window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-74795751-1');
Co oznacza gramatura ręcznika?

Co oznacza gramatura ręcznika?

Co oznacza gramatura ręcznika?

Podczas zakupu ręcznika, wiele osób zastanawia się nad ich gramaturą, ponieważ wraz ze wzrostem ciężaru ręcznika, najczęściej, wzrasta jego cena. Co warto wiedzieć o gramaturze ręcznika i jaki ma ona wpływ na użytkowanie? Czy niska gramatura bawełny oznacza gorszą jakość?

Co oznacza gramatura ręcznika?

Gramatura ręcznika określa ciężar tkaniny, który można wyliczyć na podstawie liczby gramów na jeden metr kwadratowy materiału (w tym celu stosowany jest skrót GSM = grams per square meter). W Polsce wykorzystuje się zapis g/m2, który poprzedzony jest liczbą.

Czy gramatura bawełny ma znaczenie?

Im większy ciężar ma ręcznik, tym więcej bawełny zostało wykorzystane przy jego produkcji. Jednak przed ocenieniem gramatury, warto wiedzieć, że jakość ręcznika nie zależy jedynie od jego ciężaru, ale również od tak zwanej budowy pętelkowej. Dobry ręcznik powinien być mięsisty i gruby, o grubo utkanych i cienkich pętelkach (z dużą ilością bawełny, zbitych). Ręczniki o niższej gramaturze mają nieco inną budowę – odstępy między pętelkami są nieco większe, dlatego ręcznik może wydawać się mniej gęsty.

Budowa pętelkowa umożliwia tworzenie ręczników w tych samych rozmiarach, jednak o różnej ciężkości (gramaturze). Najłatwiej to rozpoznać, umieszczając ręcznik na wadze.

Gramatura ręcznika – jaka jest najpopularniejsza?

Znajomość wszystkich gramatur, które można spotkać w sklepie, jest bardzo istotnym czynnikiem podczas wyboru takich ręczników jak np. ręczniki dla dzieci czy ręczniki kąpielowe. Co więcej, odpowiedni ręcznik dla niemowlaka, czy nawet ręcznik na siłownie, poza wielkością materiału, powinien cechować się odpowiednim materiałem i gramaturą. Pozwoli to na odpowiednie wchłonięcie wody po wytarciu maluszka po kąpieli, czy wchłonięcie potu podczas wykonywanego treningu. Każda z gramatur sprawdzi się w innych warunkach – niska wcale nie oznacza niskiej jakości, lecz inne zastosowanie. Tak więc wyróżniamy:

Gramatura 300-400 GSM – są to ręczniki cienkie i lekkie, jednak nie należy traktować tego jako wady. Zajmują niewiele miejsca w bagażu i szybko schną. Taką gramaturę wykorzystuje się w przypadku ręczników z mikrofibry czy ręczników plażowych.

Gramatura 450-500 GSM – niekiedy uważa się, iż jest to najlepsza gramatura dla ręczników, które z jednej strony niedługo chłoną, a z drugiej są gęste i miłe w dotyku. W związku z tym ręczniki o takiej gramaturze są używane na przykład w hotelach.

Gramatura 600-750 GSM – ręczniki o takiej gramaturze są najgrubsze z wszystkich dostępnych na rynku. Są one ciężkie i masywne, długo schną. Ich zaletą jest mięsistość w chwycie i duża chłonność. Są bardzo wytrzymałe, a zarazem puszyste. Często do ich produkcji wykorzystuje się bawełnę egipską.

Wysoka czy niska gramatura – kiedy sprawdzą się najlepiej?

W domu, w którym każdego dnia stosuje się nawet kilka ręczników jednocześnie, najlepszym wyborem jest używanie ręczników o gramaturze 300-400 GSM. Szybko schną oraz nie zajmują wiele miejsca w pralce. To również doskonała gramatura dla ręczników przeznaczonych do wycierania twarzy lub rąk, które zawsze są pod ręką. Tego typu ręczniki można zabrać również w podróż lub na plażę.

Warto mieć w domu kilka ręczników o gramaturze 600-750 GSM, których można użyć na wyjątkowe okazje – na przykład dla gości bądź w czasie domowego relaksu połączonego z kąpielą. W przypadku gdy pranie ręczników nie jest wykonywane każdego dnia, najlepszą gramaturą ręcznika okaże się 450-500 GSM, która jest przyjemna w dotyku, miękka, a zarazem nie za ciężka.

Ręczniki – o jakiej gramaturze najlepiej chłoną wodę?

Im wyższa gramatura bawełny, tym lepsze wchłanianie wody, ponieważ tkanina jest po prostu gęstsza. Jednak nie bez znaczenia jest także rodzaj i jakość materiału. Bawełna o sprawniej chłonie wodę niż mikrofibra. Chcąc sprawdzić jakość ręcznika, można wykonać bardzo prosty test i wylać na niego odrobinę wody. Gdy będzie się ona wchłaniać powoli – świadczy do o słabej jakości materiału.

ZWOLTEX Sp. z o.o. Reviews with ekomi-pl.com