window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-74795751-1');
Jak usunąć wosk z materiału?

Jak usunąć wosk z materiału?

Jak usunąć wosk z materiału?

Plamy z wosku na ubraniu lub obrusie mogą powstać podczas rodzinnego przyjęcia lub romantycznej kolacji we dwoje. Jeżeli masz dzieci, z pewnością znasz też zabawy andrzejkowe, które potrafią zostawić niechcianą plamę wosku na pościeli lub dywanie. Zaschnięta stearyna to jeszcze nie koniec świata! Przeczytaj, jak usunąć wosk z materiału?

Jak usunąć wosk z materiału? Najlepiej na sucho!

Przede wszystkim pamiętaj, że wosk suchy zdejmuje się łatwiej niż mokry. Nie ma znaczenia, czy jest to stearyna, czy parafina, elastyczna lub roztopiona substancja będzie wciskała się w strukturę materiału albo przesiąknie do wnętrza włókien i będzie wtedy znacznie trudniejsza do usunięcia. Tutaj nie sprawdzi się zasada, zgodnie z którą „im szybciej, tym lepiej”.

Dlatego świeżą plamę z wosku należy jak najszybciej schłodzić. Możesz w tym celu użyć suszarki z chłodnym nawiewem lub nawet na krótko umieścić odzież w lodówce. Jeżeli nie chcesz tego robić – połóż na aluminiowej folii kuchennej kilka kostek lodu wyjętych z zamrażalnika i umieść je na materiale.

Samo zeskrobanie wosku jest banalnie proste. Możesz do tego użyć tępej strony ostrza noża lub cienkiej metalowej łopatki. Uważaj jednak, aby nie uszkodzić delikatnych tkanin lnianych, jedwabnych lub kaszmirowych.

Usuwanie wosku na sucho sprawdza się w przypadku plam na spodniach, koszulach i T-shirtach, a nawet na grubszych materiałach, z których wykonano ręczniki lub pościel.

Co zrobić z resztką wosku?

Po usunięciu największych złogów wosku najprawdopodobniej zauważysz, że na tkaninie pozostały bardzo drobne fragmenty substancji lub nawet tłusta plama pod spodem. Aby się jej pozbyć, będziesz potrzebował żelazka oraz ręcznika papierowego lub bibuły. Uwaga: metody tej nie możesz stosować do kolorowego wosku, a szczegóły znajdziesz w dalszej części artykułu.

Na desce do prasowania umieść jeden fragment papieru. Następnie ułóż na nim zabrudzoną tkaninę tak, abyś mógł swobodnie manewrować żelazkiem w miejscu, gdzie pozostała plama. Na wierzchu połóż drugą, papierową warstwę.

Rozgrzane żelazko umieść na plamie i zaczekaj chwilę, przejeżdżając po okrytym papierem materiale. Uważaj jednak na temperaturę stopy żelazka. Zbyt wysoka może uszkodzić materiały syntetyczne oraz niskiej jakości nadruki na koszulkach.

Ciepło żelazka powinno sprawić, że pozostałość wosku przesączy się przez tkaninę i wsiąknie w papier, który możesz wyrzucić. Po zakończeniu zabiegu, jeżeli na tkaninie pozostały jeszcze plamy, wypierz ją zgodnie z zaleceniami producenta. Po wosku nie powinien zostać nawet ślad!

Jak usunąć wosk z materiału delikatnego?

W przypadku szczególnie delikatnych tkanin, skrobanie plamy przy pomocy noża nie jest najlepszym pomysłem. W tym przypadku z pomocą może przyjść spirytus lub zwykłe, szare mydło.

Zanim użyjesz stężonego alkoholu, sprawdź najpierw na niewielkim fragmencie odzieży, czy nie ulega ona odbarwieniu. Jeżeli użyte barwniki są niskiej jakości, może się okazać, że w miejscu kontaktu ze spirytusem ulegną rozpuszczeniu i powstanie blada plama, która będzie niemożliwa do usunięcia.

Szare mydło jest w pełni bezpieczne dla tkanin takich, jak wełna czy jedwab, choć nie poradzi sobie z uporczywymi zabrudzeniami.

Wosk z kolorowej świecy. Jak się go pozbyć?

W przypadku świec barwionych stosowanie klasycznych metod może przynieść więcej szkody niż pożytku. Związki chemiczne, które w nich występują pod wpływem ciepła, mogą barwić materiał dookoła, a ich wywabienie może okazać się niezwykle trudne.

