window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-74795751-1');
Ręcznik do sauny – poradnik dla sanujących

Ręcznik do sauny – poradnik dla sanujących

Ręcznik do sauny – poradnik dla sanujących

Jednym z zabiegów odnowy biologicznej, który cieszy się ogromną popularnością, jest właśnie skorzystanie z sauny. Wywiera ona pozytywny wpływ na organizm, dzięki czemu nabiera on większej odporności i witalności. Aby czuć się komfortowo w saunie oraz wykonywać ten proces w higieniczny sposób i w zgodzie z zasadami kultury sanowania, niezbędny jest odpowiedni „ekwipunek”, jakim są na przykład kąpielowe. Czym powinien cechować się taki ręcznik, aby sprawdził się w użytkowaniu w saunie?

Jeden ręcznik to za mało – dlaczego w saunie przydadzą się dwa ręczniki kąpielowe?

Wybierając się do saunarium należy wziąć ze sobą przynajmniej dwa ręczniki kąpielowe – jeden do wycierania się po wyjściu spod prysznica oraz drugi, który posłuży do przykrycia ławy w saunie. Osoby, które nie są zwolennikami sanowania nago, powinny zaopatrzyć się również w ręcznik, którym okryją ciało w trakcie sanowania. Saunując warto zadbać o to, aby siadać bezpośrednio na ręczniku, a żadna część ciała nie powinna mieć styczności z powierzchnią ławy w saunie (także stopy).

Ręcznik do sauny – jakie może pełnić funkcje?

Ręczniki kąpielowe wykorzystywane do sanowania (ze względu na ich rodzaj), użytkowane są na kilka różnych sposobów, a mianowicie:

  • Okrycie ciała – sauna określana jest mianem strefy nagości, w związku z czym prawdziwe sanowanie odbywa się nago. Osoby, które nie czują się komfortowo nago, powinny zwrócić uwagę, aby nie owijać się zbyt ciasno ręcznikiem. W przeciwnym razie skóra będzie się nierównomiernie nagrzewała, a parowanie będzie odbywać się na ograniczonej powierzchni. W dodatku toksyny uwalniane w trakcie nagrzewania wnikają w materiał, który nieustannie przylega do ciała. W efekcie sanowanie nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Do osłonięcia ciała najlepsze są ręczniki kąpielowe, wykonane z bawełny (typu Hammam). Niezwykle praktycznym rozwiązaniem jest również kilt saunowy, zapinany przeważnie na rzep lub z wszytą w materiał gumką.
  • Siedzenie w saunie – po wejściu do pomieszczenia, suchy ręcznik do sauny powinien zostać rozłożony w taki sposób, aby żadna część ciała nie stykała się bezpośrednio z deską sauny. W przypadku gdy ręcznik jest za krótki, nie zapewnia on pełnej wygody i nie pozwala na zachowanie wymogów higienicznych. W tym celu zaleca się wykorzystać duży ręcznik. Warto zaopatrzyć się w ręczniki kąpielowe o dużym rozmiarze – np. 80x170 lub 80x200 cm To właśnie dzięki nim możliwe jest w pełni bezpieczne skorzystanie z sauny w pozycji leżącej. Należy pamiętać również o tym, iż kolorowe ręczniki pod wpływem temperatury, mogą doprowadzić do pofarbowania siedziska w saunie. Dlatego zawsze warto zwrócić uwagę na metkę z opisem konkretnego modelu ręcznika.
  • Osuszanie ciała – w trakcie pobytu w saunarium, niezbędny będzie również ręcznik do osuszania ciała po kąpieli pod prysznicem, po skorzystaniu z jacuzzi, basenu itp. Nie powinien być to ten sam ręcznik, który wykorzystywany jest do siadania w saunie. Ręcznik do osuszania nie powinien być zbyt duży, jednak powinien pozwolić na swobodne wytarcie całego ciała. Takiego ręcznika nie można wnosić do pomieszczenia sauny.

Poza ręcznikami w saunie bardzo istotnym akcesorium są klapki kąpielowe, w których należy przemieszczać się po sanatorium. Warto pamiętać, aby nie wchodzić w obuwiu do pomieszczenia sauny, lecz zostawić je zawsze przed nią. Przydatny może okazać się również szlafrok – szczególnie podczas pobytu w trefie relaksu.

Kilt saunowy i ręcznik hamman – co to takiego?

Kilt saunowy jest rodzajem ręcznika saunowego w formie przepaski z wszytą gumką lub wyposażonego w rzep. Coraz częściej jest to okrycie wybierane zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety. Kil można nosić na biodrach albo nad piersiami. Pilsa z gumką i czasem także z guzikami, gwarantuje komfort i dopasowanie do ciała, jak również poczucie bezpieczeństwa – tego typu okrycie na pewno nie spadnie. Natomiast ręcznik hamman, określany również Fouta lub Pestemal, wykonany jest z bawełny. Oryginalnie produkowany jest w Tunezji i Turcji. Jego tradycyjnym przeznaczeniem jest właśnie sanowanie w saunie tureckiej, jednak jego cechy idealnie sprawdzają się także w saunach fińskich, jako okrycie w saunie. Ręczniki kąpielowe typu hamman posiadają lepszą „wentylację” w porównaniu z ręcznikiem typu frotte.

ZWOLTEX Sp. z o.o. Reviews with ekomi-pl.com