Pielęgnacja skóry opiera się na wielu następujących po sobie etapach: właściwe oczyszczanie, odżywianie oraz nawilżenie. Czynności te nie mogą odbyć się bez zastosowania odpowiednich kosmetyków. Warto wiedzieć, iż na tak zadbaną skórę, każdego dnia oddziałuje ręcznik stosowany do codziennych czynności higienicznych. Poza tym, że ma on bezpośredni kontakt z ciałem, może stanowić siedlisko różnych bakterii. Ręcznik bambusowy jest takim materiałem, który nie cechuje się powyższymi oskarżeniami? Jak o niego dbać by ten odpowiednio zadbał o skórę?
Ręcznik bambusowy – zalety
Tkanina z bambusa cechuje się przede wszystkim dużą gładkością, miękkością i delikatnym połyskiem. W dotyku przypomina jedwab, jest również o wiele bardziej wytrzymała, a koszt jej produkcji jest o wiele niższy. Ręcznik bambusowy, w przeciwieństwie do ręcznika bawełnianego, jest w 100% hipoalergiczny. Co więcej, nie posiada w swoim składzie lanoliny, która powoduje alergie oraz podrażnia wrażliwą skórę. Uprawa bambusa nie wymaga dodawania pestycydów czy środków chemicznych, czego niestety nie można zapewnić przy uprawie bawełny. Bambus, poprzez substancję (bamboo kun) ma także właściwości antybakteryjne. Ręcznik bambusowy jest odporny na działanie pleśni, bakterii oraz kurzu bez względu na to, czy jest suchy, czy mokry.
Jak wygląda pielęgnacja ręczników bambusowych?
Po zakupie ręcznika zarówno bambusowego, jak i każdego innego, należy go przed pierwszym zastosowaniem wyprać. Umożliwi to pozbycie się pozostałości poprodukcyjnych oraz ewentualnych zanieczyszczeń, które mogły osiąść na tkaninie w magazynie lub podczas transportu. Pierwsze pranie jest nadzwyczaj istotne, ponieważ poprawia ono higroskopijność tkaniny, co sprawia, że staje się ona odporna na uszkodzenia i lepiej chłonie wodę – jest to tzw. „element finalizujący produkcję” ręcznika. Częstotliwość prania to oczywiście sprawa indywidualna, jednak zaleca się odświeżać najpóźniej po 7 dniach użytkowania. Warto również pamiętać o właściwej segregacji. Chodzi tu nie tylko o kierowanie się kolorami. Ręczników nie należy prać z innymi tekstyliami domowymi, a tkanin nie mieszać między sobą. Ma to negatywny wpływ na pętelki oraz puszystość materiału. Niekorzystnym zabiegiem dla kondycji ręczników jest przeładowany bęben pralki, ponieważ tkaniny muszą mieć miejsce, aby swobodnie się poruszać – dzięki temu będą lepiej wyprane i wypłukane. Podczas prania nie jest koniecznie stosowanie wysokich temperatur, ponieważ włókna bambusowe szybciej pozbawiają się plam i nieprzyjemnych zapachów. Najlepsza będzie temperatura podana przez producenta na metce, która zazwyczaj oscyluje w granicach 40-60 stopni Celsjusza. Pranie w wysokich temperaturach może doprowadzić do uszkodzenia tkaniny oraz skrócić czas żywotności ręcznika. Wybierając środek piorący, należy kierować się jakością produktu. Piorąc ręcznik bambusowy lepiej postawić na płyny do prania. Proszek niestety słabiej wypłukuje się z tkaniny. Zaleca się odmierzyć potrzebną dawkę detergentu, ponieważ nadmiar może przyczynić się do sklejania pętelek. Nie jest konieczne dodawanie płynu do zmiękczania tkanin, ponieważ ręcznik bambusowy jest wystarczająco delikatny, a środek chemiczny sprawi, iż znacznie pogorszy się jego chłonność. Należy pamiętać, iż czas wysychania tkaniny bambusowej jest bardzo szybki – jest to jedna z właściwości, dla której ręczniki bambusowe cieszą się taką popularnością. Po praniu najlepszym rozwiązaniem jest wysuszenie ich w suszarce bębnowej, dzięki temu tkanina będzie puszysta i miękka. Istotne jest także, aby nie układać ręczników zbyt blisko siebie – powinny mieć miejsce, aby wilgoć mogła swobodnie odparować. W przypadku suszenia ręczników na wolnym powietrzu najlepszym miejscem będą obszary zacienione, gdyż ostre słońce może doprowadzić do wypływania koloru, a w dodatku ręcznik będzie szorstki. Należy zwrócić uwagę, aby tkaninę równomiernie rozwiesić, ówcześnie strzepując. Pozwoli to na podniesienie pętelek, materiał zachowa puszystość i nie skurczy się.