Niewiele jest tak uciążliwych zabrudzeń jak te, które powoduje guma do żucia. Przyklejona do ubrania lub pościeli wygląda bardzo nieestetycznie. W dodatku opiera się próbom odklejenia, rwąc się na małe, uporczywe fragmenty. Nieprawidłowe metody usuwania mogą doprowadzić nawet do uszkodzenia tkaniny. Poznaj sprawdzone sposoby na to, jak usunąć gumę z materiału.
Dlaczego guma do żucia jest tak uciążliwa?
Za ciągliwość gumy i jej charakterystyczną, elastyczną strukturę, odpowiada proces wytwarzania substancji. W jej składzie, oprócz słodzików, barwników i aromatów znajdziesz hydrofobowe polimery, plastyfikatory i pochodne żywicy.
To one sprawiają, że guma ciągnie się i może być nadmuchiwana. Niestety te same substancje sprawiają, że zapieranie zwykłą wodą, a nawet pranie w pralce na niewiele się zdadzą. Substancja będzie odpychała od siebie cząsteczki wody. Jak skutecznie usunąć gumę z materiału?
Jak usunąć gumę z materiału za pomocą niskiej temperatury?
Jednym z najlepszych sposobów, które pozwolą pozbyć się uciążliwego zabrudzenia, jest zastosowanie lodu. Jeżeli guma przykleiła się do niewielkiej części garderoby, np. koszulki albo do ręcznika, możesz spakować je do foliowego worka i włożyć do zamrażalnika na kilka godzin.
Innym sposobem jest przyłożenie woreczka z lodem na wierzch lub od spodu lub pocieranie nim zabrudzonego miejsca. To rozwiązanie sprawdza się przede wszystkim w stosunku do przedmiotów, które są zbyt duże, aby schłodzić je w całości.
Bez względu na przybraną metodę, po pewnym czasie guma robi się sztywna i posuwistymi ruchami możesz zwinąć ją w kulkę, którą należy delikatnie oderwać.
Jeżeli korzystałeś z pomocy chłodziarki, spróbuj delikatnie zgiąć materiał i zdrapać gumę tępym końcem noża lub paznokciem. W ten sposób możesz łatwo zadrapać włókna i uszkodzić ich strukturę. Staraj się nie wkładać zbyt dużo siły w skrobanie.
Uważaj też, aby zbyt gwałtowne zgięcia tkaniny nie uszkodziło jej. Zwłaszcza naturalne włókna jak len i bawełna lubią pękać, jeśli zostaną zbyt szybko i mocno zgięte na mrozie.
Chłodzenie gumy i zdrapywanie jej działa przede wszystkim wtedy, gdy substancja nie dostała się zbyt głęboko w sploty tkanin.
Jak usunąć gumę z materiału, kiedy dostała się głęboko w splot tkaniny?
Niekiedy bywa tak, że z początku nie zauważysz gumy i przez nieuwagę wprasujesz ją w materiał, przygniatając ciężkim przedmiotem lub siadając na niej. Na szczęście wtedy z pomocą może przyjść żelazko oraz kawałek papieru lub tektury.
Przede wszystkim pamiętaj, aby stale kontrolować temperaturę żelazka. Chodzi jedynie o ogrzanie gumy, ale nie jej stopienie, które przyniesie więcej szkód niż pożytku.
Zacznij od ustawienia grzania na średni poziom (zazwyczaj będzie to II. lub III. próg w zależności od modelu). Konieczne wyłącz też funkcję korzystania z pary wodnej, a dla pewności spuść wodę, która znajduje się w zbiorniku. W ten sposób nie ryzykujesz, że rozmoczysz podkładkę z papieru i nie przykleisz np. gumy do deski do prasowania.
Papier lub tekturę połóż na desce do prasowania. Następnie bezpośrednio na niej należy ułożyć ubrudzony ręcznik lub pościel tak, żeby guma do żucia dotykała bezpośrednio warstwy papieru. Rozgrzanym żelazkiem przejedź kilka razy po miejscu, w którym znajduje się guma i sprawdź, czy stała się ona na tyle plastyczna, żeby samorzutnie przykleić się do papieru. Jeżeli nie, powtarzaj czynność do skutku.
Jeżeli nie chcesz używać żelazka lub obawiasz się, żeby guma nie przywarła do rozgrzanej stopy, możesz wykorzystać również inne urządzenia emitujące ciepło. Doskonale spisze się suszarka lub gorąca para z czajnika lub garnka. W tym drugim przypadku zalecamy jednak daleko idącą ostrożność. Tkaninę trzeba trzymać bardzo blisko płomienia lub płyty kuchenki i łatwo wtedy o znacznie większy problem w postaci zaprószenia ognia.
