window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-74795751-1');
Jak powstrzymać elektryzowanie się tkanin?

Jak powstrzymać elektryzowanie się tkanin?

Jak powstrzymać elektryzowanie się tkanin?

Naelektryzowane tkaniny łatwo rozpoznać po charakterystycznym „czepianiu się” materiału do dłoni, słabo słyszalnych trzaskach, a niekiedy nawet, delikatnych wyładowaniach elektrycznych, które przeskakują do dłoni. Widzisz, że niektóre materiały się elektryzują? Co robić, aby pozbyć się tego problemu? Które materiały się elektryzują i co możesz zrobić, aby pozbyć się tego nieprzyjemnego zjawiska?

Które tkaniny najczęściej się elektryzują?

Ładunki elektryczne gromadzą się przede wszystkim w syntetycznych materiałach jak poliester, poliamid czy elastan. Dotyczy to zarówno niewielkich przedmiotów, jak ściereczki, ale też znacznie większych – firanek, pościeli i koców. Co istotne, tkaniny nie muszą być w całości wykonane z syntetyków, wystarczy, że będą miały ich solidną domieszkę.

Powodem elektryzowania się tkanin jest gromadzenie się w powietrzu zbyt dużej ilości jonów o ładunku dodatnim. Zjawisko to zachodzi zwłaszcza w suchych pomieszczeniach, dlatego przeskakiwanie napięcia zdarza się znacznie częściej w sezonie grzewczym (jesień-zima) niż w ciepłych miesiącach.

Twój koc się elektryzuje? Co robić, aby tego uniknąć?

Jeżeli czujesz, że koc, którym przykrywasz kanapę lub łóżko w sypialni, często się elektryzuje, możesz wykonać kilka kroków, aby temu przeciwdziałać. Jakie sposoby są najskuteczniejsze?

Nawilżaj pomieszczenia…ale nie za mocno

Zacznij od nawilżenia pomieszczeń, w których spędzasz większość czasu. Możesz do tego wykorzystać nawilżacze powietrza zautomatyzowane albo bardziej klasyczne, ceramiczne, które zawiesisz na grzejniku. Nowoczesne urządzenia zawierają higrostat i możesz je zaprogramować tak, aby utrzymywały określoną wilgotność przez zadany czas.

Pamiętaj, aby nie przesadzić w drugą stronę. Jeżeli w pokoju znajduje się dużo elektroniki (np. telewizor, laptop, komputer stacjonarny), może ona źle znosić nadmiar unoszących się w powietrzu kropel wody.

Prasuj tekstylia żelazkiem z włączoną funkcją pary wodnej

Widzisz, że Twój ulubiony obrus się elektryzuje? Co robić, kiedy masz do dyspozycji żelazko? Użyj pary wodnej! To rozwiązanie działa w przypadku firan, obrusów i ściereczek, ponieważ wypełnia je mikrocząsteczkami wilgoci. Pamiętaj jednak, aby nie prasować ręczników. Nici wątku i osnowy pod wpływem nacisku i wysokiej temperatury mogą ulec uszkodzeniu i materiał będzie mniej puszysty.

Zanim zaczniesz prasować koc, zerknij na metkę i upewnij się, że producent dopuszcza taką możliwość. Większość narzut wykonanych z bawełny można zarówno prasować, jak i prać w pralce. Pamiętaj jedynie, aby nie suszyć go automatycznie.

Kup elektrostatyczny płyn do płukania

Czujesz, że Twoje firanki się elektryzują? Co robić kiedy nie masz nawilżacza powietrza?

Choć z pozoru działa dokładnie tak, jak zwykły płyn do płukania tkanin, chemia o właściwościach elektrostatycznych przy okazji ogranicza zjawisko kumulowania się ładunków elektrycznych w materiale. Nie jest to drogi środek (około 30 zł za litrową butelkę) i kupisz go praktycznie w każdym sklepie z artykułami gospodarstwa domowego.

Alternatywnym rozwiązaniem może być kąpiel w orzechach piorących albo mgiełka lub spray o analogicznych właściwościach. Wystarczy, że spryskasz nimi ubrania, ręczniki czy koce, a efekt naelektryzowania zniknie. Spray sprawi też, że tkaniny będą bardziej puszyste i łatwe w prasowaniu. Spraye antystatyczne zawierają substancje całkowicie bezpieczne dla zdrowia.

Uwaga! To rozwiązanie wykorzystasz też do ochrony tapicerki i kokpitu w samochodzie – na plastiku będzie osiadało mniej kurzu, a sierść zwierzęcą znacznie łatwiej usuniesz.

Wykorzystaj lakier do włosów

Zastanawiasz się co zrobić, aby zmniejszyć elektryzowanie firan? Możesz użyć zwykłego lakieru do włosów w sprayu. Wystarczy, że rozprowadzisz cienką, równomierną warstwę na całej płaszczyźnie materiału.

Ta metoda działa w 100% na tkaninach białych. Zanim nałożysz taką warstwę ochronną na kolorową tkaninę, upewnij się na malutkim fragmencie po jej spodniej stronie, czy lakier nie zadziała jak rozpuszczalnik i nie uszkodzi barwnika (dotyczy to zwłaszcza słabej jakości tkanin).

Wymień sztuczne tekstylia na włókna naturalne

Aby pozbyć się problemu raz na zawsze, stopniowo wymieniaj koce akrylowe na bawełniane,a poliestrowe obrusy plamoodporne na ich lniane odpowiedniki. Szybko zauważysz, że efekt naelektryzowania będzie występował coraz rzadziej.

Domowy płyn antystatyczny

Jeżeli nie chcesz stosować drogich i markowych preparatów w walce z elektryzowaniem się tkanin, spróbuj wykonać domowy płyn elektrostatyczny. Z pewnością nie będzie on miał równie atrakcyjnego opakowania, jak ten ze sklepu, ale działa równie skutecznie i jest znacznie tańszy. Jak go przygotować? Będzie Ci do tego potrzebna:

  • szklanka wody destylowanej (takiej, jaką używasz do żelazka),
  • 4 łyżki octu,
  • 1 łyżka gliceryny (kupisz ją w każdej aptece),

Ewentualnie możesz uzupełnić domowy płyn antystatyczny o olejek zapachowy dla pozbycia się nieprzyjemnego zapachu kwasu octowego. Niezbędny będzie też atomizer. Wykorzystaj w tym celu dobrze opłukane opakowanie po chemii gospodarczej.

Składniki w podanej gramaturze kosztują zaledwie kilka złotych, a domowy płyn antystatyczny wystarczy Ci na kilka cykli sprzątania. Spryskasz wybraną płaszczyznę i gotowe! Mieszanina sprawdzi się zarówno do ochrony tkanin, jak i powierzchni płaskich – półek lub telewizora.

Przekonaj się, że elektryzowania tkanin możesz się łatwo pozbyć. Wystarczy zastosować jeden z podanych przez nas sposobów. Kiedy prostsze metody nie pomagają, sięgnij po domowy płyn antystatyczny. W ostateczności wymień komplet koców i pościeli na nowy. Z pewnością zauważysz, że włókna naturalnego pochodzenia są znacznie przyjemniejsze w dotyku.

Zadbaj z nami o swój komfort!

ZWOLTEX Sp. z o.o. Reviews with ekomi-pl.com