window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-74795751-1');
Czyszczenie pralki octem lub sodą – jak wyczyścić pralkę szybko i skutecznie?

Czyszczenie pralki octem lub sodą – jak wyczyścić pralkę szybko i skutecznie?

Czyszczenie pralki octem lub sodą – jak wyczyścić pralkę szybko i skutecznie?

Elementy wchodzące w skład mechanizmu pralki podlegają nieustannemu działaniu wody. Nic więc dziwnego, że czasem osadza się na nich kamień, pleśń i brud. Niejednokrotnie towarzyszy temu nieprzyjemny zapach. Poprzez regularne czyszczenie pralki można sprawić, iż będzie ona dłużej sprawnie funkcjonować. Czyszczenie pralki octem i sodą oczyszczoną to tani i sprawdzony sposób na to, aby utrzymać urządzenie w dobrej kondycji jak najdłużej.

Czyszczenie pralki – dlaczego warto robić to regularnie?

Nieprzyjemnie pachnące pranie po wyjęciu z pralki, czy też posiadające szary osad to problem, który z pewnością choć raz przytrafił się każdemu. Nie jest tajemnicą, że to są właśnie oznaki tego, iż pralka potrzebuje natychmiastowego czyszczenia.

Pralkę, jak każde inne urządzenie AGD, powinno się systematycznie czyścić i konserwować. Jest to bardzo istotna kwestia, zwłaszcza w przypadku urządzeń, które mają stały kontakt z wodą. Wilgoć, która towarzyszy korzystaniu z takich sprzętów, ma tendencję do powodowania grzybów, pleśni i kamienia. Problemy niestety nie znikają przy zastosowaniu wysokiej temperatury ze względu na brak cyrkulacji powietrza wewnątrz urządzenia.

Regularne czyszczenie pralki jest istotne nie tylko dlatego, że brud może powodować nieprzyjemny zapach. Często jest on również główną przyczyną usterek urządzenia. Niejednokrotnie podczas prania zdarza się, iż w wyniku niesprawdzenia kieszeni w ubraniu przed praniem, ubranie zostało wyprane z przypadkowymi drobiazgami, takimi jak papierki czy monety. Tego typu małe przedmioty mogą narobić mnóstwo szkód – zapychają filtry, w efekcie czego pralka przestaje działać.

Co więcej, włosy domowników, sierść pupili również lubią przyczepiać się do tkanin i zostawać potem na filtrach, dlatego tak istotne jest, aby systematycznie je czyścić.

Czyszczenie pralki octem i sodą – istotne są proporcje

Jednym z najbardziej popularnych i jednocześnie niedrogich sposobów na dokładne wyczyszczenie pralki jest zastosowanie sody oczyszczonej. Ten produkt można spotkać w każdej kuchni. Soda oczyszczona ma niezwykle szerokie zastosowanie, między innymi w lecznictwie, kosmetyce, czy też w gospodarstwie domowym. Dzięki swoim właściwościom żrącym soda stanowi idealny środek czyszczący. Jest również w stanie pochłaniać nieprzyjemne zapachy, jak również neutralizować kwasy. Co więcej, soda oczyszczona jest tak tania, że jej zakup z pewnością nie obciąży budżetu domowego. Sodę oczyszczoną można zakupić w każdym sklepie spożywczym. Chcąc wyczyścić pralkę za pomocą sody oczyszczonej, należy wypełnić sodą pojemnik na proszek w 3/4 jego pojemności. Kolejno wystarczy nastawić urządzenie na tryb prania w 90 stopniach Celsjusza. Dzięki unikalnym właściwościom sody oczyszczonej wnętrze pralki zostanie dokładnie oczyszczone. Co więcej, soda jest w stanie zminimalizować, a także całkowicie wyeliminować mdły, nieprzyjemny zapach wydobywający się z wnętrza urządzenia, który powstaje z powodu wilgoci. Systematyczna dezynfekcja pralki umożliwia utrzymanie urządzenia w dobrym stanie.

Ocet to kolejny z ogólnodostępnych, tanich produktów spożywczych, który pomaga w dbaniu o czystość pralki. Tak jak w przypadku sody oczyszczonej, ma on wielopłaszczyznowe zastosowanie zarówno w kosmetyce, jak i w kuchni. Przychodzi z pomocą podczas zmagań z uporczywym kamieniem, który pojawia się w wielu domowych urządzeniach.

Kamień osadzający się w układzie hydrostatycznym zmniejsza światło w jego elementach. To z początku przyczynia się do nieprawidłowego ciśnienia wody, które uniemożliwia pranie. Na skutek tego może dojść do całkowitego zatkania układu. Co więcej, kamień w grzałce redukuje jej efektywność – aby nagrzać wodę, wymaga zastosowania większej mocy. Przyczynia się to do wyższych rachunków, a w ostateczności może prowadzić do przegrzania grzałki. Osadzający się kamień może powodować również głośniejszą pracę pralki, co również potrafi dawać się we znaki.

Niektórym osobom może nie przypaść do gustu mocny zapach octu, jednak jego świetne właściwości odkamieniające powinny przekonać do zastosowania octu podczas czyszczenia uradzenia piorącego. Czyszczenie pralki octem skutkuje przede wszystkim z pozbyciem się kamienia z bębna. Zaleca się wlać ¾ szklanki octu do przegródki na proszek i kolejno nastawić puste pranie, najlepiej w 90 stopniach Celsjusza.

Niektóre gospodynie domowe rekomendują również wymieszanie obu składników i czyszczenie pralki octem i sodą. Dzięki temu połączeniu możliwe jest pozbycie się jednocześnie kamienia powstającego z powodu twardej wody, jak również nieprzyjemnego zapachu spowodowanego pojawiającym się grzybem czy wilgocią.

Czyszczenie pralki octem i kwaskiem cytrynowym

Czyszczenie pralki octem i kwaskiem cytrynowym jest naprawdę łatwe. Do jego przeprowadzenia niezbędne są: ocet spirytusowy (3/4 szklanki), kwasek cytrynowy (1/3 szklanki), gąbka do mycia naczyń oraz szczoteczka do zębów. Chcąc wyczyścić kompleksowo pralkę, poza bębnem urządzenia należy wyczyścić:

  • Filtry - aby wyczyścić filtry pralki, należy wyjąć je i usunąć wszystkie elementy, które zostały przez nie zabrane (włosy, resztki papieru, spinki, guziki), kolejno zaleca się wypłukać filtry i włożyć je z powrotem na miejsce. W przypadku obecności kamienia na filtrze zaleca się namoczenie go w misce z octem i delikatne wyszorowanie przy pomocy szczoteczki.
  • Pojemniki na proszek płyn do płukania – dozowniki proszku i płynu przed dokładnym wyczyszczeniem należy wyciągnąć z pralki. W przypadku gdy pozostałości i zabrudzenia są zaschnięte, zaleca się namoczyć cały dozownik w ciepłej wodzie i zostawić na pół godziny. Dzięki temu prostemu zabiegowi łatwiej będzie usunąć brud. Natomiast gdy zabrudzenia dają się usunąć od razu, to sprawa wygląda jeszcze prościej. Do czyszczenia należy zastosować gąbkę do mycia naczyń. Nie są potrzebne żadne inne detergenty, jednak w przypadku śladów pleśni zaleca się zastosować kwasek cytrynowy. Należy nałożyć go na gąbkę i pocierać zabrudzone miejsca. W celu dostania się do wszystkich zakamarków warto skorzystać ze szczoteczki do zębów.
ZWOLTEX Sp. z o.o. Reviews with ekomi-pl.com