(function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.async=true;j.src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-W9NZ6SK'); window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-74795751-1');
Jakie tkaniny sprawdzają się w sporcie?

Jakie tkaniny sprawdzają się w sporcie?

Jakie tkaniny sprawdzają się w sporcie?

Odzież sportowa oraz tekstylne akcesoria sportowe, jak na przykład ręczniki, nieco różnią się od tych stosowanych na co dzień. Muszą być one trwalsze, bardziej dopasowane do ciała, oddychające oraz wygodne. Aby spełnić te wszystkie warunki, stosuje się specjalne materiały, a czasem również ich połączenia. Chcesz wiedzieć, jakie tkaniny są zalecane w aktywności fizycznej? Poznaj rodzaje tkanin sportowych.

Dlaczego rodzaj tkaniny jest taki istotny w sporcie?

Osoby uprawiające sport lub te dopiero rozpoczynające przygodę z aktywnością fizyczną powinny zadbać o odpowiedni ubiór, jak i akcesoria tekstylne. Są nimi wygodne buty, ubranie oraz chłonne i lekkie ręczniki sportowe. Zakup tego wszystkiego nie powinien być przypadkowy. Zawsze taki wybór powinien być poprzedzony analizą naszej sytuacji, która powinna opierać się o uwzględnienie takich kwestii jak:

  • Rodzaj uprawianej dyscypliny sportowej;
  • Pora odbywanych treningów,
  • Miejsce odbycia się treningu – hala czy na świeżym powietrzu.

Dopiero wtedy można myśleć o zakupie ubrania i akcesorium sportowego, które będzie towarzyszyć podczas uprawiania sportu. Bardzo istotny – o ile nie najważniejszy – jest materiał, z którego jest wykonane ubranie czy ręczniki sportowe. Przed zakupem warto spojrzeć na metkę lub opis danego produktu na stronie internetowej i zobaczyć, z jakich materiałów powstał. Materiałów jest wiele, a nie każdy sprawdzi się do każdego sportu i do każdych warunków. Na przykład w ubraniach z poliestru można ćwiczyć niemal wszędzie, zarówno na siłowni czy na sali gimnastycznej, jak i na świeżym powietrzu. Ze względu na swoje właściwości i fakt, iż nie wchłaniają one wilgoci, doskonale sprawdzają się jako sportowa bielizna, czy odzież wewnętrzna. Ubrania te można suszyć bezpośrednio na słońcu oraz prać w wysokich temperaturach. Mimo wszystko zaleca się sprawdzić temperaturę prania na metce, ponieważ zbyt wysoka temperatura wody sprawi, iż ubranie się skurczy.

Ubrania – jakie materiały sprawdzają się w sporcie?

Najczęściej stosowanymi materiałami do produkcji ubrań sportowych są:

  • Polipropylen – jest to materiał wyjątkowo lekki, który chętnie wybierany jest do produkcji odzieży sportowej. Osoby, które mażą o ubraniu, które zapewni im komfort noszenia i wygodę taką, że nic nie ogranicza ruchów, powinny właśnie wybrać odzież z polipropylenu. Tkanina ta posiada niewielkie kanaliki, które mogą odprowadzać pot w trakcie treningu. Co więcej, aby wyeliminować zapachy, do takich tkanin dodaje się jony srebra, które działają antybakteryjnie. Podobnie jak w przypadku innych syntetycznych tkanin, nie wolno przesadzać z temperaturą wody podczas prania. Takie materiały najlepiej jest prać ręcznie, ponieważ w ten sposób zachowają piękny wygląd na dłużej.
  • Poliamid – to sztywna i wytrzymała tkanina, która także często jest wykorzystywana do produkcji odzieży sportowej. To materiał bardzo podobny do poliestru, z tą różnicą, że jest mniej przyjemny w dotyku, ale za to trwalszy. Aby to zmienić, bardzo często łączy się go z innymi tkaninami. Z poliamidu często produkuje się stroje kąpielowe, przeważnie przez to, iż materiał ten nie wchłania wody oraz jest odporny na promienie słoneczne. Ta tkanina doskonale sprawdzi się także w przypadku kurtek przeciwdeszczowych, a więc okrycia wierzchniego.

Ręczniki sportowe – jakie są najlepsze?

Każdy, kto zdecydował się na zakup ręcznika sportowego, stoi przed wyborem wzoru, koloru, marki oraz materiału, z którego został wykonany. Najlepsze są ręczniki szybkoschnące, które są wykonane z włókna, w skład którego wchodzi poliester i nylon. Sztuczne mieszanki idealnie sprawdzają się przy szyciu ubrań sportowych, dlatego więc są popularnie stosowanie również w przypadku ręczników fitness. Szybkoschnące ręczniki sportowe są w stanie wchłonąć o wiele więcej wody niż ręcznik tradycyjny. Co prawda, nie pociera się nim ciała, jednak raczej przykłada ręcznik do skóry. Tego rodzaju ręcznik można też nawijać na mokre włosy.