(function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.async=true;j.src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-W9NZ6SK'); window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-74795751-1');
Ściereczki Antibacterial – higiena w Twojej kuchni

Ściereczki Antibacterial – higiena w Twojej kuchni

Ściereczki Antibacterial – higiena w Twojej kuchni

Kuchnia jest miejscem, w którym mieszają się smaki i zapachy. Przygotowanie większego dania wymaga pewnej wprawy. Skupiając się na postaci posiłku, bardzo często zapomina się o podstawowych zasadach. Jedną z najczęstszych przyczyn zatruć pokarmowych jest niewłaściwa higiena w kuchni. Jak prawidłowo o nią zadbać? Jakie ściereczki kuchenne są najlepsze?

Deski do krojenia – utrzymane w niewłaściwych warunkach są doskonałym miejscem dla rozwoju bakterii i grzybów

W wyniku nieodpowiedniego obchodzenia się z produktami zarazki są przenoszone np. z surowego mięsa lub z nieumytych warzyw do kolejnych potraw. O taką sytuację w kuchni nie jest trudno. Wystarczy jedynie położyć mięso na blacie roboczym, kolejno w tym samym miejscu przygotować sałatkę warzywną. Na skutek kontaktu z nieoczyszczoną powierzchnią przenoszą się chorobotwórcze zarazki. Aby zapobiec takiej sytuacji, należy stosować deski do krojenia – najlepiej, gdy będą one różnej barwy lub kształtu, a każda z nich będzie przypisana do krojenia konkretnego rodzaju produktów żywieniowych. Również tworzywo deki do krojenia ma znaczenie. Metal i szkło najłatwiej utrzymać w czystości. Wystarczy woda z płynem i odpowiednie ściereczki kuchenne, aby pozbyć się niechcianych bakterii. Drewniane deski, choć wygodne i ładne, to łatwo pochłaniają wilgoć, a resztki jedzenia osadzają się w szczelinach, na skutek czego powstają idealne warunki do rozwoju grzybów i bakterii.

Lodówka – dlaczego warto zadbać o jej czystość?

Lodówka jest podstawowym miejscem, w którym przechowywane są świeże produkty spożywcze. Konieczne jest wykonanie generalnego czyszczenia jej mniej więcej raz na 3 do 6 miesięcy. Warto poza wymycia jej płynem i wodą dodatkowo przetrzeć kwaskiem cytrynowym lub octem, który zniweluje zapachy i odkazi powierzchnię. Co więcej, raz w tygodniu zaleca się zrobić przegląd zawartości lodówki – każdy podejrzany produkt należy niezwłocznie wyrzucić i dokładnie wyczyścić miejsce, w którym leżał. Każdy otwarty produkt żywnościowy powinno się przechowywać w szklanych, szczelnie zamkniętych pojemniczkach. Ważne jest również, aby nie trzymać jedzenia w otwartych puszkach po produktach konserwowych, lecz ich zawartość przełożyć do innych pojemników.

Mycie rąk a higiena w kuchni

Nie tajemnicą jest, iż czyste ręce w kuchni to wręcz podstawa funkcjonowania w tym pomieszczeniu. Nawyk mycia rąk, nie tylko wyłącznie po przyjściu z dworu, ale również przed przystąpieniem do przygotowywania posiłku czy jedzenia należy nabyć już w dzieciństwie. Każdy centymetr kwadratowy skóry ludzkiej może pomieścić tysiące, a nawet miliony drobnoustrojów. Szacuje się, iż na rękach może znajdować się ich nawet 5 000 000 na każdy cm2 powierzchni. Część stanowi flora fizjologiczna, jednak wśród nich mogą pojawić się groźne bakterie, wirusy czy pasożyty. Warto pamiętać, iż po czynnościach wykonywanych w domu należy każdorazowo dokładnie umyć dłonie. W czasie przygotowania posiłku niejednokrotnie mają one kontakt z surowym mięsem, drobiem, jajkami czy niemytymi warzywami owocami. Po każdej takiej czynności zaleca się umyć ręce pod bieżącą wodą, kolejno wysuszyć je, stosując ściereczki antybakteryjne. O tego typu higienie należy również pamiętać ,wyrzucając śmieci, kaszląc, kichając, głaszcząc domowego pupila, sprzątając kuwetę, korzystając z komputera czy telefonu. Wszystkie te miejsca są źródłem bakterii, które przenoszone są na produkty spożywcze.

Ściereczki kuchenne – jakie warto wybrać?

Dodatki we wnętrzu nadają mu charakteru. W kuchni takim funkcjonalnym dodatkiem są właśnie ściereczki kuchenne. Sprawiają, iż kuchnia wygląda harmonijnie nawet w najdrobniejszych detalach, a zarazem pozwalają zachować czystość i odpowiednią higienę w kuchni. Ściereczki kuchenne mogą być wykorzystywane na wiele sposobów: można zawiesić je na kuchence lub na ścianie w ozdobnej ramie. Można także używać ich jako ozdoby stołu lub jako ochronę pieczywa przed wysychaniem. Jednak ich głównym zadaniem jest zachowanie czystości. W związku z powyższym ściereczki kuchenne powinny być wykonane z antybakteryjnych materiałów, co zapobiegnie kumulowaniu się w nich bakterii i pleśni po zastosowaniu.