W zależności od sprzętu, którym dysponujesz, do rozpuszczenia gumy możesz użyć prostownicy do włosów (jest bardziej precyzyjna niż żelazko) albo generatora pary.
Rozgrzana guma staje się na tyle miękka i mało spoista, że bez trudu usuniesz ją szczotką do butów lub szczoteczką do zębów.
Pamiętaj, że wykorzystanie metody „na gorąco” sprawdzi się tylko dla tych materiałów, które są odporne na działanie wysokiej temperatury, jak np. ręczniki, bielizna pościelowa lub jeansy. Sposób nie sprawdzi się w przypadku delikatnych jedwabiów czy materiałów syntetycznych, które łatwo mogą ulec zniszczeniu w przypadku kontaktu ze zbyt gorącym żelazkiem.
Jak pozbyć się resztek gumy z materiału?
Jeżeli po zabiegach na ubraniu lub pościeli pozostał jeszcze ślad ciągliwej substancji, panie domu często stosują zwykłą maść rozgrzewającą (tę samą, z której korzystasz w przypadku bólu stawów lub stłuczeń). Możesz nałożyć ją w miejscu plamy po odwrotnej stronie i rozgrzać miejsce suszarką. Najprawdopodobniej pozostałości wyciągniesz już palcami. Po zakończeniu czyszczenia ubrania warto wyprać w pralce. Pamiętaj, że zużyta guma do żucia jest też mało higieniczna.
Zaschnięte resztki gumy do żucia możesz też usunąć za pomocą octu. Po podgrzaniu go do niezbyt wysokiej temperatury wykorzystaj czystą szmatkę, zamocz ją w roztworze i delikatnie pocieraj plamę. Na podobnej zasadzie działa wykorzystanie soli, cytryny lub nawet samej jej skóry (przy niewielkich zabrudzeniach).
Kiedy żaden sposób wydaje się nie działać, w ostateczności możesz sięgnąć po profesjonalny odplamiacz. Na rynku znajdziesz specjalne preparaty, nadające się do usuwania plam pochodzących z określonych źródeł, w tym m.in. z gumy.
Musisz jednak pamiętać, że jest to mocno skoncentrowana chemia. Jeżeli materiał, który nim pocierasz, został pokryty słabej jakości barwnikiem, może się okazać, że prędzej usuniesz z ubrania lub pościeli kolor niż pozbędziesz się gumy. Dlatego zawsze przed wypróbowaniem tej metody sprawdź ją na niewielkim i mało widocznym fragmencie tkaniny.
Jak usunąć gumę z materiału za pomocą tłuszczu?
Jeżeli poprzednie metody wydają Ci się kontrowersyjne, możesz spróbować użyć tłuszczu. W tym celu doskonale sprawdzą się tłuszcze pochodzenia roślinnego, jak olej kokosowy czy oliwa z oliwek.
Niewielką ilość substancji wetrzyj w gumę i odczekaj około minuty. Uważaj jednak na czas! Jeżeli będziesz zwlekał zbyt długo, nadmiar tłuszczu spłynie i wsiąknie w tkaninę, a Ty będziesz miał kolejny problem, trudniejszy do rozwiązania niż poprzedni.
Guma pokryta warstwą tłuszczu powinna dać się oddzielić niezwykle łatwo. Pamiętaj jednak, że nie dla wszystkich rodzajów tkanin to rozwiązanie będzie dobre. Szczególnie źle znoszą je bawełna oraz jedwab. Z kolei do wszelkiej maści syntetyków z powodzeniem możesz stosować tłuszcz.
Majsterkowicze, zamiast tłuszczy kuchennych, mogą zastosować uniwersalny preparat WD-40, który pomoże Ci usunąć gumę ręcznie. Precyzyjny aplikator pozwala nałożyć preparat dokładnie tam, gdzie tego potrzebujesz. Podobnie jak w przypadku innych metod wymagających aplikacji substancji zewnętrznej, zalecamy w pierwszej kolejności przeprowadzenie testu na niewidocznym fragmencie przedmiotu.
Guma do żucia wydaje się być dużym zmartwieniem, którego trudno się jest pozbyć bez skrobania z użyciem siły i ryzyka zniszczenia materiału. Mamy nadzieję, że opisane przez nas sposoby ułatwią Ci życie i sprawią, że przestaniesz martwić się kolejnym, przypadkowym zabrudzeniem.