window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-74795751-1');
Jak dezynfekować ręczniki?

Jak dezynfekować ręczniki?

Jak dezynfekować ręczniki?

Ręczniki oraz pościel zarówno w hotelach, jak i w domach są elementem wyposażenia, który narażony jest na stały kontakt ze skórą. Dlatego w trosce o każdego użytkownika, należy o nie dbać i regularnie dezynfekować. Czym grozi brak odpowiedniego czyszczenia ręczników i pościeli? Jak prawidłowo je dezynfekować?

O czym świadczy nieprzyjemny zapach pościeli i ręczników?

Dezynfekcja ręczników i pościeli to konieczność ze względu przede wszystkim na zdrowie. Dawniej obowiązkowa, dziś stała się działaniem zalecanym przez sanepid. Nie bez przyczyny. Ręczniki oraz pościel hotelowa to elementy wyposażenia stale narażone na kontakt ze skórą różnych osób, które poddane są działaniu wilgoci. Jak w żadnym innym elemencie mogą się tu mnożyć bakterie i grzyby odpowiedzialne za choroby skóry. Problemem jest również pojawienie się i utrzymanie nieprzyjemnego zapachu podczas prania – jest to objaw zagrzybienia.

Dojść do niego może w wielu przypadkach. Gdy mokre pranie zostawione jest bez wysuszenia na co najmniej kilka godzin oraz gdy niedosuszone pranie zostanie poskładane i schowane do kontenerów czy szaf, jak i wtedy, gdy wilgotne ręczniki nie trafiają do pralki od razu, lecz zostają składowane. W takich sytuacjach dochodzi do tworzenia się na włóknach pleśni oraz powstania nieprzyjemnego zapachu. Nawet jeśli podjęte zostały próby tanimi sposobami, np. octem, pranie nim przesiąka, a zapach jest nadal nieprzyjemny.

Czym grozi brak dezynfekcji ręczników i pościeli?

Ręczniki i pościel mogą być źródłem wielu zakażeń, szczególnie grzybiczych. Ręczniki kąpielowe z wakacji lub ulubiony ręcznik na siłownie, może przynieść do domu uciążliwe choroby, takie jak:

  • Świerzb – jest chorobą wywoływaną przez małego pajęczaka, który pełza po skórze. Jego samica drąży w niej nory, w których codziennie składa jaja. Po trzech tygodniach wylęgają się z nich młode osobniki. Symptomem jest swędzenie skóry, zwłaszcza po rozgrzaniu. Zarazić się można przez bezpośredni kontakt z nosicielem, bądź korzystanie z rzeczy, które mogły mieć kontakt z jego skórą.
  • Grzybica – do zarażenia może dojść w sposób bezpośredni (kontakt ze skórą osoby zakażonej), jak i pośredni – korzystanie ze wspólnego prysznica, wanny czy ręczników. Jej symptomami są swędzenie i zaczerwienienie skóry stóp, kolejno pojawiają się pęcherzyki, a obszar zmienionej skóry się powiększa.
  • Rzęsistkowica – choć zaliczana jest do chorób wenerycznych, może dojść do nabycia jej również przez korzystanie z ręcznika, z którego korzystała wcześniej osoba będąca nosicielem rzęsistka. Objawami są dolegliwości występujące w obrębie sfer intymnych, przeważnie u kobiety – u mężczyzn przeważnie przebiega bezobjawowy.

Jak dezynfekować ręczniki i pościel?

Dezynfekcja ręczników i pościeli przebiega podobnie jak w przypadku odzieży. Jest ona istotna, ponieważ nikt nie chce, aby ręcznik dla niemowlaka czy ręczniki dla dzieci, naraziły najmłodszych na problemy związane ze schorzeniami skórnymi. Również dorośli powinni ich unikać, ponieważ są one prawdziwym utrapieniem. Dezynfekcja prania jest równie ważna, jak dezynfekcja domu. Związane jest to z tym że bakterie łatwo wnikają w tkaniny i brak odpowiedniej dezynfekcji, może stworzyć im idealne warunki do rozwoju. Tak więc powinna ona przebiegać następująco:

  • Jeśli to możliwe, pościel i ręczniki chorego należy wyprać jak najszybciej. Nie zaleca się pozwolić zakażonej pościeli zalegać w koszu na pranie.
  • Ręczniki i pościel powinny być prane w minimum 90 stopniach.
  • Ubrania oraz bawełniane piżamy także mogą być prane w wysokich temperaturach, najlepiej by były one niższe niż 60 stopni. Zawsze jednak należy sprawdzić zalecenia producenta umieszczone na metkach.
  • Do dezynfekcji prania powinno się stosować jedynie specjalnych płynów oraz proszków, czyli takich, które niszczą wirusy i bakterie.
  • Jeśli to możliwe, można wysuszyć pranie w wysokiej temperaturze, używając suszarki bębnowej. W przypadku braku takiej możliwości należy rozwiesić pranie w suchym i przewiewnym pomieszczeniu.
ZWOLTEX Sp. z o.o. Reviews with ekomi-pl.com