window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-74795751-1');
Jak usunąć plamy z potu?

Jak usunąć plamy z potu?

Jak usunąć plamy z potu?

Wysokie temperatury panujące w sypialni sprzyjają nadmiernemu poceniu się ciała. Wszyscy jesteśmy na to narażeni przede wszystkim w czasie upalnych, letnich wieczorów, ale też podczas sezonu grzewczego w zimie. Żółte plamy, które pojawiają się na pościeli i prześcieradle, nie tylko wydzielają nieprzyjemny zapach, ale także nieestetycznie wyglądają. Przeczytaj, jak usunąć plamy z potu za pomocą kilku prostych sposobów!

Dlaczego pot pozostawia nieestetyczne, żółte plamy na pościeli i prześcieradle?

Głównymi winowajcami, odpowiedzialnymi za powstawanie brzydkich, żółtych plam są metabolity przemiany materii, które wydostają się wraz z potem przez skórę. Na co dzień nasz organizm radzi sobie z setkami toksyn i konserwantów, skutecznie je neutralizując.

Wiele z nich jest wydalanych wraz z moczem i podczas procesu defekacji, ale inne znajdują ujście przez pory w skórze. Łącząc się z cząsteczkami kurzu, resztkami kosmetyków czy złuszczonym naskórkiem, pozostawiają żółte plamy na prześcieradle.

Z trudnymi do usunięcia plamami z potu borykają się zwłaszcza palacze oraz osoby, które spożywają na co dzień duże ilości przetworzonej żywności. Jeżeli zastanawiasz się, jak usunąć plamy z potu, mamy dla Ciebie dwie sugestie – wykorzystując naturalne metody lub uciekając się do stosowania detergentów, jakie znajdziesz w dobrze wyposażonych sklepach z chemią gospodarczą.

Jak usunąć plamy z potu domowymi metodami?

Najprostszym sposobem jest uruchomienie zwykłego cyklu prania, ale uzupełnienie wkładu proszku o sodę oczyszczoną i boraks (odpowiednio w ilości 0,5 szklanki i dwie łyżki). O ile soda jest naturalnym i delikatnym wybielaczem, pamiętaj, że boraks jest bardzo silnym środkiem i jego nadmiar może rozpuścić barwnik lub nawet uszkodzić materiał.

Inną metodą jest wlanie szklanki octu tam, gdzie normalnie dodajesz płyn do płukania. Nie przejmuj się, jeżeli po zakończeniu prania bielizna pościelowa przejmie ostry aromat kwasu octowego. Dosyć szybko zwietrzeje, a efekt czystości będzie trwały.

Zamiast dodawać ocet do prania, możesz też sporządzić roztwór kwasu octowego i wody w proporcji 1:1 i wymoczyć w nim tekstylia, zanim włożysz je do pralki.

Jeżeli szukasz innych sposobów na usunięcie żółtych plam z prześcieradła, zalecamy sporządzenie mieszanki składającej się z:

  • wody utlenionej (szklanka),
  • soku z jednej cytryny,
  • octu (pół szklanki).

Oczywiście musisz dopasować ilość poszczególnych składników i rozmiar miski tak, aby prześcieradło mogło się swobodnie przez kilka godzin wymoczyć. Przed włożeniem go do roztworu dokładnie wymieszaj wszystkie składniki, aby mieć pewność, że poszczególne substancje są dokładnie rozprowadzone.

Jak pozbyć się zapachu octu z pościeli i prześcieradeł?

Spróbuj dolać około 20 kropel olejku z drzewa herbacianego do miski z roztworem. Aromatyczny dodatek sprawi, że materiały nie przesiąkną zapachem octu. Jest to też sprawdzony sposób na stworzenie delikatnej, antybakteryjnej warstwy ochronnej na tkaninie.

