window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-74795751-1');
Jak dbać o dywaniki łazienkowe?

Jak dbać o dywaniki łazienkowe?

Jak dbać o dywaniki łazienkowe?

Z pewnością wiesz, jak nieprzyjemne uczucie towarzyszy stąpnięciu bosą stopą na zimne kafle podłogowe wprost spod prysznica. Aby uniknąć chłodu, wiele osób układa w łazience dywaniki łazienkowe, które pełnią potrójną funkcję – izolują ciało od kontaktu z podłogą, sprawią, że woda nie rozlewa się po całym pomieszczeniu i zmniejszą ryzyko poślizgnięcia się.

Aby korzystanie z dywaników łazienkowych było higieniczne, należy je regularnie prać i czyścić. Przeczytaj, jak zadbać o swój dywanik w łazience!

Jakie rodzaje dywaników łazienkowych znajdziesz w sklepach?

W sklepach z wyposażeniem domu i łazienki sprzedawane są dywaniki wykonane z różnych materiałów. Różnią się one między sobą trwałością, wygodą korzystania oraz preferowanymi metodami czyszczenia. Oto najpopularniejsze rodzaje materiałów używanych do produkcji chodniczków:

  • materiały naturalne – najczęściej wykonane z wysokiej jakości bawełny egipskiej o gęstym splocie. Są nie tylko ciepłe i miękkie, ale też wytrzymałe i bardzo chłonne. Od spodu zazwyczaj znajduje się warstwa gumy lub kauczuku dla zwiększenia przyczepności. To wybór na lata, choć w przypadku bawełnianych dywaników łazienkowych musisz się liczyć z wyższą ceną.
  • guma lub PVC – tego rodzaju dywaniki są niedrogie i łatwo dopasować ich rozmiar do miejsca w łazience ( są sprzedawane na metry). Tworzywo sztuczne ma silne właściwości antypoślizgowe, choć wiele osób uznaje je za niezbyt przyjemne w dotyku (guma opisywana jest jako szorstka i zimna). Łatwo utrzymać je w czystości i szybko schną,
  • poliester i poliamid – wyróżnia je niska cena i dobra izolacja cieplna. Podobnie jak dywaniki gumowe, także te łatwo wyczyścić. Musisz jednak uważać na temperaturę ustawioną dla cyklu pralki. Zwłaszcza tworzywa niskiej jakości mogą ulec uszkodzeniu pod wpływem długiej ekspozycji na gorąco,
  • maty drewniane lub bambusowe – mogą przypominać podest lub być wykonane z cienkich paseczków drewna połączonych sznurkiem. Ich dużą zaletą jest trwałość, choć ze względu na surowiec cieszą się opinią twardych i niezbyt przyjaznych w dotyku.

Jeśli chcesz często wymieniać wykładzinę przy wannie, wybierz tanie dywaniki wykonane z tworzywa sztucznego. Kiedy zależy Ci na wysokiej jakości, lepszym wyborem będą dywaniki bawełniane lub drewniane.

Zwracaj uwagę na obecność certyfikatu Oeko-Tex Standard 100. To gwarancja, że produkty nie zawierają szkodliwych dla zdrowia substancji i składników.

Jak często należy prać dywaniki łazienkowe?

Dywaniki łazienkowe musisz koniecznie utrzymywać w czystości. Niestety bez względu na rodzaj zastosowanego materiału, połączenie ciepła panującego w pomieszczeniu i ciągłej wilgoci tworzy idealne warunki do rozwoju grzybów i pleśni. Przy częstym kontakcie ze skórą mogą one powodować alergie, grzybice i innego rodzaju problemy dermatologiczne.

W zależności od intensywności korzystania z łazienki, dywaniki możesz prać rzadziej lub częściej. Jeżeli z łazienki korzysta pięć lub sześć osób kilka razy dziennie, pierz wykładzinę nawet dwa razy w tygodniu. To samo dotyczy sytuacji, kiedy masz w mieszkaniu psa lub kota, który jest wyprowadzany na zewnątrz.

