(function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.async=true;j.src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-W9NZ6SK'); window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-74795751-1');
Ręczniki dla aktywnych – nie tylko dla wyczynowców

Ręczniki dla aktywnych – nie tylko dla wyczynowców

Ręczniki dla aktywnych – nie tylko dla wyczynowców

Choć wiele klubów fitness i siłowni wypożycza ręczniki bawełniane lub oferuje ręczniki jednorazowe, to zawsze lepiej jest mieć przy sobie swój własny ręcznik do ćwiczeń. Dla wielu osób istotne jest, aby był on prawidłowo wyprany, a zarazem czysty. Ręcznik treningowy jest przeznaczony nie tylko dla osób uprawiających sport wyczynowo, ale również dla amatorów danej dyscypliny sportowej. Podczas wyboru takiego ręcznika warto skupić się na tym, aby był on szybkoschnący i lekki, ponieważ dopiero wtedy jest ta pewność, że ciało jest traktowane z należytą uwagą.

Ręczniki do ćwiczeń – po co komu one?

Wiele osób tak układa sobie grafik ćwiczeń, aby po skończonym treningu w klubie fitness, czy na siłowni lub szkole tańca, wrócić samochodem do domu i wziąć prysznic. Jednak i w takiej sytuacji ręcznik treningowy może okazać się konieczny. Komfort w trakcie ćwiczeń można sobie poprawić, gdy pod ręką będzie niewielki ręcznik do ćwiczeń, którym można otrzeć twarz, kark, szyję i ręce z potu. Po treningu warto również zetrzeć siedzisko i raczki maszyny, bądź przed ćwiczeniami rozłożyć na niej swój ręcznik, który odizoluje od ewentualnych śladów pozostawionych przez osobę wcześniej ćwiczącą na tym stanowisku, oraz który wchłonie nadmiar potu. Osobny ręcznik warto również mieć wtedy, gdy korzysta się z prysznica po ćwiczeniach.

Ręcznik treningowy – rodzaje

Ręczniki sportowe to osobna grupa tekstyliów, która została stworzona z myślą o sportowcach - zarówno amatorach, jak i zawodowcach. Tradycyjne bawełniane ręczniki raczej nie sprawdzają się podczas treningów, ponieważ są zbyt grube, nieporęczne i dość duże. Bardzo dobrze wchłaniają one wilgoć, jednak również długo ją utrzymują. Są bardziej narażone na rozwój bakterii, szczególnie gdy dłużej leżą zawilgocone w szafie czy torbie sportowej. Ręczniki treningowe są uszyte z tkanin, które cechują się chłonnością, lekkością, trwałością oraz wysychają niemal natychmiast.

Wiele ręczników treningowych zaliczanych jest do grupy ręczników szybkoschnących. Są nimi na przykład te wykonane z mikrofibry lub z innych włókien tkanych na płasko. Nie tylko są miłe w dotyku, lekkie i błyskawicznie chłoną wilgoć, ale również natychmiast wysychają. Po powrocie z treningu wystarczy je przeprać w pralce i rozwiesić, aby po kilkudziesięciu minutach były znowu gotowe do użytku. Tego rodzaju ręczniki treningowe rekomendowane są również w podróży: nie zajmują dużo miejsca w plecaku lub w walizce, nie obciążają jej oraz nie trzeba ich długo suszyć.

Ciekawym rozwiązaniem może być ręcznik o właściwościach chłodzących. Ma porowatą strukturę, dzięki której chłonie wodę, orzeźwia i chłodzi ciało, świetnie odświeża. Stosuje się go po treningu, gdy nie idzie się od razu pod prysznic. Można go zastosować przed zmianą ubrań i powrotem do domu. Oczywiście wciąż spora grupa miłośników ćwiczeń wybiera klasyczne ręczniki bawełniane. Jednak lepszym rozwiązaniem jest zakup cienkich ręczników szybkoschnących.

Ręczniki treningowe stosowane są nie tylko na siłowni czy w klubie fitness, ale również w trakcie gier rakietowych, tańca, kręgli. Nadają się także do stosowania w saunie, jednak w takim przypadku warto jest, wybrać odpowiednio duży model. Tego typu ręczniki rekomendowane są również na wakacje. Te hotelowe wielokrotnie są wątpliwej jakości, natomiast własne z pewnością są higieniczne, można je również szybko przeprać i wysuszyć.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru ręcznika treningowego?

Każdy, kto zdecydował się na zakup ręcznika treningowego, stoi przed wyborem koloru, wzoru, marki produkcyjnej oraz rozmiaru. Niezależnie od tego, czy wybrany zostanie ręcznik sportowy renomowanego producenta, czy też innej mniej znanej firmy, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na materiał, z jakiego został wykonany oraz rozmiary, które są adekwatne do przeznaczenia ręcznika w trakcie treningu – czy będzie on służył wyłącznie do otarcia czoła, czy może ma on za zadanie przykryć siedzisko wykorzystywanych maszyn treningowych.