Ręczniki i ściereczki kuchenne pojawiają się w każdym domu. Korzystasz z nich na co dzień zarówno w łazience, jak i w kuchni. Ta wzmożona eksploatacja wymusza jednak częstszą wymianę kompletów na nowe, a przede wszystkim, pranie ich osobno. Dlaczego jest to tak istotne?
Czyste ręczniki to Twoje zdrowie
Pamiętaj, że bawełnianych ręczników nie powinno się łączyć w jednej porcji prania z odzieżą lub bielizną. Grube ręczniki zazwyczaj wymagają okresowego gotowania, które mogłoby uszkodzić delikatne, cienkie materiały, z których wykonane są T-shirty lub sukienki. Tak wysoka temperatura jest niezbędna do pozbycia się drobnoustrojów, które chętnie rozmnażają się na ręcznikach kąpielowych.
Pranie poszczególnych rodzajów materiałów osobno sprzyja również ich lepszemu płukaniu. Tkaniny, z których zazwyczaj wykonuje się ręczniki, łatwo nabierają wodę, przez co objętość prania ulega znacznemu zwiększeniu. Jeśli zmieszasz ręczniki dodatkowo z ubraniami, nie odwirują się one do końca. W efekcie po wyjęciu z pralki zobaczysz na nich drobiny proszku do prania, który może działać drażniąco na skórę.
Szukasz sprawdzonego sposobu, aby ręczniki lepiej się płukały podczas cyklu prania? Strzepuj je przed włożeniem do pralki! Dzięki temu włókna bawełny ulegają rozprostowaniu i chętniej chłoną (oraz oddają) chemię gospodarczą.
Dziel pranie na kolory i materiały
Ręczniki, podobnie jak inne tkaniny piorą się lepiej, jeśli podzielisz je przynajmniej na dwie porcje – białą i kolorową. Niestety białe ręczniki i ściereczki bardzo łatwo się brudzą. Co zrobić, kiedy na jasnej tkaninie pojawią się plamy?
Staraj się nie używać odplamiacza. Sprawi on, że włókna bawełny będą znacznie gorzej absorbowały wodę. W rezultacie ręcznik po kilku takich zabiegach może nadawać się do wyrzucenia. Znacznie skuteczniej działa sok z cytryny. W celu usunięcia nieprzyjemnego zapachu możesz zmieszać go z sodą oczyszczoną.
Czym jest „pylenie” ręczników?
Kolejnym powodem, dla którego ręczniki warto prać osobno, są bardzo drobne włoski bawełny, które powstają w procesie produkcyjnym i osiadają na materiale. Jeżeli nowy ręcznik wypierzesz z ubraniami, pył osiądzie na każdej części garderoby. Usuwanie go to żmudny i czasochłonny proces.
Zwracaj uwagę na metki
Bawełna ręcznikowa, podobnie jak wszystkie inne tkaniny wymaga specjalnego traktowania. Zalecenia dotyczące temperatury, prasowania oraz stosowania środków chemicznych znajdziesz na metce, dlatego nie pozbywaj się jej zaraz po kupnie nowego kompletu ręczników.
Zazwyczaj temperatura ich prania będzie wahała się od 40 do 60°C, ale wiele zależy od gatunku materiału, jakości wykonania i trwałości barwnika. Dlatego opłaca się kupować ręczniki i ściereczki renomowanych firm. Zyskujesz wtedy pewność, że ich komplety będą Ci służyć latami.
Stosując się do naszych rad, będziesz mógł cieszyć się miękkimi i puszystymi ręcznikami przez długi czas bez ryzyka odbarwienia materiału czy podrażnienia skóry.