Jeżeli chcesz zadbać o przyjemny zapach, dobrze sprawdza się również inne olejki zapachowe. Na przykład ekstrakt sosnowy i świerkowy działają uspokajająco, a rozmarynowy i geraniowy poprawiają libido.

Domowe sposoby są dobrym wyborem, jeżeli Ty lub Twoi domownicy cierpicie na alergie skórne lub oddechowe. Wiele osób traktuje skoncentrowaną chemię gospodarczą, jako sposób na wszystkie zabrudzenia i częściowo jest to prawda – substancje aktywne rzeczywiście pomagają, ale w nadmiarze mogą również uczulać. Dotyczy to zwłaszcza małych dzieci, których bariera skórna nie jest tak wytrzymała, jak w przypadku osób dorosłych.

Jak usunąć plamy z potu za pomocą detergentów?

Kiedy potrzebujesz działać szybko, pozbycie się plam z potu gwarantuje zastosowanie specjalnie w tym celu zaprojektowanych proszków lub płynów. Mają one w składzie wiele różnych składników aktywnych. Zazwyczaj będą to:

  • Enzymy – np. mannanazy, lipazy, amylazy, proteazy. Są odpowiedzialne za rozkładanie określonych rodzajów substancji, jak białka czy tłuszcze.
  • Środki powierzchniowo czynne – polikarboksylaty, które wytwarzają pianę i ułatwiają odklejanie się brudu.
  • Wybielacze optyczne i prekursory wybielacza – sprawiają, że proszek działa skuteczniej w niższej temperaturze, a tkaniny wydają się bielsze po wypraniu.

Oprócz substancji czynnych dochodzą także ekstrakty zapachowe czy konserwanty. Oczywiście tego typu mieszanki działają bardzo skutecznie, ale przy zbyt częstym stosowaniu lub niedokładnym płukaniu mogą uczulać skórę, a nawet osłabić strukturę tkaniny.

W sprzedaży znajdziesz też środki do precyzyjnego aplikowania na szczególnie uporczywe plamy na pościeli lub prześcieradle. Nie wymagają one prania całej tkaniny, ale niestety są dosyć drogie i mało wydajne.

Przed ich zastosowaniem na dużej plamie koniecznie sprawdź skuteczność środka na mało widocznym fragmencie materiału i upewnij się, że nie niszczy on barwnika.

Najprostszy sposób na ograniczenie powstawania plam z potu

Jeżeli chcesz ograniczyć stosowanie w domu detergentów, możesz zacząć od częstszej wymiany pościeli. Zaleca się, aby komplet poszewek wraz z prześcieradłem wymieniać raz w tygodniu (oczywiście odpowiednio częściej w razie potrzeby).

W ten sposób na materiale nie zdąży zgromadzić się aż tyle zanieczyszczeń, które potencjalnie mogą podrażniać, a plam będzie mniej i łatwiej uda się je usunąć.

Co ciekawe, intensywność powstawania zanieczyszczeń może być dobrą wskazówką, jeżeli chodzi o stan zdrowia poszczególnych członków rodziny. Jeżeli widzisz, że prześcieradło Twojego dziecka jest mocniej spocone niż zazwyczaj, może to oznaczać nadchodzące przeziębienie. Zwracaj uwagę na takie detale, a możesz uprzedzić wizytę u lekarza!

Jak usunąć plamy z potu? Podsumowanie

Jeżeli szukasz skutecznych rozwiązań na uporczywe zabrudzenia, zacznij od stosowania delikatnych środków i domowych metod. Być może okażą się one wystarczające, a dzięki temu nie będziesz musiał stosować skoncentrowanych detergentów.

Po specjalistyczną chemię gospodarczą sięgaj dopiero wtedy, kiedy inne sposoby nie pomagają. W ten sposób oszczędzisz swoje zdrowie i pieniądze.

Przekonaj się, że plamy z potu można łatwo usunąć!

ZWOLTEX Sp. z o.o. Reviews with ekomi-pl.com