window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-74795751-1');
5 ciekawostek na temat ręczników

5 ciekawostek na temat ręczników

5 ciekawostek na temat ręczników

Ręcznik w definicji jest płachtą materiału przeznaczoną do osuszania wody z ciała. I jako taka powinna spełnić kilka stawianych jej wymogów: być przyjemna w dotyku, dobrze chłonąć wodę, nie drażnić skóry oraz być trwała, łatwo się prać i nie tracić po praniu rozmiaru, kształtu i miękkości włókien. Jakie ciekawostki skrywają w sobie ręczniki?

Właściwie dobrany rozmiar ułatwia korzystanie z ręcznika

Bardzo istotnym parametrem jest rozmiar ręcznika. Wszystko zależy od tego, do czego będzie on przeznaczony – czy posłuży jako ręcznik dla niemowlaka, ręcznik na siłownie, a może po prostu będzie on pełnił funkcję ręcznika do twarzy. Uważa się, że ręcznik o rozmiarze 30 x 50 cm najlepiej nadaje się do wycierania rąk i twarzy, natomiast rozmiary 50 x 100, 50 x 90 oraz 70 x 140 cm są średniej wielkości ręcznikami, które doskonale nadają się do np. wytarcia po kąpieli lub do wykorzystania jako ręczniki dla dzieci. Jeśli chodzi o ręczniki o wymiarach 100 x 150 oraz 100 x 180 cm to uważane są za typowe ręczniki kąpielowe.

Odpowiedni kolor i wzornictwo ręcznika pomoże uniknąć chaosu w łazience

Na rynku dostępnych jest mnóstwo kolorów i wzorów ręczników i dosłownie każdy znajdzie coś dla siebie. Ręczniki mogą mieć formę haftu, tłoczenia, bordiury żakardowej lub być zdobione bordiurą – pasem ozdobnym wzdłuż krótszego boku ręcznika. Kolory powinny pasować do aranżacji łazienki bądź być elementem konstrukcyjnym. Wybór jest spory, od wielokolorowe w różnorodne wzory po jednolite kolory. Tak więc każdy z pewnością wybierze coś dla siebie.

Gramatura tkaniny świadczy o jej miękkości

Najczęściej sprawdzanym parametrem ręczników w trakcie ich kupna jest właśnie gramatura. Oznacza ona wagę utkanego materiału. Wraz ze wzrostem gramatury (a więc i gęstości materiału) na metr kwadratowy (GSM), zwiększa się chłonność tkaniny i wykonanej z niej ręcznika. Dostępne w sprzedaży produkty można sklasyfikować w trzy klasy:

  • 300-400 GSM;
  • 450-500 GSM;
  • 600-800 GSM.

Pierwsza grupa to lekkie, cienkie i szybkoschnące ręczniki, które z łatwością się składa, a po złożeniu zajmują niewiele miejsca. Druga grupa jest grupą chętnie wybieraną przez klientów, ponieważ daje wrażenie solidnej, mięsistej tkaniny, jednak z zachowaniem właściwości szybkoschnących. Natomiast trzecia grupa oferuje ręczniki o największej masie na metr kwadratowy, dużej chłonności, jak i długim czasie schnięcia.

Materiał wykonania gwarantuje jakość ręcznika

Najczęściej ręczniki produkowane są z bawełny, ponieważ materiał ten cechuje dobra chłonność wilgoci. Ze 100% bawełny wykonuje się ręczniki hotelowe lub reklamowe.

Dla dodania wrażenia miękkości bawełnę uzupełnia się o domieszkę jedwabiu: taki ręcznik jest miły i przyjemny w dotyku, jednocześnie utrzymując swoje właściwości chłonne. W sprzedaży dostępne są także ręczniki z supimy bawełny amerykańskiej i bawełny egipskiej. Są to materiały o długich włóknach, które zapewniają wyjątkową chłonność i miękkość, a jednocześnie mniej pylą. Ręczniki wykonane z przędzy egipskiej są więc z wyżej wymienionych powodów chętnie wybierane przez klientów. Większość jednak produktów wyprodukowanych z deklarowanej bawełny amerykańskiej czy egipskiej nie ma z nimi nic wspólnego. Przyczyną takiego nieuczciwego chwytu marketingowego jest to, że bawełna amerykańska i egipska są bardzo drogi i niemal w całości wykupywane na potrzeby produkcji ubrań.

Splot włókien przędzy mówi o właściwościach chłonnych materiału

Podczas wyboru ręcznika istotny jest także sposób splotu włókien przędzy, a więc metoda ich przygotowania do utkania z materiałem bazowym ręcznika. Ma to wpływ na „czucie” ręcznika oraz na jego właściwości chłonne. Najpopularniejszym materiałem do produkcji ręczników jest tkanina typy frotte, czyli z okrywą pętelkową. Przędza w niej zawinięta jest w pętelki, wzmacniające włókna, które są odpowiednio skręcone, w prawą lub w lewą stronę. Splot nadaje przędzy zarówno wytrzymałość, jak i twardość, co przekłada się na wrażenia dotykowe w trakcie wycierania oraz chłonność.

ZWOLTEX Sp. z o.o. Reviews with ekomi-pl.com