window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-74795751-1');
Ocet do prania – co warto wiedzieć?

Ocet do prania – co warto wiedzieć?

Ocet do prania – co warto wiedzieć?

Ocet do prania doskonale sprawdza się w przypadku oczyszczania zarówno kolorowych, jak i czarnych lub białych tkanin. Dzięki jego zastosowaniu ubrania nabierają miękkości, a uporczywe plamy przechodzą do historii. Dodany do prania ocet umożliwia również usuwanie brzydkich zapachów oraz ułatwia późniejsze prasowanie parą. Czym charakteryzuje się ocet do pralki? Jakie są jego zalety oraz gdzie wlać ocet do prania?

Ocet do prania – skuteczny sposób na usuwanie plam

Ocet jest produktem, który bez problemu poradzi sobie z usuwaniem uciążliwych plam. Aby jego działanie było skuteczne, należy go jak najszybciej nanieść na zabrudzenia, zanim jeszcze zdążą wyschnąć. Ocet do pralki warto zastosować szczególnie w kilku przypadkach. Zabieg pomoże w pozbyciu się m.in. takich zanieczyszczeń jak:

  • Ślady potu, perfum i antyperspirantu – w plamę należy wetrzeć ocet, a kolejno wyprać w pralce;
  • Krew – na zabrudzenie należy nanieść ocet, odczekać 10 minut i uprać ubranie w pralce;
  • Ślady po napojach (np. soku, coli czy winie) oraz farbę do włosów – plamy na ubraniu powinny zostać zalane octem. Kolejno należy wyprać je w pralce przy dodaniu dwóch szklanek octu.
  • Tusz z długopisu lub atrament – na zabrudzenie zaleca się nanieść ocet do prania, a następnie wetrzeć w nie pastę przygotowaną z mąki kukurydzianej i octu (zmieszanych w proporcjach 3:2) Po tym zabiegu ubranie należy wyprać w pralce.

Ocet – jakie są jego zastosowania w czyszczeniu tkanin?

Dzięki swoim unikalnym właściwościom ocet doskonale sprawdza się w:

  • Przywróceniu tkaninom koloru;
  • Utrwaleniu koloru nowych ubrań i sprawieniu, że nie będą one farbować;
  • Zapobieganiu mechacenia się ubrań;
  • Eliminacji z ubrań nieprzyjemnych zapachów;
  • Ułatwieniu prasowania;
  • Czyszczeniu pralki.

Ocet do pralki – jakie są zalety zastosowania tego środka?

Likwidacja plam to jedna z wielu zalet prania octem. Produkt świetnie spełnia również funkcję zmiękczacza tkanin. Do pralki należy jedynie wlać szklankę tego płynu, by móc cieszyć się miłymi w dotyku ubraniami. Taki zabieg umożliwia również pozbycie się nagromadzonych w materiale bakterii.

Szklanka preparatu, jakim jest ocet do prania. Zapobiegnie również mechaceniu się i elektryzowaniu ubrań. Należy ją dolać przed ostatnim cyklem płukania. Teki zabieg daje pewność, iż sukienka, sweter czy szal będą wyglądać jak nowe nawet po kilku praniach, a ich trwałość z pewnością się przedłuży.

Ocet do pralki to także doskonały sposób na odświeżenie koloru białych ubrań oraz przywrócenie blasku zszarzałym tkaninom. Aby osiągnąć pożądane rezultaty, warto wlać do pralki półtorej szklanki produktu.

Warto również wspomnieć, iż ocet do prania doskonale sprawdza się w przypadku ubranek dziecięcych, zwłaszcza noworodków. Jak wiadomo płyny i proszki do płukania, mogą uczulać wrażliwą skórę dziecka. Po wypraniu konieczne jest nastawienie dodatkowego płukania przy użyciu octu. Pomoże to wysterylizować ubrania, jak i również dobrze wypłucze pozostałości po płynie do płukania czy proszku.

Ocet do prania kolorowych i czarnych tkanin

Zastosowanie octu do prania w pralce to doskonały sposób na zachowanie głębokiej barwy czarnych tkanin. Wystarczy wlać szklankę produktu do bębna urządzenia, aby zapewnić ochronę ciemnym ubraniom przed płowieniem.

Ocet do palki ma również zastosowanie w przypadku prania kolorowych rzeczy. Dzięki niemu ubrania w różnych odcieniach zachowają świeżość i blask, a ponadto wzmocni on barwę tkanin i zapobiegnie ich farbowaniu. W tym celu nową odzież warto moczyć przez 10-15 minut w mieszance odrobiny letniej wody i dwóch szklanek octu. Po takim zabiegu ubrania można wyprać w pralce, bez obaw o utratę przez nie pierwotnych barw.

Pranie ręczników a ocet do prania

Pranie ręczników z zastosowaniem octu to świetna metoda na pozbycie się brzydkich zapachów z grubych materiałów. Tkaniny tego rodzaju stają się siedliskiem bakterii, co nie tylko sprzyja tworzeniu się nieprzyjemnej woni, ale także jest groźne dla zdrowia. Ocet do pralki może wspomóc pozbycie się obu tych problemów. Nasuwa się jednak pytanie: Gdzie wlać ocet do prania i w jakiej ilości? Tak więc zaleca się wlać jedną miarkę produktu do szufladki urządzenia, a kolejno włączyć pralkę i ustawić na temperaturę 60 stopni Celsjusza. Co więcej, ocet warto zastosować w trakcie płukania ręczników. Dzięki temu zabiegowi zwiększona zostanie ich chłonność.

Prasowanie po dodaniu octu do prania – jak powinno wyglądać?

Interesujący jest fakt, iż dodanie octu do prania może również ułatwić prasowanie. Unikalne właściwości tego produktu sprawiają, iż na tkaninach pojawia się mniej zagnieceń, a materiały stają się bardziej miękkie. O niwelowanie zagnieceń czy nieestetycznych kantów warto zadbać jeszcze przed samym prasowaniem. Wystarczy połączyć ocet z wodą w proporcjach 1:4, dodać nieco pachnącego olejku z lawendy oraz wymieszać wszystko w buteleczce z atomizerem, a następnie spryskać ubranie przygotowaną miksturą.

W przypadku prasowania z użyciem octu rekomendowane jest szczególnie żelazko parowe. Takie urządzenie do prasowania szybko rozprostuje każdą tkaninę oraz nada jej nowego blasku. Warto także wspomnieć, iż najlepsze żelazko parowe to takie, które posiada zestaw funkcji dodatkowych. Zaliczane są do nich m.in. system antywapienny i zapobiegający kapaniu, który zapewnia tkaniną ochronę przed powstawaniem brzydkich plam.

Czyszczenie pralki przy pomocy octu?

Raz w miesiącu zaleca się wlać szklankę octu do bębna i włączyć pranie na 90 stopni przy zastosowaniu standardowego cyklu prania. Podczas takiego zabiegu nie należy wkładać niczego do pralki. Dzięki temu możliwe staje się skuteczne usunięcie nieprzyjemnych zapachów oraz osadu powstałego z pozostałości po detergentach i kamienia.

ZWOLTEX Sp. z o.o. Reviews with ekomi-pl.com