Szlafrok bawełniany powinien stanowić część każdej garderoby, niezależnie od pory roku. Przeważnie jest on stosowany w okresie zimowym, gdy za oknami zaczyna dominować mroźna aura. Może on pełnić kilka istotnych ról. To nie tylko doskonała rzecz do okrycia się po kąpieli, ale również coś, co fenomenalnie sprawdza się w leniwe, niedzielne poranki. Czym warto kierować się przy wyborze szlafroka?
Szlafrok damski – jaki wybrać?
Wygodny, ciepły i miły w dotyku – taki właśnie powinien być idealny szlafrok, który będzie umilał długie zimowe wieczory. By jednak mógł spełniać jak najlepiej swoją funkcję, przed zakupem należy zwrócić uwagę na dwa główne aspekty: materiał oraz fason.
Istnieje wiele ciekawych materiałów, z których produkowane są szlafroki. Są nimi między innymi welur, plusz, satyna, jedwab, bawełna i frotte.
Kolejnym ważnym aspektem jest fason szlafroka, którego odpowiedni dobór gwarantuje nie tylko dobre samopoczucie, ale również większą funkcjonalność. Na rynku można spotkać szlafrok damski krótki, długi, z kieszonkami, z kapturem oraz na zamek. Największym dylematem kobiet jest dokonanie wyboru pomiędzy modelem długim a krótkim. Szlafrok damski krótki jest bardzo wygodny, jednak nie otula całego ciała, co w okresie zimowym może być istotną wadą. O tej porze roku bardziej właściwy będzie szlafrok damski długi, który okryje ciało od szyi po same kostki.
Szlafrok męski – co musisz o nim wiedzieć?
W trakcie wyboru szlafroka męskiego podobnie jak w przypadku modeli damskich, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na materiał, z którego został wykonany. Warto przed zakupem określić jego przeznaczenie – czy ma on służyć jako okrycie podczas wieczorów, czy może ma on być ręcznikiem. W przypadku pierwszej opcji należy dostosować materiał do pory roku. Na jesień i zimę dobrym rozwiązaniem jest wybór szlafroka z bawełny, weluru lub z frotte, natomiast w cieplejsze miesiące najrozsądniej jest postawić na szlafrok męski z dodatkiem poliestru. Wiele zależy od indywidualnego gustu. Mimo wszystko najczęściej stawia się na szlafrok wykonany z bawełny.
Kolejną ważną kwestią, poza materiałem i fasonem szlafroka, jest jego kolor. Klasyczny szlafrok męski jest zazwyczaj biały, choć efektywnie prezentuje się również w kolorach czerni, brązu, granatu czy czerwieni. Szlafrok męski wyróżnia się tym, iż zazwyczaj występuje w ciemnych barwach, co ułatwia odróżnienie go od damskiego modelu, a zarazem oferuje stonowane i minimalistyczne rozwiązania.
W jaki sposób dbać o szlafrok?
Aby szlafrok zachował ładny wygląd i swoje właściwości, należy o niego odpowiednio dbać. Pranie powinno być regularne, przy dostosowaniu się do wskazówek producenta, które można znaleźć na metce. Stosowanie łagodnych środków chemicznych pozwoli cieszyć się szlafrokiem przez długie lata.
Bawełna – jeden z najbardziej popularnych materiałów
Bawełnę otrzymuje się z krzaków bawełnianych. Nasiona tej rośliny otoczone są przez bawełniane włókna, które przypominają watę. Zbiory bawełny kiedyś przeprowadzano ręcznie, natomiast współcześnie wykorzystuje się specjalne kombajny.
Bawełniana tkanina znana jest od wieków. Stosowano ją już 12 000 lat temu w Egipcie, gdzie wykorzystywana była głównie do wytwarzania przewiewnych ubrań stosownych do gorącego klimatu. Bawełna zaliczana jest do stosunkowo niedrogich tkanin. Z tego względu jest ona wybierana jako narzędzie pracy przez wielu początkujących projektantów czy krawców. Materiały bawełniane dzięki swojej delikatności oraz przewiewności są rekomendowane dla osób, które wykazują skłonność do alergii lub posiadających skórę skłonną do podrażnień i wrażliwą.
Tkaniny bawełniane zaliczane są do tkanin naturalnie roślinnych. Są one bardzo delikatne i przyjazne dla skóry. W dotyku materiały bawełniane uznawane są za jedne z przyjemniejszych tkanin. Szlafrok bawełniany cechuje się dużym komfortem noszenia oraz przewiewnością.