window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-74795751-1');
Czym jest standard OEKO-TEX?

Czym jest standard OEKO-TEX?

Czym jest standard OEKO-TEX?

Odwiedzając sklepy z tekstyliami, z pewnością zauważyłeś, że poszczególne segmenty produktów różnią się między sobą ceną. Choć na pierwszy rzut oka większość tkanin wydaje się łudząco podobna, na niektórych wyrobach włókienniczych, np. ręcznikach, ściereczkach kuchennych czy prześcieradłach znajdziesz oznaczenie „Standard 100 by OEKO-TEX”. Co ono oznacza?

Kiedy powstał OEKO-TEX i gdzie stosuje się ten standard?

Oznaczenie „Standard 100 by OEKO-TEX” powstało w 1992 r. w wyniku współpracy niemieckiego Instytutu Hohenstein oraz austriackiego Instytutu Włókiennictwa. To zastrzeżony znak towarowy używany przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Badań i Testowania w Dziedzinie Ekologii, Tekstyliów i Skóry.

Od samego początku używane jest jako międzynarodowy standard oceny jakości i bezpieczeństwa wyrobów tekstylnych. Obecnie, stowarzyszenie działa poprzez 18 niezależnych instytutów badawczych w kilkudziesięciu krajach. W Polsce przedstawicielem OEKO-TEX jest Instytut Inżynierii Materiałów Włókienniczych w Łodzi.

Aby produkt mógł otrzymać standard OEKO-TEX, nie wystarczy, żeby sama tkanina spełniała wymagania jakości. Surowe rygory dotyczą każdego elementu składowego produktu jak nadruki, naszywki, guziki, zamki błyskawiczne, a nawet nici i podszewki. W ten sposób konsument może świadomie wybrać produkt, który jest w pełni bezpieczny dla jego zdrowia.

Jak przyznawane jest oznaczenie OECO-TEX?

Przed przyznaniem świadectwa, stowarzyszenie bada czy dany produkt jest wolny od szkodliwych substancji występujących w stężeniach mających negatywny wpływ na zdrowie.

Badanie obejmuje kilkaset związków chemicznych, wśród których znajdują się m.in. pestycydy, chlorofenole, ekstrahowalne metale ciężkie oraz formaldehyd. Lista jest aktualizowana przynajmniej raz w roku, aby zachować rzetelność badań.

Wszystkie produkty tekstylne poddane testom klasyfikowane są do jednej z 4 grup towarów, w zależności od stopnia ekspozycji na szkodliwe czynniki. W zależności od kategorii dopuszczalne stężenie może być inne. Jakie grupy wyróżniamy?

  • Grupa I – artykuły dla małych niemowląt i dzieci do 3 toku życia (np. pościel, zabawki),
  • Grupa II – tkaniny pozostające w bezpośrednim kontakcie ze skórą (np. bielizna, koszulki T-shirt),
  • Grupa III – artykuły niemające bezpośredniego kontaktu ze skórą (np. bluzy, kurtki),
  • Grupa IV – wyroby dekoracyjne (np. zabawki świąteczne, przywieszki).

Pełen wykaz substancji wraz z normami granicznymi oraz protokołem testów znajduje się w załączniki REACH XVII. Aby pomyślnie przejść przez proces certyfikacji, firma musi nie tylko przesłać do badań próbki wszystkich materiałów, ale także poddać kontroli zewnętrznej proces produkcji.

Skąd masz wiedzieć, że OEKO-TEX naprawdę działa?

Z pewnością wiesz, że na rynku funkcjonuje wiele różnego rodzaju certyfikatów i oznaczeń jakościowych, wydawanych przez niezależne jednostki akredytujące. Niestety wiele z nich wystarczy uzyskać tylko raz. W kolejnych latach nikt nie interesuje się wpływem towaru na konsumenta.

Aby zapewnić wiarygodność i wygrać zaufanie rynku, stowarzyszenie OEKO-TEX przeprowadza coroczne kontrole minimum 25% wydanych świadectw. Dzięki temu firmy, które zdobyły już certyfikat, muszą stale utrzymywać wysoką jakość produkowanych tkanin.

Co więcej, certyfikat OEKO-TEX Standard 100 jest ważny przez rok. Po upływie tego czasu firma może starać się o jego przedłużenie.

Jakie materiały podlegają certyfikacji?

Testom certyfikacyjnym mogą być poddane gotowe i barwione przędze, wykończone tkaniny, dzianiny oraz szereg towarów konsumpcyjnych. Może to być np. prześcieradła, odzież, ręczniki i inne tekstylia domowe, w tym zabawki z materiału.

Stowarzyszenie, oprócz oznaczenia OEKO-TEX Standard 100, nadaje również inne certyfikaty. Są to m.in. SteP, Made in Green czy Eco Passport. Każdy z nich służy do sygnowania nieco innego rodzaju towarów.

Kupując następny komplet ręczników lub bielizny pościelowej, zwróć uwagę, czy posiada on niezbędny certyfikat. Wybierając towary oznaczone symbolem OEKO-TEX, dbasz o zdrowie swoje i swoich najbliższych. Nie kieruj się tylko ceną, postaw na jakość!

ZWOLTEX Sp. z o.o. Reviews with ekomi-pl.com