window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-74795751-1');
Jak usunąć rdzę z materiału?

Jak usunąć rdzę z materiału?

Jak usunąć rdzę z materiału?

Plamy z rdzy najczęściej pojawiają się na ubraniach podczas majsterkowania w domu lub w ogrodzie. Na dłoniach nieświadomie przenosisz płatki rdzy z narzędzi, wnętrza pomieszczenia gospodarczego czy altany. Wystarczy dotknąć przez przypadek ręcznika lub koszuli i ciemna plama gotowa. Czy to musi oznaczać, że ubranie lub bielizna pościelowa nadają się już do wyrzucenia? Niekoniecznie!

Jak usunąć rdzę z materiału o jasnej barwie?

Ciemna plama na jasnej koszuli lub bluzce wygląda bardzo nieestetycznie, a pozbycie się jej może być problematyczne. Przede wszystkim nie wpadaj w panikę!

To prawda, że rdzawe ślady najlepiej usunąć jak najszybciej (zaschnięta plama będzie schodziła znacznie ciężej), ale nie możesz działać pochopnie. Przede wszystkim nie pocieraj rdzy mokrą ściereczką. W ten sposób jedynie rozniesiesz cząsteczki brudu na większej powierzchni, ale plama i tak nie zniknie.

Sprawdzonym sposobem jest użycie soku z cytryny. Możesz wycisnąć go bezpośrednio na tkaninę lub do miseczki i dopiero wtedy zanurzyć w niej materiał. W miarę możliwości postaraj się zanurzyć wyłącznie zaplamioną część garderoby.

Odczekaj około godziny, aż sok z cytryny wsiąknie w poszczególne włókna (najlepiej rozłóż tkaninę na słońcu), a następnie włóż ją do pralki i wypierz zgodnie z zaleceniami producenta. Jeżeli zrobiłeś to odpowiednio szybko, a plama nie była bardzo duża, istnieje szansa, że jeden taki zabieg wystarczy. W razie konieczności możesz go jednak powtórzyć.

Pamiętaj jednak, że skondensowany sok z cytryny może wywabić słabej jakości barwniki z ubrania i trwale je uszkodzić. Zanim zdecydujesz się na ten sposób, koniecznie sprawdź działanie metody na niewielkim skrawku tkaniny w mało widocznym miejscu.

Jak usunąć rdzę z materiału kolorowego?

W przypadku barwnych tkanin usuwanie rdzy wygląda nieco inaczej. Nie powinieneś stosować soku z cytryny, ponieważ ryzykujesz, że odbarwi on tkaninę, pozostawiając jeszcze większe zmartwienie w postaci dużej, jasnej plamy.

Spróbuj wykorzystać proszek do pieczenia. Zawarty w nim wodorowęglan sodu, oprócz spulchniania produktów piekarniczych, wykazuje działanie podobne do odplamiacza. Jednoczenie jest słabszy niż większość chemii gospodarczej, więc dobrze od niego zacząć.

Rozsyp biały proszę dokładnie na miejscu, w którym pojawiło się zabrudzenie i pozostaw na 15-20 minut. Po tym czasie włóż ubranie do pralki i wypierz, stosując wytyczne znajdujące się na etykiecie. Staraj się zasypać tylko ślady rdzy, aby ograniczyć działanie chemii na materiał. Podobnie jak w przypadku białych tkanin, przeprowadź najpierw test „małego fragmentu”, sprawdzając działanie proszku do pieczenia na skrawku materiału.

Ja usunąć rdzę z materiału za pomocą wybielacza?

Alternatywą dla domowych sposobów mogą się okazać profesjonalne wybielacze. Oferują one opracowany w laboratorium skład, który często jest dopasowywany do usuwania zabrudzeń określonego pochodzenia. Znajdziesz m.in. wybielacze do usuwania plam z trawy, wosku, długopisu oraz rdzy.

Pamiętaj jednak, że wybielacz to skondensowana chemia. Pomimo stosowania przez producentów związków chroniących kolory, zawsze musisz liczyć się z tym, że tkanina może się odbarwić podczas czyszczenia. Dotyczy to zwłaszcza tekstyliów słabej jakości, gdzie zostały zastosowane nietrwałe barwniki.

Wybielacze komercyjne wprawdzie niemal zawsze są skuteczne, ale powinny stanowić ostateczność ze względu na dosyć wysoką cenę.

Czego nie powinieneś robić?

Oprócz testu „małego fragmentu” pamiętaj aby nie stosować wysokich temperatur, dopóki plama rdzy nie zejdzie z materiału.

Staraj się więc unikać prasowania takich tkanin, suszenia ich w bębnowej suszarce oraz gotowania z wykorzystaniem programów przewidujących wysoką temperaturę (np. gotowanie ręczników).

Gorąc utrwala zabrudzenie, które będzie znacznie trudniej usunąć później.

Jak usunąć rdzę z materiału? Garść przydatnych porad

W zależności do tego, jakimi produktami dysponujesz w kuchni, czyszczenie plamy rdzy możesz przeprowadzić również na inne sposoby. Zamiast soku z cytryny możesz zastosować też sól lub roztwór kwasku cytrynowego. Dobrze sprawdza się też rozcieńczona mieszanka ciepłej wody i kwasu szczawiowego.

Jeżeli plama jest wyjątkowo uporczywa, możesz zastosować następującą mieszankę:

  • szklankę octu zagotuj z sokiem z jednej cebuli,
  • dodaj łyżeczkę gliny oraz łyżeczkę płatków mydlanych.

Wszystkie składniki należy dokładnie wymieszać i nałożyć na zabrudzone miejsce. Po około 20 minutach miejsce należy zaprać wodą z mydłem.

Innym sposobem jest sporządzenie mieszanki z wody zwykłej, utlenionej oraz amoniaku w proporcjach 4:3:5 i nałożenie jej na rdzawą plamę. Następnie wystarczy przetrzeć miejsce szmatką zamoczoną w popularnym środku czyszczącym, boraksie.

Wszystkie opisane metody działają głównie na zaplamione materiały naturalne. W przypadku delikatnych włókien syntetycznych, lepie skorzystaj z pomocy pralni.

Usuwanie plam z rdzy nie jest proste i wymaga dużo ostrożności, aby nie uszkodzić tekstyliów. Pamiętaj, aby stosować środki od najsłabszego do najmocniejszego. Może się okazać, że już pierwszy będzie w zupełności wystarczający.

Przekonaj się, że nie musisz od razu wyrzucać zabrudzonych ubrań!

ZWOLTEX Sp. z o.o. Reviews with ekomi-pl.com