Kiedy z mieszkania korzysta jedna lub dwie osoby, spokojnie możesz prać dywaniki łazienkowe raz na dwa tygodnie. Warunek jest jeden – utrzymuj suchość w łazience (np. zostawiając lekko uchylone drzwi. Nawet niewielka cyrkulacja powietrza przyspieszy wysychanie materiału.

Jak prać dywaniki łazienkowe?

To, jak prać bawełniane dywaniki łazienkowe, zależy od kilku czynników. Przede wszystkim kieruj się informacjami, które producent zamieścił na metce. W ten sposób na pewno nie uszkodzisz materiału, z jakiego została wykonana wykładzina.

Jeżeli dywanik nie ma oznaczeń firmowych, pamiętaj, aby nie stosować mocno skoncentrowanych środków piorących oraz wybielaczy. Mogą one nie tylko uszkodzić gumową warstwę spodnią, ale nawet całkowicie zniszczyć dywaniki wykonane z tworzywa sztucznego.

Zanim włożysz wykładzinę do pralki, warto ją strzepnąć, wytrząsając kurz, piasek czy grudki ziemi. W przeciwnym razie drobiny mogą dostać się do węża odpływowego pralki, który z czasem ulegnie zatkaniu.

W ilu stopniach prać dywaniki łazienkowe

Podczas konfiguracji programu prania, staraj się unikać wysokich temperatur. W większości przypadków do usunięcia zabrudzeń wystarczy temperatura 40°. Pranie na typowym programie 60° wprawdzie lepiej usunie mocne zabrudzenia, ale przy okazji może też uszkodzić gumową podkładkę lub klej łączący obie warstwy.

Jeżeli potrzebujesz często prać dywaniki, rób to częściej a w niższej temperaturze, chyba, że producent gwarantuje określoną trwałość surowca.

Pamiętaj, aby nigdy nie gotować chodniczków łazienkowych! To, co sprawdza się w przypadku ręczników czy pościeli, w ich przypadku nie będzie dobrym rozwiązaniem bez względu na zastosowany materiał, który może się po prostu rozpaść.

Domowe sposoby na plamy na dywanikach łazienkowych

W przypadku wytrzymałych chodniczków wykonanych z drewna lub bambusa możesz bez obaw użyć twardej szczotki ryżowej zamoczonej w detergencie. Jeżeli jednak materiał dywanika jest delikatny, musisz bardziej uważać.

Do tworzyw sztucznych, jak poliester i poliamid nigdy nie używaj mocnych środków czyszczących (np. na bazie podchlorynu sodu). Mogą one odbarwić maty, a nawet trwale je uszkodzić. Chemię łazienkową źle znosi też naturalna bawełna. Jakie są domowe sposoby na usuwanie plam z chodniczków łazienkowych?

Jeżeli plama powstała od tłustej substancji, możesz spróbować użyć roztworu wody oraz mydła lub płynu do mycia naczyń. Z kolei krew powinieneś spłukać zimną wodą, a następnie wyprać cały dywanik.

Wiele naturalnych zabrudzeń usuniesz przy pomocy mieszanki wody z sokiem z cytryny lub sodą oczyszczoną. Pamiętaj jednak, aby roztwór nie był zbyt mocno stężony, ponieważ może zniszczyć barwniki.

Jeśli korzystasz z dywaników bawełnianych, możesz użyć preparatów do czyszczenia dywanów. Pamiętaj jednak, aby całą operację przeprowadzić na świeżym powietrzu, żeby chemiczne opary nie podrażniły dróg oddechowych domowników.

Sprawdź też z wyprzedzeniem na niewielkim fragmencie, czy pod wpływem substancji czynnych nie wyblaknie barwnik, którym została pokryta tkanina.

Z kolei zabrudzenia nietrwałe, jak błoto, włosy lub sierść, naskórek czy piasek możesz po prostu wysuszyć i usunąć odkurzaczem.

Utrzymanie w czystości dywanika łazienkowego jest niezwykle ważne dla zdrowia Twojego i Twojej rodziny. Upewnij się, że robisz to prawidłowo, a chodniczek będzie Ci służył przez lata.

ZWOLTEX Sp. z o.o. Reviews with ekomi-pl.com