Nie każdy o tym pamięta, ale jest to sprawa niezwykle ważna – mowa właśnie o pierwszym praniu pościeli, wykonanym jeszcze przed jej użyciem. Niezależnie od materiału pościeli (np. prześcieradło frotte czy z bawełny egipskiej) zaleca się wypranie jej przed pierwszym zastosowaniem. Dlaczego jest to takie ważne? Co wiąże się z nieprzestrzeganiem tej zasady? Czy nowe prześcieradło z gumką wyjęte bezpośrednio z opakowania może mieć negatywny wpływ na zdrowie?
Dlaczego należy prać nową kołdrę, poduszkę, prześcieradło z gumką czy poszewki?
Choć dla wielu jest to sprawa oczywista, nie każdy z nas ma świadomość, jak ważne jest pierwsze pranie pościeli. Producenci także nam nie pomagają i nie umieszczają takiej informacji na etykietach produktów. A jeśli nawet to robią, to takie informacje zazwyczaj są zapisywane zbyt małą czcionką. Należy więc pamiętać, aby zawsze bez względu na rodzaj pościeli, tkaninę, z jakiej jest wykonana (np. prześcieradło frotte), wiek dziecka, jak i sposób użytkowania przed pierwszym użyciem, należy ją uprać. Co najmniej raz, a w przypadku pościeli w ciemniejszych kolorach nawet dwa razy. Zasada ta obowiązuje bez względu na rodzaj pościeli (bawełnianej czy mieszanej), jak i w przypadku wszystkich tekstyliów, które mają kontakt z ciałem. Przed pierwszym zastosowaniem należy uprać pościel, prześcieradło z gumką, tradycyjne prześcieradło, piżamy, powłoczki, jak i bieliznę.
Nie jest tajemnicą, iż po pierwszym praniu pościel nabierze miękkości. W związku z tym faktem nie należy oceniać jakości pościeli przez pryzmat sztywności nowej pościeli. Jest to skutkiem procesu produkcyjnego i praw fizyki. Do otrzymania ciemniejszych nasyconych kolorów potrzeba nieco więcej intensywnych barwników, które powinny wniknąć głębiej w strukturę włókna.
Nowa pościel – dlaczego pranie jej powinno być obowiązkowe?
Jest to pytanie, na które najlepiej odpowie ten, kto choć raz odwiedził fabrykę, w której szyje się oraz barwi pościel. Cały proces produkcji jest dość skomplikowany, a tkanina od momentu powstania do końca procesu produkcyjnego pokonuje nawet kilka kilometrów. W zależności od rodzaju pościeli (prześcieradło frotte lub bawełniane) czasie procesu produkcji jest formowana, wykańczana, suszona, a kolejno barwiona i magazynowana w formie dość sporych beli. Etap konfekcjonowania rozpoczyna się przecięciem użytków odpowiedniej wielkości, wykończeniem i zszyciem oraz zapakowaniem. Na każdym z tych etapów tkanina ma kontakt z elementami prowadzącymi do maszyn, wybielaczami, barwnikami, przechodzi etap produkcji, kontroli jakości oraz pakowania. Pozostaje ona w kontakcie zarówno z elementami konstrukcyjnymi, jak i z ludźmi. Nie ma technicznych możliwości, aby wszystkie wyżej wymienione czynności były wykonane w warunkach sterylnych. Inaczej pościel kosztowałaby mniej więcej tyle, ile dobry jakościowo rower. Należy mieć tego świadomość i właśnie ten fakt przemawia do tego, aby za każdym razie po zakupie a przed pierwszym zastosowaniem wyprać pościel.
Pierwsze pranie pościeli, niezależnie czy są to poszewki, czy prześcieradło z gumką, pozwala usunąć pozostałości z procesu produkcji. W procesie przygotowania, produkcji i konfekcjonowania tkanina poddawana jest procesom fizycznym i chemicznym. Pościel została nadrukowana przez specjalne urządzenia z wykorzystaniem środków chemicznych do sterylizacji i barwników oraz uszyta i zapakowana przez ludzi. Pierwsze pranie umożliwia „wypłukanie” drobinek i pozostałości pozostałych po procesie produkcyjnym. W ten prosty sposób możliwe jest ograniczenie do minimum oddziaływania substancji wykorzystanych do produkcji na nasz organizm. Szczególnie, że chcąc nie chcąc podczas snu skóra ma bezpośredni kontakt z pościelą, w związku z czym, nawet wysokiej jakości prześcieradło frotte może wywrzeć negatywny wpływ na organizm. Jest to także wskazane ze względów higienicznych, ponieważ na końcowym etapie pościel jest przygotowywana przez człowieka.