window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-74795751-1');
Bawełna egipska, bawełna klasyczna i bambus – porównanie surowców

Bawełna egipska, bawełna klasyczna i bambus – porównanie surowców

Bawełna egipska, bawełna klasyczna i bambus – porównanie surowców

Bawełna klasyczna, bawełna egipska i bambus to tkaniny najwyższej jakości. Są one cenione wśród klientów, mimo swojej ciut wyższej ceny od innych tkanin. Co sprawia, że wiele osób woli zapłacić nieco więcej za tego rodzaju tkaniny? Czym one są oraz jakie właściwości wykazują?

Bawełna egipska – ogólna charakterystyka

Bawełna egipska cechuje się długimi i cienkimi włóknami, osiągającymi długość nawet 50 mm. Ponieważ są one bardzo cienkie, można z nich zrobić bardzo ciasne sploty, dzięki czemu materiał jest bardzo wytrzymały. Co więcej, bawełna egipska jest lśniąca, bardzo delikatna w dotyku, dlatego uważa się ją za jedną z najbardziej luksusowych tkanin. Różni się od tradycyjnej bawełny, której splot jest znacznie grubszy, a gramatura niższa. Bawełna egipska jest produktem klasy premium – doskonałym, wysokiej jakości, który cechuje się o wiele wyższą ceną – w porównaniu do tradycyjnej bawełny. Głównymi zaletami bawełny egipskiej są:

  • jest bardzo lekka i „oddychająca”. Zimą doskonale ogrzewa, a latem chłodzi i przepuszcza powietrze, ponieważ dostosowuje się do temperatury ciała.
  • Nie rozciąga się ani nie mechaci nawet przy bardzo częstym użytkowaniu.
  • Świetnie chłonie wodę, doskonale sprawdza się jako ręcznik na siłownie.
  • Nie uczula, dlatego stanowi idealny materiał na ręczniki dla dzieci.

Bawełna klasyczna – ogólna charakterystyka

Bawełna klasyczna jest podstawowym włóknem, które jest stosowane w produkcji odzieży. Ma pochodzenie roślinne i pozyskiwana jest z nasion bawełnicy. Po ich przekwitnięciu powstaje torebka nasienna, która w czasie dojrzewania pęka i wypuszcza na zewnątrz watę. Warto wiedzieć, że jest dość kapryśna, ponieważ wymaga nasłonecznienia oraz wysokiej temperatury. Bawełna składa się z włókien, a ich długość sięga nawet do 6 cm. Oczywiście im włókna są dłuższe, tym koszty przetwarzania niższe – co gwarantuje wyższą jakość przędzy.

Bawełna bardzo dobrze wchłania wilgoć z otoczenia. Dzięki wysokiej higroskopijności ma zdolność wchłonięcia nawet 25% pary wodnej i to bez efektu mokrego materiału. Ponadto zatrzymuje ciepło. W związku z tym, że jest grubsza, dodaje przyjemnego uczucia ciepła. Bawełna cechuje się dużą odpornością na rozciąganie. Na mokro zwiększa się nawet do 30%, więc bez obaw można ją wyżymać i prać. Jest także odporna na wysoką temperaturę w czasie prania i prasowania. W związku z tym, że bawełnie nie przeszkadzają wysokie temperatury, jest ona bardzo higieniczną tkaniną.

Co więcej, bawełna nie uczula i jest niesamowicie miła w dotyku. Może z powodzeniem być stosowana na gołe ciało, bo nie daje uczucia swędzenia i gryzienia. Tak więc jest to idealny materiał na ręcznik dla niemowlaka.

Tkanina bambusowa – ogólna charakterystyka

Włókno do produkcji tkaniny bambusowej pozyskiwane jest z drzewa bambusowego. Śmiało można stwierdzić, iż bambus jest w pełni naturalnym i przyjaznym w dotyku surowcem. W hodowli tych drzew nie stosuje się pestycydów i innych środków owadobójczych – bambus jest wyjątkowo silną rośliną, rzadko atakowaną przez szkodniki. Co więcej, rośliny te nie potrzebują dodatkowych systemów nawadniających. Szybki wzrost nie potrzebuje zastosowania nawozów i przyspieszaczy, a po ścięciu drzewo bambusowe odrasta w błyskawicznym tempie.

Tkanina bambusowa jest przyjemna w dotyku i niezwykle delikatne. Wiele osób porównuje muślin bambusowy z bawełnianym, nie biorąc pod uwagę tego, że tkanina z bambusa jest odporna na gniecenie i miękka niczym jedwab. Tkaniny bambusowe mają liczne mikropory, poprzez które bardzo dobrze chłoną wilgoć, stąd tworzą one ręczniki kąpielowe czy odzież letnią. Warto podkreślić, iż materiał bambusowy jest szczególnie zalecany dla alergików, ponieważ wykazuje właściwości antyststyczne, dlatego nie zbiera roztoczy i kurzu. Tkaniny bambusowe mają właściwości termoregulacyjne, zimą zapewnią ciepło, a latem przyjemny chłód. Istotne dla naszego zdrowia są cechu antygrzybicze i antybakteryjne, to one eliminują większość zapachów i mikroorganizmów z powierzchni tkaniny. Dużą zaletą materiału bambusowego jest trwałość, elastyczne i mocne włókno nie traci swoich właściwości przez długi czas.

ZWOLTEX Sp. z o.o. Reviews with ekomi-pl.com