Wiele osób narzeka na krótką trwałość swoich ręczników. Co ciekawe, nie wszyscy z nich korzystają z materiałów niskiej jakości. Tak więc przyczyny należy szukać gdzie indziej – a mianowicie w niewłaściwym ich użytkowaniu. Jakie są najczęstsze błędy w stosowaniu ręczników? Jaki mają one wpływ na jego stan?
Wielokrotne stosowanie tego samego ręcznika
Ręczniki mogą służyć jako brudny raj dla grzybów, bakterii, martwego naskórka, moczu, kału i wielu innych źródeł zarazków czyhających w łazience. Bakterie, również te pochodzące z toalety, są następnie pomnażane w ciepłych, wilgotnych włóknach ręcznika. Ekspert higieny prof. Philip Tierno rekomenduje pranie ręczników już po trzech kąpielach, co pozwala uniknąć infekcji wywołanej przez zarazki łazienkowe. Uważa on, iż taka częstotliwość prania jest właściwa jedynie wtedy, gdy ręczniki całkowicie wyschną pomiędzy każdą kąpielą, ponieważ w innym wypadku należy robić to częściej. Profesor Tierno twierdzi, iż trudno jest ocenić, czy mikroorganizmy rosnące na ręcznikach łazienkowych są niebezpieczne. Dodaje jednak, iż w większości gospodarstw domowych znajdują się zarazki. Ryzyko infekcji wzrasta, jeśli ręcznik jest używany przez kilku domowników. Mogą one mieć styczność z „cudzymi” mikroorganizmami, a ich organizm nie jest przyzwyczajony do walki z nimi.
Wrzucanie mokrego ręcznika do kosza na pranie
Wiele osób narzeka, że ich ręczniki kąpielowe lub ręczniki dla dzieci brzydko pachną. Nie wiedzą oni, że przyczyną tego może być zaleganie mokrych ręczników w koszu na pranie. Oczywiście są osoby, które wymieniają ręczniki codziennie a przed włożeniem ich do kosza na pranie, pozwalają im wyschnąć np. na wieszaku, jednak są i takie, które tego nie robią lub robią to okazyjnie.
Pozostawienie ręcznika zwiniętego i powieszonego niedbale to wielki błąd. Wilgoć powoduje rozwój bakterii oraz pleśni. Ręcznik musi być prawidłowo powieszony, aby miał on właściwą cyrkulację powietrza – a przecież dobrze powieszony ręcznik schnie szybciej.
Nie stosowanie się do informacji umieszczonej na metce
Metka to największy przyjaciel każdego prania. Co prawda, czasem uwiera i konieczne jest jej obcięcie, by nie ocierała zbytnio ciała, a czasem (gdy jest wystająca) ujmuje nieco elegancji. Jednak jest ona bardzo istotnym źródłem informacji o materiale. Poza rozmiarem i nazwą marki, można z niej dowiedzieć się, w jaki sposób pielęgnować swój ręcznik. Zawierają one informacje na temat temperatury prania, jaką wymaga delikatny ręcznik dla niemowlaka czy przepocony ręcznik na siłownie. Co więcej, metki wskazują także programy, jakich można użyć w trakcie prania w pralce, mówią, czy lepiej jest czyścić ubrania manualnie i jakimi środkami oraz jak suszyć dany materiał. Nie stosowanie się do informacji umieszczonych na metce skraca żywotność materiału.
Pranie ręczników z innymi ubraniami
Pranie ręczników z innymi ciuchami niekorzystnie wpływa zarówno na ręczniki, jak i ubrania. Wystające elementy, takie jak np. guziki, suwaki, mogą pozahaczać ręczniki i doprowadzić do ich drobnych uszkodzeń. Z drugiej strony ubranie otoczone ręcznikiem może zostać niedobrane lub co gorsza – może zostać przez niego pofarbowane. Tak się zdarza głównie w przypadku świeżych ręczników lub prania ich w niewłaściwej temperaturze. A jak wiadomo, ręczniki przeważnie (w zależności od rodzaju) nie wymagają tak wysokiej temperatury prania, jak ubrania.
Prasowanie ręczników
Nie każdy wie, ale ręczników nie powinno prasować się tradycyjnym żelazkiem. Prasowanie wysoką temperaturą może uszkodzić pętelki i sprawić, że ręczniki będą mniej miękkie i puszyste. Przy żelazku z generatorem pary w trybie ECO lub iCare, automatycznie ustawiona będzie temperatura bezpieczna dla wszystkich tkanin.
W przypadku dezynfekcji ręczników, których nie można prać w bardzo wysokiej temperaturze, zaleca się użyć żelazka z generatorem pary oraz z pomocą pary (w pionie, bez przykładania żelazka do tkaniny) można je zdezynfekować i wyprasować. Para wodna pomoże również unieść pętelki, więc ręcznik będzie nieco bardziej puszysty.