window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-74795751-1');
Jak usunąć plamy z krwi?

Jak usunąć plamy z krwi?

Jak usunąć plamy z krwi?

Skaleczenie może skutkować nie tylko bólem, ale również pojawieniem się trudnej do usunięcia plamy. Zabrudzeń z krwi niełatwo się pozbyć, szczególnie jeśli nie są one świeże. Dzięki domowym sposobom eliminacja tego problemu na szczęście jest możliwa. Jak usunąć plamy z krwi? Jakich środków użyć, aby nie uszkodzić materiału?

Jak sprać krew, gdy jest jeszcze świeża?

Choć usuwanie plam z krwi jest bardzo trudne, nie jest to problem niemożliwy do zwalczenia. W przypadku szybkiego działania, gdy plama z krwi będzie jeszcze świeża, pozbycie się problemu będzie niezwykle szybkie i proste. W tym celu zaleca się zastosować takie metody jak:

  • Bardzo zimna woda – zastosowanie zimnej wody powinno być pierwszą czynnością, jaką należy wykonać po ubrudzeniu ręcznika, prześcieradła, czy jakiegokolwiek innego ubrania. Dzięki zimnej wodzie możliwe jest pozbycie się znacznej części zabrudzenia. Warto jednak pamiętać, aby płukać materiał wyłącznie w zimnej wodzie, ponieważ ciepła może utrwalić plamę i z pewnością nie pomoże w jej usunięciu. Powstałą plamę z krwi należy polać silnym strumieniem, a dla wzmocnienia efektu można wykorzystać również szare mydło.
  • Sól kuchenna – jeśli problem dotyczy świeżej plamy z krwi, sól kuchenna z pewnością okaże się skuteczna. Plamę należy posypać solą i zostawić na około godzinę czasu. Kolejno powinno się wypłukać tkaninę w zimnej wodzie.

Jak usunąć stare plamy z krwi?

Pozbycie się świeżych plam to przeważnie żaden problem. Niestety bardzo często plamy z kwi zasychają i przysparzają wielu trudów podczas ich usuwania. Zastosowanie najprostszych sposobów może nie wystarczyć. W takim przypadku należy sięgnąć po bardziej skuteczne środki. Jak usunąć plamy z krwi, która już zaschła?

  • Sól kuchenna – sól sprawdzi się również w przypadku kłopotu, jakim jest wywabienie plamy z zaschniętej krwi. Jednak jej zastosowanie będzie nieco inne. Zaleca się namoczyć ubranie w zimnej wodzie z dodatkiem soli. W przypadku klasycznych tkanin zaleca się zastosować proporcję trzech łyżek soli na jeden litr wody, natomiast w sytuacji, gdy problem dotyczy delikatnych tkanin – 1,5 łyżeczki doli na litr wody. Po namoczeniu się tkaniny należy wyprać ją ręcznie lub w pralce.
  • Woda utleniona – jak sprać krew przy pomocy wody utlenionej? Na plamę należy nalać kilka kropel wody utlenionej, odczekać chwilę i kolejno potrzeć plamę oraz przepłukać ją zimną wodą. Brudne prześcieradło lub ręcznik można zamoczyć w roztworze z wody utlenionej. W celu utworzenia takiego roztworu należy zmieszać około 200 ml wody utlenionej z 1 litrem wody.
  • Sok z cytryny – poprzez swoje właściwości wybielające sok z cytryny poradzi sobie z takim problemem, jak usuwanie plam z krwi. Aby wybawić stare plamy z krwi sokiem z cytryny, wystarczy starannie potrzeć plamę roztworem powstałym z wody i soku z cytryny. Taka mieszanka powinna poradzić sobie z problemem.
  • Krochmal – kolejną odpowiedzią na pytanie: jak sprać krew z prześcieradeł i ręczników jest właśnie krochmal. Aby pozbyć się problemu, należy rozrobić go z zimną wodą i nałożyć na zabrudzone ubranie. Następnie trzeba odczekać, aż całkowicie wyschnie i usunąć. Jest to dobry sposób, szczególnie gdy plama z krwi pojawi się na tkaninie, której nie można lub nie powinno się prać w pralce. Sekwencję należy powtarzać, aż plama zniknie z zabrudzonej powierzchni.
  • Płyn do mycia naczyń – warto pamiętać, iż płyn do mycia naczyń nadaje się także do delikatnych i jasnych tkanin. Jednak takie zastosowanie ma pewien warunek – kolor materiału nie może być zbyt intensywny. Na plamę z kwi należy nałożyć kilka kropel płynu, potrzeć i wrzucić do prania.

Jak usunąć plamy z krwi z delikatnych tkanin?

Niektóre środki mogą zniszczyć tkaniny, dlatego w takich przypadkach zaleca się korzystać z czegoś delikatniejszego. Do usuwania plamy z krwi z białych tkanin świetnie sprawdzi się woda utleniona. Można nanieść ją bezpośrednio na plamę lub zamoczyć tkaninę w roztworze wody utlenionej. Do delikatnych materiałów można również wykorzystać roztwór 10-procentowego boraksu, który należy rozrobić z niewielką ilością amoniaku. W tym przypadku ubranie należy przepłukać w roztworze, a kolejno zaprać w zimnej wodzie z mydłem.

ZWOLTEX Sp. z o.o. Reviews with ekomi-pl.com