window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-74795751-1');
Czym usunąć żywicę z materiału?

Czym usunąć żywicę z materiału?

Czym usunąć żywicę z materiału?

Prace w ogrodzie, a nawet zwykła wycieczka do lasu często kończą się licznymi plamami i zabrudzeniami. Niektóre z nich, jak ziemia, bardzo łatwo usunąć. Z kolei inne bywają uporczywe. Z pewnością wiele razy złościłeś się, patrząc na kleiste ślady, jakie pozostawia żywica, osiadając na tkaninie. Czy można ją usunąć domowymi sposobami i jak się za to zabrać?

Czym usunąć żywicę tak, aby nie uszkodzić włókien tkaniny?

Choć żywica po wydostaniu się na zewnątrz tkanki roślinnej jest lepka i bardzo aromatyczna, nie działa w sposób niszczący na włókna. Wystarczy odrobina cierpliwości, aby całkowicie usunąć zabrudzenie.

Przede wszystkim, nie próbuj od razu zdrapywać pozostałości żywicy przy użyciu paznokci lub ostrych narzędzi, jak nóż. W ten sposób możesz bardzo łatwo uszkodzić strukturę włókien, a nawet doprowadzić do rozdarcia materiału.

Pracę zacznij od schłodzenia plamy. Może włożyć część garderoby do lodówki lub zamrażalnika albo położyć na zabrudzeniu kostki lodu w woreczku. W ten sposób substancja momentalnie zastyga. Ułatwi Ci to delikatne oderwanie jej palcami.

Jeżeli nie chcesz mrozić tkaniny, możesz nałożyć na tkaninę masło, a następnie usunąć je za pomocą szmatki nasączonej mieszaniną amoniaku i soli.

Alternatywnym rozwiązaniem dla schłodzenia jest…użycie gorącego żelazka. Możesz zaprasować ubrudzoną tkaninę między warstwami ręczników papierowych. Większość substancji powinna przeniknąć do papieru. Uwaga! Nigdy nie pierz ubrudzonych żywicą ubrań w gorącej wodzie, która jedynie utrwali plamę.

Czym usunąć żywicę z różnych rodzajów tkanin

Jedną z bardziej uniwersalnych metod jest użycie olejku drzewa herbacianego. Działa on jak naturalny, delikatny rozpuszczalnik, który z powodzeniem może zastąpić stężoną chemię gospodarczą. Jest tani i z łatwością kupisz go w każdej aptece i drogerii.

Olejek herbaciany najlepiej nałóż przy pomocy wacika lub patyczka bezpośrednio na zabrudzenie. Dzięki temu na materiale nie powstanie duża, tłusta plama. Jeżeli chcesz zabezpieczyć powierzchnię, możesz użyć do tego papierowe ręczniki, które skutecznie wchłoną tłustą substancję.

Pozostałości żywicy możesz delikatnie zgarnąć. Następnie wypierz ubranie, stosując się do wytycznych producenta. Jeżeli plama powstała na delikatnej tkaninie naturalnej (jak len czy bawełna), możesz dodać do prania płynu do naczyń lub innego detergentu rozpuszczającego tłuszcz.

Naturalne włókna możesz czyścić, wykorzystując do tego mieszankę acetonu z wodą lub spirytusu z terpentyną (obie w proporcji 3:1). Zanim zastosujesz stężony alkohol, sprawdź najpierw na niewielkim fragmencie materiału, czy barwniki wytrzymają taki zabieg. Niestety coraz częściej zdarza się, zwłaszcza w taniej odzieży, że stosowane w procesie produkcji pigmenty są skrajnie nietrwałe.

Czym usunąć żywicę z tkanin syntetycznych

Jeżeli plama powstała na poliestrowej bluzce lub akrylowym swetrze, spróbuj usunąć resztki zamrożonej żywicy mieszanką spirytusu i terpentyny. Nigdy nie używaj acetonu, który może trwale odbarwić materiał, a nawet go rozpuścić! Do cyklu prania możesz dodać płatki szarego mydła, które pomogą wywabić resztki kleistej substancji.

Usuwanie żywicy z wełny i jedwabiu

Kiedy żywica kapnęła na delikatne materiały, nie powinieneś żadnych mocnych środków chemicznych. Sprawdzonym sposobem jest surowe białko jaja kurzego, które powinieneś rozprowadzić za pomocą pędzelka kuchennego po zabrudzonej powierzchni. Po kilku minutach włącz standardowy cykl prania, ale ustaw niską temperaturę, która nie uszkodzi tekstyliów oraz nie utrwali struktury białka.

Czym usunąć żywicę z tkanin jasnych i ciemnych?

Jasne materiały mają to do siebie, że widać na nich praktycznie każde zabrudzenie. Aby skutecznie pozbyć się plamy z żywicy, możesz nałożyć na nią gęstą pastę wykonaną z sody oczyszczonej oraz wody. Wodorowęglan sodu wykazuje silne działanie wybielające, ale bardziej oszczędza tkaniny niż mocne wybielacze, które kupisz w sklepach z wyposażeniem domu.

Z kolei do tkanin ciemnych (np. koszule, jeansy) możesz zastosować masło. Tłuszcz doskonale radzi sobie z żywicą. Musisz jedynie pamiętać, aby wywabić później nieestetyczną plamę.

Przekonaj się, że zabrudzenie z żywicy można usuną bez pomocy drogich odplamiaczy.

ZWOLTEX Sp. z o.o. Reviews with ekomi-pl.com