(function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.async=true;j.src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-W9NZ6SK'); window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-74795751-1');
Co ile czasu wymieniać ściereczki i ręczniki kuchenne?

Co ile czasu wymieniać ściereczki i ręczniki kuchenne?

Co ile czasu wymieniać ściereczki i ręczniki kuchenne?

Tekstylia domowe, takie jak ręczniki kuchenne, firanki, zasłony czy ściereczki kuchenne, każdego dnia mają styczność z bakteriami, kurzem oraz wirusami. Ich dezynfekcja jest równie ważna, co odpowiednia higiena własnych rąk. Dzięki regularnemu, właściwemu odkażaniu, wszelkie obecna w domu tkaniny zachowają estetyczny wygląd i właściwości oraz będą pozbawione chorobotwórczych drobnoustrojów. Jak skutecznie wysterylizować tekstylia kuchenne?

Ściereczki kuchenne oraz ręczniki kuchenne – jak o nie dbać?

Ściereczki kuchenne to obowiązkowe wyposażenie każdej kuchni, która jest pomieszczeniem o największym zagęszczeniu drobnoustrojów. Podobnie jak ręczniki kuchenne, pełnią one funkcję praktyczną i estetyczną, uzupełniając aranżację otoczenia. Narażone na kontakt z wilgocią oraz produktami spożywczymi, są idealnym siedliskiem wirusów, bakterii i alergenów, które mogą przyczynić się do powstania alergii pokarmowych, a w skrajnych przypadkach również zatrucia. Z tego względu zarówno ręczniki kuchenne, jak i ściereczki kuchenne stosowane do wycierania rąk, blatów, owoców czy naczyń powinny być wymieniane nawet kilka razy w tygodniu. W kuchni warto postawić na ściereczki kuchenne wykonane z bawełny, które są wyjątkowo chłonne i trwałe, a zarazem odporne na pranie w wyższej temperaturze. Starodawnym sposobem sterylizacji, który można stosować również współcześnie, jest wygotowywanie ścierek i ręczników w dużym garnku wypełnionym wodą z mydłem. Równie skutecznym, a zarazem o wiele mniej pracochłonnym sposobem dezynfekcji jest pranie ściereczek kuchennych w pralce, w temperaturze oscylującej w granicach 60-95 stopni Celsjusza. Do każdego prania należy dodawać mocnego detergentu, który usunie brud oraz tłuszcz, tym samym eliminując drobnoustroje. Możne to być odplamiacz o działaniu antybakteryjnym, jak i zwykły proszek. Osoby preferujące ograniczenie do minimum zużycia chemii gospodarczej mogą namaczać ściereczki i ręczniki kuchenne w niewielkiej ilości wody z dodatkiem łyżki boraksu i 3 łyżeczek sody oczyszczonej. Taki roztwór eliminuje bakterie, nie niszcząc tkanin, a także zapewnia im świeży zapach. Dobrym nawykiem jest również osobne pranie ręczników i ściereczek kuchennych mających kontakt z żywnością oraz wymienianie ich na nowe co najmniej raz do roku.

Jak powinna wyglądać dezynfekcja tekstyliów domowych?

Staranna dezynfekcja ściereczek i ręczników kuchennych pozwala pozbyć się niebezpiecznych patogenów, pozwalając na zachowanie higienicznej czystości otoczenia. Do odkażania materiałów można stosować zarówno tradycyjne proszki do prania, połączone z działaniem wysokiej temperatury wody w pralce, jak i specjalistyczne preparaty do sterylizacji tkanin. Eliminują one bakterie, wirusy, prątki oraz grzyby, pozwalając na usunięcie najgroźniejszych drobnoustrojów powodujących choroby. W sprzedaży oferowane są łagodne środki czyszczące dla alergików, które pomagają przeprowadzić staranne odkażanie tkanin, a jednocześnie nie podrażniają skóry ani dróg oddechowych. Tego typu specjalistyczne preparaty są dostępne w postaci proszków do prania, wielokrotnie aktywujących się w 40 stopniach Celsjusza. Są one bardzo zalecane do tkanin, które nie tolerują prania w wyższych temperaturach, eliminujących wirusy i bakterie. Takie produkty efektywnie neutralizują chorobotwórcze czynniki, często całkowicie zastępują standardowe proszki, a w dodatku nie niszczą materiałów, ułatwiając utrzymywanie sterylnej czystości ściereczek i ręczników kuchennych. Domowe tekstylia to przede wszystkim materiały, które wymagają systematycznego prania w maksymalnej, dopuszczalnej temperaturze przy użyciu odpowiednich preparatów. Taka staranna dezynfekcja wyeliminuje osiadające na nich bakterie, wirusy oraz groźne drobnoustroje, jak i zapewni komfort oraz bezpieczeństwo użytkowania. Systematyczne odkażanie ściereczek i ręczników kuchennych zapewni im świeży zapach oraz ładny wygląd, a w dodatku pozwoli do minimum ograniczyć ryzyko zapadnięcia na alergie i choroby zakaźne.