window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-74795751-1');
Jak prać koc?

Jak prać koc?

Jak prać koc?

Miękki i puszysty koc zapewni Ci ciepło podczas długich, zimowych wieczorów. Możesz się nim otulić i postawić przy łóżku gorącą kawę, aby poczuć, że liczy się tylko ten moment. Żeby Twój koc posłużył Ci w doskonałym stanie przez lata, powinien być należycie pielęgnowany. Przeczytaj jak prać koc, aby zachować jego właściwości!

Jakie koce znajdziesz w sklepach?

Wybierając koc do domu, zwróć baczną uwagę na materiał, z jakiego został wykonany. Nie jest to proste zadanie, ponieważ producenci wykonują narzuty z przeróżnych włókien. Oto najpopularniejsze z nich:

  • Koce bawełniane – zapewniają dużo ciepła, są miłe i ciepłe w dotyku, a w dodatku oddychają. Bawełna jest całkowicie naturalnym materiałem, dlatego to dobry wybór dla alergików oraz małych dzieci. Pledy bawełniane są niezwykle uniwersalne, a przy tym nie są tak drogie, jak koce z wełny.
  • Koce z angory – wykonane z delikatnej wełny królików angorskich. Wyróżniają się miękkością i delikatnością, choć nie są szczególnie wytrzymałe.
  • Koce z mikrofibry – są tanie i łatwo się je czyści; skład najczęściej obejmuje poliester i nylon, więc tkanina będzie się łatwo elektryzowała i przyciągała więcej kurzu niż inne materiały. Zatem jeśli szukasz przykrycia łóżka lepiej wybierz naturalny materiał.
  • Koce wełniane – najczęściej wykonuje się je z wełny koziej, owczej lub wielbłądziej. Podobnie jak bawełna, wełniany pled jest przyjazny dla alergików, a przy tym zapewnia ciepło i jest miękki. Koc wełniany to dobry wybór na zimę, choć nie jest tani.
  • Koce akrylowe – zapewniają wysoki komfort termiczny i są stosunkowo tanie. Niestety łatwo się mechacą i kiepsko oddychają, przez co nie nadają się, jako okrycie ciała. W dodatku akryl łatwo się elektryzuje i nie sprawia wrażenia tak miłego w dotyku, jak włókna naturalne.

Jak prać koc z naturalnych włókien? Koce, zwłaszcza te wykonane z naturalnych materiałów, są na ogół łatwe do utrzymania w czystości. Z drobnymi plamami poradzisz sobie, wykorzystując letnią wodę i zwykłe mydło.

Większe zabrudzenia możesz spróbować usunąć za pomocą skoncentrowanych detergentów przeznaczonych do radzenia sobie z określonym rodzajem brudu (np. pochodzącego od rdzy albo trawy). Koniecznie jednak wypróbuj specyfik na skrawku materiału po spodniej stronie narzuty i upewnij się, że nie zniszczy on barwnika.

Jak prać koce?

Nawet jeżeli koce traktujesz głównie jako zwykłą narzutę na łóżko, powinieneś pamiętać o ich regularnym praniu. Duże płaszczyzny chętnie przyciągają kurz, który może uczulać, dlatego przynajmniej raz w miesiącu warto włożyć koce do pralki (a jeżeli masz w domu małe dzieci lub zwierzęta domowe, nawet częściej), chyba że producent zaleca pranie ręczne. Jak prać koc i co zrobić z nim później?

Pamiętaj, aby koce rozwieszać zaraz po wyjęciu z bębna pralki. W ten sposób unikniesz gniecenia się naturalnych materiałów. Unikaj też stosowania proszku. Zostawia on nieestetyczne, białe ślady składające się z nierozpuszczonych substancji aktywnych, które mogą uczulać w kontakcie ze skórą.

Jak prać koce bez proszku? Znacznie lepiej sprawdzi się płyn do prania, który dodatkowo lepiej wniknie w przestrzeń między zagięciami materiału, wypłucze zabrudzenia i pozostawi wrażenie miękkości. Wystrzegaj się też wybielaczy na bazie chloru. Są one zdecydowanie zbyt mocne do takich zadań.

