Podobnie jak wiele innych materiałów i tkanin, także ręczniki wymagają starannej pielęgnacji. Z pewnością wiesz, że ręczniki warto regularnie prać – a nawet gotować – i dokładnie suszyć. A co z prasowaniem ręczników? Przeczytaj, czy powinieneś to robić.
Dlaczego nie warto prasować ręczników?
Aby zrozumieć, dlaczego prasowanie ręczników je niszczy, powinieneś najpierw zrozumieć, że struktura ręcznika, a dokładniej jego pętelki, powstaje już w przędzalni. To tutaj określa się ilość skrętów nici na metr. Im jest ich więcej, tym ręcznik będzie sztywniejszy, im zaś mniej, tym bardziej miękki i puszysty.
Na tym etapie powstają też tzw. pętelki, które przesądzają o ostatecznej strukturze ręcznika. Choć samą tkaninę trudno jest uszkodzić, prasowanie jej z wykorzystaniem wysokiej temperatury może doprowadzić do zgniecenia pętelek bawełny.
W efekcie ręcznik staje się sztywny, bardziej szorstki i traci chłonność. Utraconą puszystość bardzo trudno odzyskać.
Jeżeli koniecznie chcesz prasować ręczniki, stosuj niskie temperatury i obficie spryskuj powierzchnie tkaniny parą wodną. Może ona sprawić, że pętelki uniosą się, a materiał odzyska część sprężystości.
Kiedy prasowanie ręczników ma sens?
Wyjątkiem od wspomnianej reguły jest prasowanie ręczników noworodka. Zdaniem dermatologów i pediatrów, przez pierwsze 2 miesiące rodzice powinni prasować wszystkie ubranka dziecka, skarpety, pościel, a także ręczniki. Dlaczego?
Celem takiej sterylizacji jest ograniczenie kontaktu nieodpornej skóry malutkiego dziecka z potencjalnymi alergenami, zarodkami pleśni czy chemią gospodarczą.
Najmłodszy członek rodziny nie ma jeszcze wypracowanych własnych mechanizmów obronnych. Regularna ekspozycja na czynniki drażniące może doprowadzić do wykształcenia się alergii skórnych i pokarmowych albo chorób autoimmunologicznych. Nie kieruj się przy tym swoimi odczuciami. Skóra malucha jest znacznie bardziej delikatna i podatna na zagrożenia, które osoba dorosła może zignorować.
Prasowanie ręczników pozwala skutecznie pozbyć się wszystkich bakterii, zarodków pleśni, alergenów i roztoczy. To istotne zwłaszcza wtedy, kiedy suszysz ubrania w ciasnej, ogrzewanej łazience. Podniesiona temperatura w połączeniu z wilgocią tworzą idealne warunki do rozwoju drobnoustrojów.
Uważaj na prasowanie ręczników z dodatkiem materiałów syntetycznych. Wysoka temperatura może uszkodzić delikatne, sztuczne włókna. Dlatego lepiej kupować dla dziecka wyłącznie ręczniki w pełni bawełniane, które w razie potrzeby będziesz mógł wyjałowić gorącym żelazkiem.
Czy prasowanie ręczników usuwa zagniecenia?
To prawda, że po prasowaniu ręczniki będą gładkie. Ten sam efekt możesz jednak uzyskać, strzepując je zaraz po praniu. W ten sposób włókna bawełny rozprostują się i rozciągną bez ryzyka trwałego uszkodzenia splotu.
Jeżeli chcesz dodatkowo zadbać o tkaniny, rozwieś ręczniki równo i tak, aby każdy z nich mógł swobodnie „oddychać”.
Dbaj o ręczniki, a sprawisz, że będą Ci służyły latami!