nasączone roztworem alkoholu oraz anionowych środków czyszczących. Są tańsze i delikatniejsze niż odplamiacze, a niekiedy działają równie skutecznie. Wygodniejsze w użyciu niż kuchenne półprodukty mogą okazać się przydatne. Ich działanie jest uniwersalne, więc sprawdzi się zarówno przy wycieraniu koszuli, kurtki, jak i ręcznika. Pamiętaj jedynie o dociskaniu chusteczki do plamy, a nie pocieraniu o materiał.

Jak usunąć plamę z długopisu z bawełnianej koszuli

Czasami zdarza się, że plama pojawi się tuż przed wyjściem do pracy. Możesz wtedy spryskać ślad długopisu wodą po goleniu albo delikatnie wetrzeć w nią pastę do zębów.

Nawet kilkanaście minut może sprawić, że tusz zblaknie i przestanie się rzucać w oczy. Później wystarczy tylko jedno pranie i gotowe!

Plama z długopisu a jeansy

W przypadku popularnych jeasnów powinieneś zachować szczególną ostrożność. Niestety wiele marek obniżyło jakość produkcji, dlatego materiały użyte do wytwarzania spodni są delikatniejsze, a także bardziej podatne na odbarwienie niż jeszcze kilka lat temu. Jeżeli nosisz klasyczne, granatowe jeansy, istnieje spora szansa, że maźnięcia długopisem nie będzie na nich widać.

Zanim użyjesz środka opartego na alkoholu, koniecznie sprawdź jego działanie na małym fragmencie materiału. Może się okazać, że zastosowany barwnik „puści” i spodnie w danym miejscu wyblakną. Będzie to znacznie bardziej widoczne niż niewielka, czarna lub granatowa rysa.

Jak usunąć plamę z długopisu przy pomocy profesjonalnych środków?

Próbujesz wszystkich, domowych środków i żaden z nich nie działa? Poszukaj w okolicznych drogeriach lub sklepach z artykułami gospodarstwa domowego skoncentrowanych odplamiaczy. Mogą mieć one postać proszku, płynu lub specjalnego sztyftu, za pomocą którego precyzyjnie pokryjesz plamę chemią.

Zwróć uwagę, że niektóre firmy produkują odplamiacze dopasowane do rodzaju zabrudzenia. To celowy zabieg, który polega na dobraniu odpowiedniego składu chemicznego rozpuszczającego wiązania międzycząsteczkowe. Inne substancje pomogą usunąć plamę z krwi, inne z rdzy, a jeszcze inne z długopisu. Wybierając środek przeznaczony do danego celu, zwiększasz szanse, że po jego zastosowaniu ubrania lub pościel będą wyglądały, jak nowe.

Pamiętaj, że wiele profesjonalnych odplamiaczy posiada w składzie specjalne składniki chroniące materiał przed utratę koloru. Nadal jest to jednak skoncentrowana chemia, dlatego zawsze na początku sprawdź, czy detergent nie zniszczy tkaniny.

Aby wywabić plamę z długopisu, możesz wykorzystać wiele substancji i produktów, które na co dzień masz dookoła siebie. Będą to zarówno preparaty przechowywane w łazience, jak szare mydło czy lakier do włosów, ale także kuchni jak cytryna, sól.

Kiedy jednak żadna z tych metod nie pomaga, możesz sięgnąć po największy kaliber środków czyszczących. Profesjonalne odplamiacze są wprawdzie dosyć drogie (a nierzadko również niezbyt wydajne), ale dobrze dopasowane zadziałają niemal na pewno.

ZWOLTEX Sp. z o.o. Reviews with ekomi-pl.com