W tym celu warto skorzystać z profesjonalnego odplamiacza. Może mieć on postać płynu, proszku lub sztyftu. W przypadku niewielkiej plamy zalecamy ten ostatni sposób ze względu na możliwość precyzyjnego nakładania chemii.

Musisz pamiętać, że usuwanie uporczywych plam zawsze osłabia strukturę tkaniny, dlatego warto ograniczyć działanie silnych specyfików do minimum.

Niektóre firmy produkują całe serie odplamiaczy, przeznaczonych do usuwania określonego rodzaju zabrudzeń. Znajdziesz wśród nich preparaty, które poradzą sobie z plamą z krwi, rdzy, roślin i pyłków kwiatowych, a także wosku. Ich skład chemii coraz częściej uzupełniany jest o związki chroniące kolory. Warto jednak przed użyciem sprawdzić , czy aby na pewno Twoja ulubiona koszula lub pościel nie odbarwią się, jeżeli użyjesz bardziej efektywnych środków.

To niemal pewny sposób na rozwiązanie problemu, choć niestety dosyć drogi. Staraj się traktować skoncentrowane odplamiacze jako ostateczność. Znajdująca się w nich chemia działa destrukcyjnie na strukturę włókien.

Co z woskiem kosmetycznym?

Wiele kobiet boryka się z problemem usuwania plam z wosku kosmetycznego do depilacji. W tym przypadku najlepiej zastosować kilka etapów działania.

W pierwszej kolejności nałóż na plamę z wosku tłustą substancję. Może być to oliwka kosmetyczna, ale sprawdzą się też preparaty na bazie tłuszczu, np. kremy.

Musisz zrobić to na tyle precyzyjnie, aby plama nie rozprzestrzeniła się dookoła. Możesz sobie pomóc chusteczkami, które producenci wosków do depilacji dodają do swoich produktów lub patyczkami kosmetycznymi. W wielu przypadkach ten etap okaże się wystarczający.

Następnie wypierz ubranie lub bieliznę pościelową według zaleceń, aby pozbyć się z tkaniny ewentualnych pozostałości po kosmetykach.

W przypadku wosku kosmetycznego warto się pospieszyć, ponieważ zaschnięty usuwa się znacznie trudniej. Nie bój się o tłustą plamę, która powstanie po Twoich zabiegach. Będzie ją znacznie łatwiej usunąć niż wosk do depilacji.

Co zrobić z tłustą plamą po wosku kosmetycznym?

Najprostsze metody wywabiania tłustych plam opierają się o wykorzystanie podstawowego wyposażenia kuchni. Możesz do tego użyć płynu do naczyń, terpentyny lub stężonego alkoholu, które działają jak rozpuszczalnik.

Wystarczy nanieść go na wacik kosmetyczny i przycisnąć do plamy nanosząc środek na materiał. Po upływie mniej więcej pół godziny sprawdź efekt i ewentualnie powtórz zabieg.

Jak usunąć plamę z wosku z pościeli i ręczników?

Jeżeli na co dzień korzystasz z klasycznej, bawełnianej bielizny pościelowej, możesz do niej stosować wszystkie, wymienione wyżej sposoby. To samo dotyczy ręczników. Ewentualny problem może pojawić się, kiedy wykorzystujesz materiały syntetyczne, np. szybkoschnące ręczniki z mikrofibry albo pościel batystową lub z jedwabnej satyny. W ich przypadku bardzo ostrożnie stosuj alkohol i silne chemikalia.

Jeżeli nie jesteś pewien, od czego zacząć, kieruj się zasadą, że „mniej oznacza lepiej”. W pierwszej kolejności stosuj sposoby i środki delikatne, unikaj stężonej chemii lub gwałtownego tarcia mechanicznego.

Tkaniny syntetyczne mogą źle znosić takie działania i w najlepszym razie doprowadzisz do odbarwienia materiału, w najgorszym zaś do jego rozprucia lub przetarcia.

Choć plama z wosku na pierwszy rzut oka wydaje się nie do usunięcia, nie musisz się obawiać! Oceń skład materiału, przygotuj niezbędne preparaty i zabierz się do czyszczenia metodycznie. Nawet nie zauważysz, kiedy ślad zniknie.

ZWOLTEX Sp. z o.o. Reviews with ekomi-pl.com