Jak prać koc, aby go nie uszkodzić? Ważne jest, że wszystkie koce powinny być prane z wykorzystaniem delikatnego programu i bez wysokich prędkości wirowania. W ten sposób materiał będzie wyglądał bardziej estetycznie. W miarę możliwości staraj się też złożyć koc przynajmniej na 4 części, a nie wpychać go bezładnie. W pralkach wyposażonych w pionowy właz jest to łatwiejsze niż w modelach otwieranych poziomo.

Kiedy zastanawiasz się, jak prać koce, uważaj na objętość bębna. Przed umieszczeniem koca w pralce zwróć uwagę na maksymalną wagę wsadu i upewnij się, że urządenie poradzi sobie z tym zadaniem. Po namoczeniu waga koca potrafi wzrosnąć dwukrotnie.

Pamiętaj też, aby suszyć koc rozciągnięty maksymalnie na płasko (np. na centralnej części suszarki). W ten sposób narzuta nie wyciągnie się pod ciężarem spływającej wody. Wyjątkiem są koce bawełniane, które są odporne na wyciąganie.

W jakiej temperaturze prać koc?

W zależności od materiału, z jakiego został wykonany koc, docelowa temperatura prania będzie nieco inna. W żadnym wypadku nie należy jednak narzut gotować, ponieważ zbyt wysoka temperatura uszkodzi włókna materiału. W jakiej temperaturze prać koc?

Zazwyczaj będzie to 30 lub 40°C z wirowaniem na około 400 obrotów (większą ilość obrotów dobrze znosi jedynie polar). Jeżeli ustawisz wysoką temperaturę, a następnie wkład ulegnie gwałtownemu schłodzeniu, narzuta może stracić swój kształt i skurczyć się lub nadmiernie wyciągnąć.

Jeśli Twoja pralka ma program przeznaczony do pielęgnacji określonego rodzaju materiału (np. wełny), wybierz go i nie martw się o to jak prać koce. W ten sposób zaoszczędzisz sobie ręcznej konfiguracji, a efekt będzie zadowalający, ponieważ urządzenie samo ustali w jakiej temperaturze prać koc. Doskonale sprawdzi się też uniwersalny program prania ręcznego.

Jakie koce wybrać do domu?

Jeżeli szukasz rozwiązania, które sprawdzi się w każdych warunkach, wybierz koc bawełniany. Jest lżejszy niż ten wykonany z wełny, ale oferuje zbliżone właściwości termiczne i jest równie wytrzymały. Jednocześnie oddycha lepiej niż tkaniny syntetyczne.

Jeżeli chodzi o rozmiary, to w sklepach znajdziesz zarówno małe koce jednoosobowe o wymiarach 80 x 100 cm, jak i duże narzuty o wymiarach 150 x 200 cm, które przyozdobią przestronne łoże małżeńskie i są bardziej praktyczne, ponieważ w razie potrzeby możesz je po prostu złożyć na pół.

Przy zakupie zwróć uwagę na obecność certyfikatu Oeko-Tex Standard 100. To gwarancja, że produkt nie zawiera szkodliwych składników, barwników i innego rodzaju dodatków.

Nie bez znaczenia dla wyboru pozostaje też kwestia trwałości barw wzorów. Jak prać koce, aby nie spłukać koloru? Niestety wiele tanich materiałów, choć na pierwszy rzut oka wygląda efektownie i kusi wielością dostępnych kolorów, wyblaknie po pierwszych dwóch-trzech praniach.

Winę za to ponosi słabej jakości barwnik, którego struktura rozpada się po pierwszym kontakcie z detergentami lub nawet ciepłą wodą. Dlatego to, w jakiej temperaturze prać koc, jest bardzo ważne. Sprawdzaj oferty renomowanych producentów, którzy zapewniają nawet 5 lat gwarancji na swoje produkty!

Zestaw koców w domu to gwarancja ciepła dla całej rodziny. Aby zachować ich właściwości, stosuj kilka prostych rad, ustal, w jakiej temperaturze prać koc i ciesz się puszystym i miękkim w dotyku materiałem przez cały rok.

ZWOLTEX Sp. z o.o. Reviews with ekomi-pl.com