(function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.async=true;j.src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-W9NZ6SK'); window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-74795751-1');
3 rzeczy, które powinieneś zrobić po zakupie ręcznika

3 rzeczy, które powinieneś zrobić po zakupie ręcznika

3 rzeczy, które powinieneś zrobić po zakupie ręcznika

Piękne, grube, właściwie dobrane kolorystycznie ręczniki stanowią prawdziwą ozdobę łazienki. Zakup dobrej jakości ręczników nie jest oczywistą sprawą, więc warto dołożyć starań, by wybrać te, które najdłużej zachowają piękny wygląd i swoje właściwości. Co należy zrobić po zakupie ręcznika, aby był on bezpieczny i służył jak najdłużej? Jak prać nowe ręczniki?

Wypranie od razu przed użyciem

Najważniejszą kwestią dla zachowania właściwości ręczników przez długi czas jest właściwe ich pranie. Po przyniesieniu nowego ręcznika ze sklepu należy go wyprać przed pierwszym użyciem. Głównym powodem jest to, że nowy, niewyprany ręcznik nie będzie chłonąć wilgoci ze skóry. Co więcej, pranie pozwoli pozbyć się z ręcznika substancji chemicznych zastosowanych w trakcie jego produkcji oraz wszelkich nieczystości związanych z przebywaniem na sklepowej półce i z transportem. Najważniejsze podczas prania ręczników (np. takich jak: ręczniki kąpielowe czy ręcznik na siłownie), jest przestrzeganie zasad użytkowania, który producent umieścił na metce.

Dodanie octu do prania – dlaczego warto?

Biały destylowany ocet jest produktem, który większość osób ma w swojej kuchni. Niewielu jednak zdaje sobie sprawę z tego, że produkt ten jest także doskonałym pomocnikiem w praniu. Ocet może pomóc usunąć plamy (nawet te najbardziej uporczywe) bez stosowania drogich, szkodliwych dla środowiska i pełnych chemii odplamiaczy. I to niezależnie od tego, co jest przyczyną zaistniałej plamy. Biały ocet poradzi sobie z większością z nich. Zaleca się zastosować go, a dopiero potem wyprać ubranie w tradycyjny sposób.

Wystarczy dodać do prania szklankę octu – wlać go do dozownika na płyny. Dla większego efektu można także dosypać pół szklanki sody oczyszczonej. W ten sposób usunięte zostaną resztki detergentu z pranych rzeczy, co zapewni im miękkość, którą zachowają na dłużej. Sztuczne płyny do płukania i środki piorące nadają bowiem tkaninom szorstkości i sztywności.

W związku z tym, że ocet zawiera kwas octowy, skutecznie neutralizujący bakterie i zgromadzoną między włóknami wilgoć, eliminuje on brzydki zapach. Nawet ten trudny do usunięcia. Nieprzyjemne zapachy szybko znikną poprzez dodanie szklanki octu do prania.

Częste pranie może sprawić, iż kolor ubrań z czasem utraci swoją moc. Dotyczy to przede wszystkim ciemnych tkanin i jeansów. Dlatego przy pierwszym praniu warto dodać do niego szklankę octu. Takie postępowanie sprawi, że ubrania dłużej zachowają kolor, ponadto nie będą one  farbować innych, tych jaśniejszych.

Ocet jest również idealny do prania białych ubrań, które dość szybko tracą swój kolor, żółcieją i szarzeją. Wystarczy dodać do prania półtorej szklanki tego składnika, a białe tkaniny (w tym ręcznik dla niemowlaka czy ręczniki dla dzieci) zachowają swój kolor i śnieżny blask. Co więcej, ocet usunie uporczywe, żółte plamy pod pachami, które tworzą się od potu.

Zastosowanie sody oczyszczonej do kolejnego prania

Sodę oczyszczoną można stosować np. do wstępnego namoczenia rzeczy. Zwłaszcza gdy są mocno zabrudzone, bądź też mają plamy. W takim przypadku zaleca się na kilkanaście godzin przed praniem właściwym zanurzyć ręcznik w wodzie z odrobiną sody oczyszczonej. Kolejno, bez płukania włożyć do pralki i prać w temperaturze odpowiedniej dla konkretnej tkaniny.

Soda doskonale nadaje się do jasnych i białych rzeczy, ponieważ cechuje się właściwościami wybielającymi. Można z niej sporządzić własnej produkcji roztwór do prania – wystarczy pół szklanki sody oczyszczonej rozpuścić w 5 litrach ciepłej wody. Soda do prania powinna mieć odpowiednie stężenie – wpierw warto sprawdzić, ile wody pobiera urządzenie do prania właściwego i dopiero potem dodać odpowiednio więcej lub mniej sody.

W przypadku gdy ręczniki mają żółte plamy, można sporządzić domowy wybielacz. Wystarczy sodę do prania zmieszać w równych proporcjach z wodą utlenioną i wodą. Preparat nakłada się na poplamione miejsca i lekko szoruje, a dopiero potem pozostawia się do wyschnięcia. Po wykonaniu takiego zabiegu, rzeczy ręczniki można uprać w pralce.

ZWOLTEX Sp. z o.o. Reviews with ekomi-pl.com