Puszyste ręczniki cechują się tym, że dobrze chłoną wodę i są przyjemne w dotyku. Jednak wraz z czasem i częstotliwością użytkowania, ich włókna zbijają się, a tkaniny stają się drapiące i szorstkie. W jaki sposób należy prać ręczniki, aby długo cieszyć się miękkim otulaniem po kąpieli?
Główne zasady prania ręczników
Chcąc zachować miękkość ręczników oraz zadbać o to by służyły one przez dłuższy czas podczas pranie, należy zadbać o to, aby:
-
Nie przesadzać z ilością środków do prania – robiąc pranie ręczników, wiele osób przesadza z ilością detergentu. Nadmiar proszku dostaje się między włókna, skutecznie pozbawiając tkaninę miękkości. Równie ostrożnie należy dozować płyny i żele piorące, ponieważ mimo ich lepszej rozpuszczalności niż proszek – nadmiar również szkodzi ręcznikom.
-
Nie przepełniać bębna pralki – dotyczy to każdego rodzaju prania. Gdy ręcznikom będzie zbyt ciasno, nie zostaną dokładnie wyprane, a na ich włóknach pozostanie osad z płynu lub proszku, ponieważ detergent nie będzie miał możliwości dobrze się wypłukać. Ręcznikami najlepiej wypełnić około dwóch trzecich lub nawet połowę pojemności bębna. Warto pamiętać, iż nie należy prać ich razem z pościelą, ubraniami ani innymi tkaninami.
-
Pranie ręczników w odpowiedniej temperaturze – zastosowanie się do tej zasady sprawi, że ręczniki będą służyć przez dłuższy czas jak nowe. W zbyt niskiej temperaturze mogą się nie dobrać, natomiast w zbyt wysokiej szybko stracą miękkość i ulegną zniszczeniu. Samo pranie ręczników to nie wszystko, równie ważne jest ich suszenie. Przed ich powieszeniem, należy dokładnie je strzepnąć i starannie rozwiesić – pozwoli to rozprostować włókna oraz umożliwi tkaninie swobodnie oddychać. Takie postępowanie zapobiegnie również nieprzyjemnemu zapachowi.
O ręczniki warto dbać na co dzień. Po każdym użyciu zaleca się powiesić je tak, aby mogły bez większego problemu wyschnąć. Należy prać je odpowiednio często – zbyt długo użytkowany ręcznik zaczyna nieprzyjemnie pachnieć, a pozostawiony we włóknach naskórek sprzyja rozwijaniu się bakterii.
Jak zmiękczyć ręczniki? Płyn do płukania to nie wszystko.
Wbrew pozorom płyny do płukania, a zwłaszcza ich nadmiar, mogą niekorzystnie wpływać na strukturę ręczników. Płyn kumuluje się na włóknach, redukując chłonność tkaniny oraz utrudniając jej schnięcie. W ten sposób ręczniki stają się mało przyjemne w dotyku i tracą puszystość. W związku z powyższym zaleca się zastąpić płyn czymś bardziej naturalnym. Jak zmiękczyć ręczniki? Do szufladki na proszek można wlać szklankę octu, natomiast do szufladki na płyn do płukania – pół szklanki sody oczyszczonej. Ocet zmiękczy włókna oraz wypłucze je z osadu, jaki wcześniej pozostawiły po sobie płyny do płukania. Soda sprawi, iż ręczniki odzyskają miękkość. Taki zabieg warto powtarzać mniej więcej co trzecie pranie.
Jak zmiękczyć ręczniki? Innym naturalnym sposobem na miękkie ręczniki jest wstępne pranie z cytryną i octem. Przed włożeniem ręczników do bębna pralki, zaleca się namoczyć je w zimnej wodzie z dodatkiem octu i soku z cytryny. Nieprzyjemny zapach tych składników i tak zniknie. Wystarczy wyprać tak przygotowane ręczniki w standardowy sposób. Po praniu jedyną różnicą będzie miękkość i puszystość ręczników.
Kolejnym ciekawym połączeniem jest dodanie amoniaku i octu do prania. Amoniak zapobiega przywieraniu detergentów do tkanin, natomiast wykazuje identyczne cechy w stosunku do minerałów, które są obecne w twardej wodzie. Takie połączenie gwarantuje, iż ręczniki będą miękkie.
Nasze babcie również miały swoje sposoby na miękkie tkaniny. Idąc ich śladem, można rozwiesić uprane ręczniki na zewnątrz – zwłaszcza wtedy, gdy panuje niska temperatura. Co prawda zamarznięte tkaniny suszą się o wiele dłużej, jednak po wyschnięciu ręczniki będą bardziej puszyste i miękkie. Innym rozwiązaniem jest rozwieszenie ręczników na strychu – pod warunkiem, że jest on nieogrzewany.